Jan Šedivý: Jak organizovat webový projekt

První otázka, kterou bychom si měli položit, je, jak velký tým budete potřebovat. Záleží to na velikosti projektu. Můžete začít sami, ale nejlepší je mít jednoho nebo dva kamarády, kteří umí něco jiného a vhodně vás doplní. Práci si rozdělíte podle znalostí, pracujete současně a jde to rychleji. Kombinací mnoha různých pohledů a expertizy členů týmu se vynoří nová, nečekaná řešení. Kromě toho je také skvělé mít někoho, s kým můžete prodiskutovat problém. Je dobré se s někým poradit, než uděláte důležité rozhodnutí.

Tým musí být projektem nadšený a musí být odhodlán udělat vše pro jeho realizaci. Pak můžete sdílet radost, ale také strasti vývoje. Můžete společně diskutovat a vymýšlet další směry vývoje. Taková interakce je obohacující nejen pro vás, ale hlavně pro samotný projekt. Samozřejmě, na internetu existují i ​​velmi úspěšní „Lonely Rangers“. Samotáři musí dokonale ovládat umění outsourcingu, jinak jen stěží mohou zvládnout všechna řemesla, která projekt vyžaduje.

Zbavte se strachu a nevymýšlejte kolo

Komunikovat a diskutovat své myšlenky je pro projekt nejdůležitější. Dokonce i když jste nenapsali jediný řádek kódu, informujte své budoucí zákazníky a přátele. Právě oni vám totiž řeknou, co se jim líbí, nelíbí a co chtějí přidat nebo vypustit. Z odezvy zákazníků také poznáte, jestli o projekt mají skutečně zájem, zjistíte, jestli nějaké zákazníky vůbec máte. Nebojte se, že by někdo kradl vaše myšlenky. Na Zemi existuje mnoho dalších lidí se stejnou myšlenkou, ale jenom nejlepší tým s nejvyšším zápalem pro věc zvítězí.

Nejsnazší cesta, jak informovat své přátele, je být vidět na internetu. Jak na to? Vymyslete si jméno projektu, podívejte se, zda je volná doména, a založte si domovskou stránku. Tomuto bodu věnujte zvláštní pozornost, neboť po spuštění stránek už bude příliš pozdě na změnu jména. Nový web neprogramujte od nuly. Existuje mnoho různých stránek, kde svůj web vytvoříte zdarma a během několika minut. Při výběru webové technologie se soustřeďte na větší hráče, využijte jejich zkušeností. Navíc máte jistotu, že budou na trhu delší dobu. Pro vytvoření přitažlivého vzhledu stránek můžete použít některou z nepřeberného množství šablon. Nezapomeňte, že by váš projekt měl mít i své vlastní logo.

Jak se neztratit ve slovech

Klíčem k úspěchu je dobrý nápad. Váš web musí jasně sdělit dobře formulovanou myšlenku. Snažte se vše dělat jednoduché, žádné zvláštní efekty. Výsledná aplikace nebo služba budou nabízeny lidem jako jste vy a nikdo nechce studovat složité věci. Definujte své publikum! Co bude projekt řešit a kdo ho bude používat? Váš popis projektu musí být krátký křišťálově čistý. Zkuste si vytvořit jednoduchou větu:

  • (Název projektu) vyvíjí (nabídka) na pomoc (publikum) řešení (problém).

Tato věta by se měla stát hlavním poselstvím na vašich stránkách. Můžete si dát na své stránky podrobnější vysvětlení nebo další myšlenky, ale ani větší článek o vaší misi nebo vizi by neměl být příliš dlouhý, dva či tři body maximálně.

Další důležitou součástí stránek je seznam členů týmu s fotografií. Každý člověk by měl popsat své předchozí zkušenosti, úspěchy, ocenění, zájmy atd. Stránka by v začátku měla informovat o průběhu projektu. Chcete-li získat zpětnou vazbu zákazníků, poskytněte kontaktní údaje, ale rozhodně nikde nevystavujte osobní telefonní čísla nebo adresy, tedy pokud nechcete, aby vás ve 3:00 ráno probudil nějaký argentinský geek zápasící se závažným problémem.

Staňte se manažerem

Než začnete kódovat, měli byste mít plán na realizaci projektu. Začněte s popisem minimální funkcionality. Produkt je výsledkem projektu, zadání musí být velmi, velmi jednoduché. Rozvoj i těch nejjednodušších výrobků bude trvat poměrně dlouhou dobu a vyžaduje až překvapující množství úsilí. Je jedno, jestli jste sami nebo celý tým, musíte mít vše dostatečně zorganizované. Cílem organizace je produkovat zisk a neustále rozšiřovat možnosti pokroku. Existuje několik nástrojů pro řízení projektů, jako je Pivotal Tracker, Campfire apod. Balíček služeb takovýchto nástrojů můžete postupně rozšiřovat. Začínajícímu týmu může na začátku posloužit i jednoduchý blog.

Musíte se naučit vytvářet pravidelné záznamy (alespoň jednou týdně) o průběhu projektu a nastavit cíle jeho dalšího rozvoje. Ze starších záznamů se naučíte přesněji odhadnout dobu trvání dalších úkolů. Z vlastní zkušenosti s vedením projektů vím, že plánování malých úkolů je mnohem lepší než větší milníky. Vytvořte úkoly s dobou trvání několika hodin. Někdy se úkol ukáže jako příliš složitý a musí být rozdělen na několik menších. Určitě nebude problém přidat je do úkolů a pokračovat.

Pokud pracujete v týmu, můžete si nastavit systém pravidelných schůzek, na kterých budete kontrolovat pokrok. Jednání nesmí trvat příliš dlouho. Ideální doba je 15-20 minut. Každý člen týmu by měl přednést zprávu o pokroku, informovat o problémech a navrhnout další postup. Setkání a komunikace vytváří dobré náladu v týmu a pomáhá posouvat projekt vpřed.

Jakmile budete mít vyřešené všechny výše uvedené body, je čas, abyste vyrazili vpřed. Teprve až nyní začíná pravá fáze vývoje SW. Vyberte technologie, zvolte systém pro správu verzí, nastavte vývojový systém… Pamatujte si, že jen díky dobré disciplíně v průběhu projektu můžete dosáhnout dobrých výsledků.

Nastolit rovnováhu

Já pracuji s týmy studentů vysokých škol a ve všech svých činnostech se snažím sledovat popsaný proces. Nechávám zcela na rozhodnutí týmu, jaký si vyberou portál pro vývoj technologií, ale vždy trvám na nastavení reportovacího nástroje a vytvoření komunikační struktury. Výše popsaná pravidla jsou velmi jednoduchá, a velmi rychle stimulují rozvoj týmu, jde jen o to si na ně navyknout.

Naši studenti mají obvykle velmi dobré znalosti programování, ale velmi nízké povědomí o tom, jak organizovat projekty a samozřejmě mají i velmi málo poznatků z praxe. Podle mých zkušeností je organizace pracovních postupů stejně důležitá jako kvalitní programátoři. Vím také, že obchodní procesy nesmí potlačovat aktivitu a nadšení. Manažeři musí být schopni nastavit rovnováhu mezi obojím.

Takovýto jednoduchý systém, založený na internetu zdarma s nástroji podporujícími sdílení, vám pomůže udržet focus a ve výsledku zrychlí vývoj. Odpadnou nebo se zmenší diskuse se zadavatelem, který může celý vývoj monitorovat. Systém vám pomůže při sledování pokroku jednotlivců i týmů a měření výkonnosti jednotlivých pracovníků nebo skupin. Tyto a další postupy, popsané na mých stránkách, používají jen to nejzákladnější.

Pusťte se do práce a dejte mi vědět, pokud máte připomínky nebo návrhy na zlepšení.

Čtěte také: Jak začít při vývoji mobilní aplikace

 

Autorem článku je Jan Šedivý, který se v roce 2010 po 18 letech ve společnostech IBM a Google vrátil do Česka sdílet své zkušenosti se studenty na ČVUT. V současnosti vede eClub pro začínající podnikatele z řad studentů. Najdete ho například na jeho vlastním blogu a stránkách.