Jaké bylo první setkání globálních mobilních startupů?

 

Global startups je iniciativa mapující české globální internetové projekty. Aktivitě se již podařilo spojit 30 českých webových firem, položit základy jejich networkingu (poznámky z prvního setkání zde), vytvořit k nim informační zdroj a provést průzkum o jejich stavu. Druhou, neméně zajímavou oblastí je odvětví mobilních aplikací. Jak dopadla snaha o propojení českých globálních mobilních vývojářů?

Česká webová komunita je stejně stará jako web samotný. Její protagonisté se znají, a tak bylo mapování webových firem vcelku snadné. Poptali jsme se ve své síti známých, informace se rychle rozšířila a komunitu se nám podařilo zmapovat. Odvětví mobilních aplikací je sotva několik let staré a velmi segregované. Pokud už se někteří vývojáři mezi sebou znají, pak je to jen v rámci jejich konkrétní iOs, Android, či jiné platformy.

Obdobně jako na webu je většina našich vývojářů zaměřená na lokální trh, aplikace jsou v češtině a převládá zakázková výroba. Stav lokálního trhu velmi dobře mapuje např. pravidelná akce Appparade. A právě s Ondřejem Austem (Médiář.cz) jsme spojili síly při pořádání Prvního setkání českých mobilních startupů. První pokus nám samotným totiž úplně nevyšel. Podařilo se nám oslovit 35 firem, z nichž odpovědělo pouze sedm. V rámci druhého pokusu jsme už oslovili firem skoro 70. Výsledek ovšem nebyl o moc lepší.

Na Prvním setkání českých mobilních startupů nakonec dorazili zástupci sedmi firem vyvíjejích globální aplikace. Další posluchači byli z řad lokálních vývojářů. Jejich přehled a seznam dalších firem z oboru brzy zveřejníme na webu Global startups. Atmosféra setkání byla obdobná tomu webovému. Z účastníků bylo cítit nadšení, energie a chuť uspět na globálním trhu.

Nejčastěji zmiňovanou problematikou byl marketing na appstorech a cenová politika. Účastníci se shodli, že kromě produkce skvělé aplikace, jsou tahle dvě témata klíčová a nikomu se nepodařilo na ně najít spolehlivý recept. Diskuze následující po představení jednotlivých firem byla dlouhá a přínosná. Šlo především o výměnu zkušeností s appstory a schopností prosadit se mezi stahované aplikace a přímou souvislost s naceněním aplikace. A mimojiné jsme se jako první dozvěděli o úplně nové české mobilní hře s globálními ambicemi Power of Logic od herního studia Flow Studio.

Své zkušenosti nabídl i Robin Raszka z dnes nejvíce diskutované české mobilní firmy Tapmates. Podělil se o zkušenosti z distribuce aplikace Piictu a bezesporu motivoval ostatní.

Je lepší freemium model, cena €0,99 nebo vyšší? Jak se dostat mezi nejstahovanější aplikace na appstoru a udržet se tam? I na tyhle otázky se bude snažit odpovědět další setkání. Jste startup vyvíjející svoje původní globální mobilní aplikace? Určitě se ozvěte.