Enern se rozpřahuje: S Tomášem Čuprem jako partnerem a novým fondem

Investiční skupina Enern, která má podíl ve Slevomatu, Rohlíku, Twisto či ROI Hunter, přibrala Tomáše Čupra jako partnera. A spolu s rozšířením oznámila další akci: spouští nový fond, v pořadí už třetí. Jeho zaměření jsou digitální technologie a skupina pro něj připravila kapitál ve výši skoro 1,5 miliardy korun.

Kvůli novému fondu rizikového kapitálu s názvem ETIII otevírá skupina kancelář v Berlíně, tedy v jednom ze zásadních evropských startupových center. Fond bude mít k dispozici 50 milionů eur.

„Když zkombinujeme své zkušenosti s velmi slušným kapitálovým zázemím, můžeme pomoci vyrůst projektům, které změní trh,“ plánuje Tomáš Čupr. Podle něj má s dalšími partnery Enernu podobnou investiční filozofii a i lidsky jsou si blízcí.

„Je to velké obohacení DNA Enernu, mám velkou radost a těším se na spoustu energie do dobrých věcí na internetu a nejen tam,” dodává partner Enernu Petr Šmída.

enern

Dosud Enern v Česku a Polsku investoval do energických projektů 55 milionů eur. Do internetových startupů posílá peníze ze dvou zmíněných fondů v celkové velikosti 20 milionů eur.

První internetovou investicí Enernu byl Slevomat právě Tomáše Čupra. Teď v něm má skupina zhruba pětinový podíl a Tomáš Čupr 13 procent. Další peníze dala do DameJidlo.cz (na konci 2014 prodáno společnosti Delivery Hero) či online supermarketu Rohlik.cz. V něm mají Enern a Tomáš Čupr dohromady většinu – 42 procent Čupr, 40 % Enern.

Enern založil v roce 2010 Petr Šmída, Pavel Mucha, Radek Švec a Radovan Nesrsta.

Startup Summit 2015

Chcete vědět, co Tomáš Čupr plánuje, ať už s Enernem, nebo bez něj? Jaké jsou jeho představy fungujícího byznysu? Máte teď jedinečnou příležitost: bude jedním z přednášejících na akci Startup Summit 2015.

Diskuze k článku