Důvěra investorů ve startupy se po IPO Facebooku stabilizuje

Silicon Valley Venture Capital Confidence Index mapuje nálady a optimismus investorů v kolébce technologického vývoje již od roku 2004. Největším zásahem za tuto dobu byla hospodářská krize v letech 2008 a 2009, ze které se důvěra investorů ještě plně nevzpamatovala na předchozí vysoké hodnoty. Na druhou stranu se ale jejich optimismus od nejhlubších propadů během krize významně zvýšil.

Velkou ranou podle indexu byl vstup Facebooku na burzu, po kterém akcie sociální sítě klesly natolik, že v jednu chvíli neměly ani polovinu své upisovací hodnoty 38 dolarů. A v tomto poklesu indexu se skoro jistě projevily i neúspěchy dalších jmen, od nichž se hodně očekávalo – klesaly jak Zynga, tak Groupon, společnosti, od kterých si řada lidí bezpochyby slibovala víc.

Venture Capital Confidence Index během posledních let

Během posledních měsíců se ale podle všeho důvěra investorů opět zvyšuje. Je tu nicméně jeden problém, který si mnoho z nich uvědomuje. Ocenění, která pro investice požadují nynější startupy, jsou totiž vyšší než kdy dřív. Někteří investoři prohlašují, že investice, které by dříve měly hodnotu 5 milionů dolarů, nyní stojí 15 milionů, jiní dokonce říkají, že „miliarda je nových 100 milionů“.

Vysoké ceny startupů a ekonomická nestabilita, především nejistota o schopnosti americké ekonomiky nadále růst a finanční problémy Evropské unie, pak mají na svědomí i zpomalení na trhu akvizic a fúzí. Optimisté ale doufají, že situace se brzy vyjasní jak politicky (nadcházející prezidentské volby USA příští týden), tak ekonomicky, a důvěra trhů, stejně jako množství investic, akvizic a fúzí, začne opět růst.