Dejte šanci Berlínu. On vám ji dá taky

Pro mnoho berlínských startupů je velkým plus v první řadě zeměpisná poloha. Ráno se spojí s vývojáři v Asii, odpoledne a večer s partnery v Americe, mezitím stihnou trochu networkingu. Klidně i v polední pauze, protože velká média, investoři i inovátoři také sídlí ve stejném městě. Najdete tu ale také IT služby na vysoké úrovni, velké množství poskytovatelů serverů a skvělé spojení s celou Evropou.

Také zde sídlí univerzity s dobrou pověstí, které každý rok do světa vypustí mnoho talentovaných absolventů. Berlínští podnikatelé dokonce patří mezi nejvzdělanější v Evropě, až 86 % se pyšní titulem Ph.D. – třeba v Londýně je to kolem 75 %. Ale nemusíte se bát ani v případě, že jste studiím až tak moc nedali. Ambice můžete ukázat v nepřeberném množství startupů, které nabírají zájemce s tituly, ale i bez.

Němčiny se nebojte

Práci samozřejmě nabídnou jen těm nejlepším, kteří prokáží, že o účast v týmu opravdu stojí. Stáže jsou v Německu zcela přirozenou procedurou, kterou si projdou studenti univerzit, ale také většina těch, kteří do Berlína přišli kvůli práci na plný úvazek. Aktuální čísla ukazují, že v Berlíně se nachází kolem 2 500 aktivních startupů, příležitostí vyzkoušet si práci v zahraničí je tedy dostatek.

Lidé z mnoha zemí Evropy se do Berlína stěhují i kvůli nízkým nákladům na živobytí. Mladí si pochvalují relativně nízké nájmy (v porovnání s ostatními světovými metropolemi jsou tyto ceny přímo směšné) a velmi pestrý kulturní život, který také není nákladný. A kde jinde byste mohli tak snadno hledat pracovní příležitost, aniž byste uměli jazyk země, ve které práci poptáváte? Berlín to umožňuje. Ale stejně jako v Silicon Valley, i zde platí staré známé pravidlo, že kdo se bojí, nesmí do lesa. To, že se vrhnete do práce, kterou jste předtím nikdy nedělali, je tady normální.

Německé startupy o vás stojí

Startupy pořád hledají rodilé mluvčí ze všech možných zemí, v mnoha rozdílných oborech, byla by tedy škoda této šance nevyužít. I náš berlínský startup zamířil do České republiky a na Slovensko s nákupní platformou ShopAlike, která na jedné stránce nabízí produkty z mnoha internetových obchodů. Pod názvem Ladenzeile jsme uspěli v Německu a naše začátky se datují k lednu 2009, kdy startup Visual Meta založili Robert M. Maier a Johannes Schaback. Začínali v pár lidech v malé kanceláři v centru Berlína, hlavním investorem se však stal Rocket Internet, který nejspíš dobře znáte.

V roce 2011 byla stránka spuštěna ve Francii, Itálii a Španělsku, a právě mladým lidem z těchto zemí, kteří v Berlíně hledali práci, jsme tak mohli nabídnout zajímavou pracovní příležitost. Dnes zaměstnáváme kolem 120 lidí a jsme členem skupiny Axel Springer AG. Mladých německých firem, které si díky mezinárodnímu růstu stejně jako my váží pracovní síly z Česka, Slovenska i jiných států, je ale mnoho – a od překladů se snadno můžete dostat třeba k marketingu.

Pro ty, kteří míří do zahraničí se svým vlastním nápadem na založení startupu, přidávám pár tipů přímo od Roberta:

  • Prozkoumejte trh, na kterém hodláte působit – to, co funguje v České republice, může v jiné zemi být úplný propadák.
  • Buďte flexibilní – majitelé firem by si měli uvědomit, že při vstupu na zahraniční trh se musí přizpůsobovat, ať už svou marketingovou strategii, výrobkem nebo obchodním modelem.
  • Optimalizujte produkt – jednoduše řečeno, náš zákazník, náš pán.
  • Nepodceňujte trendy v nových odvětvích – aplikace pro smartphony a tablety jsou dnes nutnost, které stále mnoho podnikatelů nevěnuje pozornost.

Jak začít, snadno a rychle

Pokud vás možnost práce v zahraničí zajímá, nenechte se zaskočit počátečními problémy a jednoduše se připravte předem. Zdánlivé maličkosti vám mohou přihrát skvělou pracovní pozici během velmi krátké doby. Třeba zrovna v Berlíně.

  • Věnujte čas životopisu. Musí být aktuální, relevantní, a pokud obsahuje několik zajímavých informací, díky kterým se odlišíte od ostatních, pak jedině dobře.
  • Pokud už jste se přemístili do Berlína, využijte možnosti či podporu jednoho z mnoha coworkingových center (např. Betahaus, Sankt Oberholz či Prenzlauer Berg).
  • Neměl by vám uniknout ani web Silicon Alle, jehož seznam startupů, které hledají nové tváře, je velmi aktuální, nebo Ploonge, který vás bude po registraci pravidelně informovat o srazech IT nerds, ale i o BBQ s lidmi, kteří si prostě chtějí dát pivo po namáhavé práci za počítačem.
  • Zjistěte, kdo a co se nabízí na portálech, které využívají i samotní Němci, aby našli práci: berlinstartupjobs.com, stepstone.de, monster.de, berliner-jobmarkt.de, jobscout24.de, ale také berlin.de.craigslist.de.
  • Udělejte si vlastní průzkum. Seznam těch, kteří vás zajímají a chtěli byste pro ně pracovat, by měl obsahovat i ty, kteří zrovna pracovní pozice neotvírají – nikdy nevíte,  kdy se situace změní.
  • Komunity krajanů na Facebooku jsou mnohdy skvělým zdrojem informací.