Color: Nová fotografická geolokační síť mění pravidla hry

Přemýšleli jste o sdílení fotografií ze svého smartphonu a nestačí vám k tomu obyčejný přístup na Facebook či Twitter? Pak je vám k dispozici celá řada specializovaných aplikací, například Path, Instagram či PicPlz. K tomuto seznamu se dnes zařadila aplikace Color, prozatím s verzí pro iPhone, do půlnoci by měla přibýt i verze pro Android. Tato apliakce se od výše zmíněných odlišuje velmi zásadním způsobem, přestože na první pohled to nemusí být vidět. Nevede totiž žádné nástroje na úpravu fotek ani nic podobného. Co je tedy tak zásadní?

Vůbec první věc, která značí cosi neobvyklého, je investice, kterou Color získalo ještě před spuštěním svého produktu – 41 milionů dolarů, tedy přes 700 milionů korun. Na investici se podílely firmy Sequoia Capital (25 milionů), Bain Capital (9 milionů) a Sillicon Valley Bank (7 milionů). Zajímavé je i to, že oněch 25 milionů je nejvíce, kolik kdy Sequoia komu jako prvotní investici poskytla. Slovy samotného startupu: „Dostali jsme od nich víc než Google“.

Na soukromí zapoměňte

A čím se tedy Color liší od ostatních aplikací? Pro začátek je působivé srovnání s jedním z konkurentů, aplikací Path. Ta se po vzoru problémů, které měl a stále má Facebook s osobními údaji uživatelů, rozhodla fungovat na principu extrémní uzavřenosti, přísných nastavení soukromí a sdílení fotografií jen s nejužším okruhem přátel. Pokud jde o Color, ti se rozhodli vydat po podobné cestě, jenom na opačnou stranu. Jedinou možností připomínající nastavení soukromí je možnost zablokovat určitého uživatele, aby vámi sdílené fotografie vůbec neviděl. Nejinak je tomu i s sociálním grafem, který sice u této služby je, nikterak ale nepřipomíná žádný systém, na který jsme ze sociálních sítí zvyklý. Nejvíce se blíží přirozenému fungování malého města.

Color funguje na základě geolokace, která je v jeho případě povýšena na vesmírný princip. Všechno, co se v aplikaci děje, se totiž kolem geolokace motá, od sdílení fotografií až po tvorbu sociálního grafu. Řekněme, že sedíte v restauraci s přáteli, vytáhnete svůj mobilní telefon, zapnete aplikaci Color a uděláte fotku. Tuto fotku následně mohou vidět všichni uživatelé, kteří se nacházejí zhruba do 30 metrů (100 stop) od vás, protože se jim objeví v jejich feedu. Vy samotní naopak uvidíte ve svém feedu fotky z posledních chvil od všech uživatelů aplikce, kteří se nacházejí do 100 stop od vás.

Geolokace vládne všem

Podobné je to s tvorbou kontaktů. Pokud s někým často sdílíte lokaci, kde se pohybujete, zařadí jej Color do vašeho sociálního grafu. Čím častěji se budete nacházet poblíž sebe, tím výš se daný uživatel bude ve vašem „kontakt listu“ nacházet. Naopak pokud se dlouho dobu neuvidíte a váš kamarád či soused se například odstěhuje na druhý konec města, ne-li rovnou světa, začne se v seznamu pomalu propadat níž a níž, jeho fotky se z barevných začnou stávat černobílými, až nakonec zmizí docela.

Ukázka aplikace Color

K čemu je tento seznam kontaktů dobrý? Obyčejně můžete s Color vidět fotografie jen od lidí, kteří se právě nacházejí ve vašem okolí. Na základě vašeho sociálního grafu můžete ale vidět i fotografie všech uživatelů, kteří se nacházejí do 100 stop od vašich kontaktů (včetně fotografií vašich kontaktů jako takových, samozřejmě).

Geolokací to nekončí..

Dalším, co apliakce umí, je využívání všech způsobů, jak váš smartphone dokáže snímat data z okolí. Aplikace využívá kameru, aby zachytila intenzitu světelného záření v okolí, a mikrofony, aby zachytila úroveň hluku a jeho charakter. Na základě těchto údajů je schopná vytvořit jakési dočasné skupiny uživatelů, kteří nejenže se nacházejí v rozsahu 100 stop od sebe, ale kteří se nacházejí od sebe i jen několik metrů.

Porovnáváním fotek je navíc apliakce schopná tyto skupiny vytvořit i v případě například velkých koncertů. jednoduše dá do stejné skupiny všechny uživatele, kteří sdílejí fotky stejného účinkujícího na stejném pódiu, nezávisle na tom, z jakého úhlu a jaké vzdálenosti jsou fotografie pořízeny. Samozřejmostí je, že v rámci dočasných skupin lze prohlížet i fotografie ostatních jejich členů, přestože podle ani jednoho z předchozích dvou klíčů by to nebylo možné.

Přístup uživatelů nikdy nebyl důležitější

Zda se tento princip ujme, zůstává záhadou, zdá se ale, že investoři jsou o jeho nadějné budoucnosti poměrně silně přesvědčeni. Problémem zůstává využití dat získaných přes aplikaci a také sdílení nevhodného materiálu. Oboje je totiž silně závislé na morálních kvalitách samotných uživatelů. Mnoho čtenářů si jistě pamatuje zásadní problém relativně nedávno velmi známého ChatRoulette a jeho klonů, kde bylo umění během deseti minut používání nenarazit na žádného nechutného naháče. Tvůrci aplikace v tomto případě slibují, že opakované sdílení nevhodného obsahu vyústí v úplný zákaz přístupu z použitého telefonu.

Problém je ale i s možnostmi, které aplikace přináší co do sledování uživatelů. Zde by ovšem měla pomoci jiná jednoduchá rovnice. Aplikace vás totiž upozorní pokaždé, když se nějaký uživatel dívá na vámi sdílenou fotografii. Jako obranný nástroj proti vlezlým nebo nevítaným divákům máte již výše zmíněnou možnost blokace jednotlivých uživatelů.

I tak ale existuje celá řada způsobů, jak princip otevřenosti, na němž Color hodlá stavět, zneužít k újmě uživatelů. Budete o užívání apliakce uvažovat? Věřili byste, že se vaše fotografie nedostanou do nepovolaných rukou?

Via cNet, TC, WSJ