Co můžou naučit ženy muže v byznysu a předat ostatním ženám

Startup Grind Praha hostoval v rámci #SGWomen Leaders Month (měsíce žen) událost se čtyřmi úspěšnými ženami z globální byznys sféry – Devi Clark, programovou ředitelku z Impact Hubu King’s Cross v Lodýně, Kim Najman, CMO a spoluzakladatelku startupu Travel A la Carte, Andreu Gontkovičovou, ředitelku komerčního vývoj pro Česko, Slovensko a Maďarsko ve Philip Morris a Kiriaki Kritidi, HR ředitelku pro Česko a Slovensko z Coca-Cola HBC. Událost byla vedená formou panelové diskuse, kterou moderovala Pavlína Louženská, zakladatelka #Holkyzmarketingu.

(Nejen) ženský leadership

Pavlína Louženská otevřela diskusi otázkou, kdy nastal pro přítomné ženy obrat v kariéře a od kterého bodu věděly, že se ubírají správným směrem. Pro samotnou Pavlínu to bylo v době, kdy rozbíhala platformu Holky z marketingu a po příchodu na konferenci, na které měla mluvit, ji přivítali slovy „Šatna pro hostesky je támhle.“

Pro Kim Najman byl tímto obratem bod, kdy začala pracovat v leteckém sektoru, ve kterém jsou dominantní muži a kde nevěřili, že má dostatečné znalosti z oboru. Zpochybnění přicházela často i přesto, že v leteckém sektoru díky rodinnému byznysu v podstatě vyrostla. Proto se Kim nakonec rozhodla věnovat startupům a založila Travel A la Carte.

Výzvy, kterým čelily

Později se diskuse posunula k otázce výzev, kterým na své profesní cestě ženy čelily a musely je překonat. Andrea Gontkovičová k tomuto tématu nastínila následnou myšlenku: „Nerada funguju na autopilota. Nechci být v autě, které řídí někdo jiný. A myslím, že na konci dne bychom to měli být my sami, kdo řídí náš vlastní život.“

Kiriaki Kritidi hledá v každé výzvě způsob, jakým se může něco naučit a získat větší sebedůvěru. Nebojí se jít až za hranice své komfortní zóny. Na téma sebedůvěry Devi Clark zmínila imposter syndrom neboli syndrom zpochybňování sebe sama, který je častější u žen než u mužů.  Všechny přítomné dámy se shodly na tom, že i přes veškeré pochybnosti je důležité se nevzdávat a jít za svým cílem.

Každá z žen v panelové diskusi měla svého mentora, až už formálního nebo neformálního, který sehrál důležitou úlohu v jejich současném směřování. Častým podnětem pro to bylo, že je důležité mít kolem sebe okruh lidí, kterým můžeme důvěřovat.

Devi Clark přidala do diskuse postřehy z její zkušenosti, kdy byla sama mentorkou. Zmínila výzkum, který říká, že když má člověk mentora, který je stejného pohlaví jako on sám, má o dost větší šanci uspět, než když má mentora opačného pohlaví. To znamená, že ženy budou úspěšnější pod vedením mentorky a muži pod vedením mentora.

Diskuse se stočila i k otázce pracovních podmínek pro minoritní skupiny. Devi Clark načrtla, že v Impact Hubu King’s Cross v Londýně mají podnikatelské programy pro menšiny, jednou z nich jsou i bezdomovci.

Pavlína Louženská ke konci večera zpovídala tyto úspěšné ženy, jaké chyby během svojí kariéry udělaly. Kim Najman mluvila o přehnané sebedůvěře, která jim při vstupu na čínsky trh způsobila problémy. Proto doporučuje udělat si detailní průzkum trhu při expanzi startupu do zahraničí. Kiriaki Kritidi považuje za chybu nevyužité příležitosti, jako například vedení projektů, které se jí byly nabídnuté a kterých se nechopila.

Závěrem Devi Clark přišla s nápadem, kterým se sama řídi. Dělá si seznam lidí, kteří by jí mohli pomoci a které chce oslovit pro zapojení do svých projektů. Každý den jedno z nich osloví. Děsivá představa? Ano. Ale polovina řekla ano. Podle Devi tedy není třeba se bát oslovit správné lidi a požádat o pomoc. Naopak.

Nenechte si ujít další event Startup Grind Prague. Tentokrát spojil síly s WeWork Labs Prague, který oficiálně vstupuje na český trh. Po inspirující panelové diskusi se můžete těšit na WeWork pre-opening party na střeše DRNu, která slibuje jeden z nejhezčích výhledů v Praze.

Čitatelé Tyinternety.cz mají k dispozici speciální 20% slevu. Stačí zadat slevový kód TI20.

Hosty budou:

  • Levent Valente – Co-Founder, Sphira (Frankfurt)
  • Andrzej Dobrucki – Founder & CEO, Timeqube (Warsaw)
  • Dr. Akvile Ignotaite – Founder, System Akvile (Hamburg)
  • Krzysztof Kowalczyk – Partner, Leonarto VC Fund (Warsaw)

Termín: čtvrtek 20.6.
Místo: L´Osteria Národní, Národní třída 135/14, Praha 1
Čas: 19:00 – 21:00 (registrace začnou 18:30)

Diskuze k článku