Chcete nápad na nový projekt? Pomoct může mapa malého podnikání

Potřebujete vědět, kde se uplatníte se svým startupem? Ať už zvolíte nabídku klasických služeb, nebo chcete využít informace třeba k tvorbě vhodné aplikace, je dobré mít představu, na kterých konkrétních místech se vaše nápady nejsnáz uplatní. Samizdat společně s projektem T-Mobile Rozjezdy připravil mapu, která vám s tím pomůže.

Mapa umožňuje všem, kdo se chtějí podívat na svou současnou nebo potenciální konkurenci, vyhledávat počty firem z 81 podnikatelských oborů až na úroveň jednotlivých obcí ČR. Každý, kdo se chce pustit do podnikání, si nyní může zdarma ověřit, jak velká konkurence ho kde čeká, případně který obor v jeho okolí chybí.

Je pravda, že některé informace nejsou spolehlivé bez dalších otazníků – mapa zahrnuje sídla podnikatelů, nikoliv nutně konkrétní firmy. Řeší firmy do 50 zaměstnanců a drží se oborů, o které je zájem právě v projektu T-Mobile Rozjezdy. Data ale poskytuje zajímavá.

Potvrzuje třeba, že jsme národ milovníků alkoholu – celorepublikově je výroba lihovin mezi vybranými obory na sedmém místě (5 196 firem). Našla řadu obcí, kde chybí mnoho služeb. Existují třeba desítky obcí nad tisíc obyvatel, kde chybí kadeřnice. Mezi raritní obory patří třeba také krejčí, peníze můžou podle ní ležet i ve výrobě zmrzliny nebo řeznictví.

Pro operátora je podpora podnikání dlouhodobě zajímavým projektem, jak se mimo jiné zviditelnit. T-Mobile Rozjezdy už si prošlo 2 130 projektů a bylo vyhlášeno 342 vítězů, asi tři stovky podnikají. Na prvních příčkách se tak objevují produkty pro děti a maminky, oblečení či výroba potravin. V posledních letech se však zvyšuje podíl služeb či IT projektů.

„Z dosavadních ročníků je evidentní, že pro úspěch je rozhodující nejen vytrvalost a nápad, ale také znalost trhu, na němž chci podnikat,“ vysvětluje Eva Karasová, manažerka společenské odpovědnosti T-Mobile Czech Republic,vznik mapy.

Čísla za aktuální T-Mobile Rozjezdy

počet přihlášených: 443

podíl žen: 52 %

nejčastější věková skupina: 25 – 34 let (53 %)

nejčastější obor: služby a gastronomie

Diskuze k článku