Česká Supernova vydává appky pro iOS i Android, pro designéry je top prototyping nástrojem na trhu

Český startup Supernova Studio, vyvíjející software na výrazné usnadnění programování mobilních aplikací, v úterý spouští svou další, již čtvrtou verzi. „Entuziasmus se nás drží, Supernova kráčí mílovými kroky dopředu a Studio se začíná blížit našim představám, tedy dokonalosti,“ uvádí s úsměvem Oskar Kořistka, COO firmy.

Zprávy o nové verzi přitom přicházejí jen několik měsíců poté, co Supernova oficiálně vstoupila na trh a zároveň oznámila investici půl milionu dolarů od fondu Credo Ventures. „Přestože jsou v rané fázi vývoje AI, která by dokázala programovat aplikaci sama, vidím v týmu Supernova Studio velkou šanci tento problém vyřešit a díky demu, které jsem mohl vidět, jsem si jist, že můžou změnit celý trh. Jsme rádi, že jsme součásti takto ambiciózního startupu,“ uvedl tehdy k investici Ondřej Bartoš, partner a šéf Creda.

Málo zpeněžených uživatelů, bod zlomu do konce roku

Jak se startupu po čtyřech měsících od vstupu na trh daří? „Máme přibližně 7500 uživatelů, asi o 40 procent více oproti projekcím, ale zatím se nám nepodařilo dostatek uživatelů zpeněžit,“ přiznává Kořistka. Podle jeho slov nárůst uživatelů v první řadě přinesl obrovské množství nových požadavků. V Supernově se soustředí hlavně na sběr feedbacku a jeho následné implementaci (seznam změň v poslední verzi je k dispozici na stránkách Supernovy a ukaze tempo, kterým startup vydává nové funkcionality).

To pomáhá i budování komunity, na kterou se ve startupu spoléhají dlouhodobě. Supernově se přitom komunitu rozšiřovat daří, na Slacku má aktuálně více než 1200 aktivních lidí a stejný počet lidí získali přes Intercom na svých stránkách. „Na komunitu jsme pyšní nejvíce, protože bez nich bychom se nikam neposunuli, rozhodně ne tam kde jsme nyní“ pokračuje Kořistka s tím, že výraznou podporu Supernova získává také na ProductHuntu

Navzdory menšímu počtu platících uživatelů se plány nemění. „Stále bychom se rádi dostali na bod zvratu do konce roku. Vidíme velký potenciál v uživatelích, kteří se snaží přesvědčit zbytek teamu a celé agentury, aby se Supernova stala jejich primárním nástrojem. Získali pro nás mnoho užitečných poznatků od svých kolegů a my je do Supernovy přidáváme jeden po druhém. V4 by měla splnit všechna jejich přání spolu s mnoha překvapeními, která na ně chystáme, jako třeba mobilní aplikace. Mimochodem, mobilní aplikace Supernovy byly vytvořeny Supernovou samotnou, přeci je nebudeme dělat ručně,“ směje se Kořistka.

Úplně nová Supernova i změna pricing modelu

Jaké největší novinky tedy Supernova přinese? Podle Kořistky mezi největší změny patří například to, že nový importér zvládne v podstatě jakýkoliv nativní design a responzivita aplikací je nyní stoprocentně autonomní – což umožňuje měnit velikost obrazovky a obsah se tomu přizpůsobí, vše v reálném čase, bez jakýchkoliv větších zásahů uživatele. Podstatných změn se také dočkalo generování kódu, které přináší větší volnost a možnosti přizpůsobení pro daného uživatele.

Došlo také k rozšíření editačních funkcí v Supernově, která se stále více blíží plnohodnotnému editačnímu nástroji. „Co se týče možností tvorby aplikací přímo od začátku v Supernově, tak daleko ještě nejsme. Ale každá verze nás posouvá blíže, a byť to není náš primární záměr, myslím si, že bychom mohli eventuelně sloužit jako plnohodnotná náhrada za někdy dnes už zastaralé designové nástroje,“ pokračuje Kořistka.

Supernova také vydává aplikaci pro iOS i pro Android, kde bude možné testovat projekty vytvořené Supernovou, podobně jako na jejich Cloudu. Novinky čekají i ten: „Prošel obrovským vývojem, díky kterému se Supernova stane pro designéry tím nejpokročilejším prototyping nástrojem na trhu,“ říká Kořistka s tím, že třešničkou na dortu releasu V4 je získání domény Supernova.io.

Velkou novinkou je změna pricing modelu, který by měl lépe reagovat na potřeby vývojářů a designérů. Pro nové uživatele, kteří neměli možnost produkt dostatečně vyzkoušet, byla Supernova na pohled doteď drahá. Po novém si budou moct uživatelé vybrat, na co Supernovu používají – designéři (kteří nemusí pracovat s kódem) budou platit hlavně za pronájem Cloudu a kolaborační funkce, vývojáři pak spíše za export do kódu a méně za produkty v cloudu. Ve snaze získat co nejvíce aktivních uživatelů vznikl i free prototyping mode.

„Bude to v podstatě úplně nová Supernova včetně vizuální stránky. O tu se stará naše nová designérka Maris z US. Supernově to obrovsky pomohlo se vizuálně posunout do první ligy, tak uvidíme, jak to bude spolu s novou doménou a vším ostatním na lidi působit,“ pokračuje Kořistka.

Diskuze k článku