Busyman dohodí investora, kterého jinak nepotkáte. Českým startupům sehnal už 50 milionů korun

O StartupYardu, StarCube nebo třeba Credo Ventures jste už asi slyšeli. O Busymanovi pravděpodobně ještě ne. Propojuje bohaté vizionáře rovnou se startupy. Sehnal jim už desítky milionů. Filip Major a Jan Brody jdou už čtyři roky mimo hlavní startupový proud. 

V čem je Busyman jiný než klasické investiční fondy a hlavně akcelerátory či inkubátory?

Je veliký rozdíl mezi tím, když podnikáte na vlastní pěst, nebo se necháte jen celý život vodit za ruku v iluzi, že děláte na svém vlastním projektu. Pak už není moc veliký rozdíl mezi vámi a zaměstnancem.

Busyman. Filip Major a Jan Brody

Busyman. Filip Major a Jan Brody

Proto se pro naše startupisty snažíme vyhledávat opravdového partnera. Privátního investora, který nejen, že projekt zafinancuje, ale především mu dodá svojí vlastní přidanou hodnotu ve formě zkušeností z daného oboru, kontaktů, zázemí a dlouhodobého mentoringu. Podle nás veliké firmy startupy spíše pohlcují, než podporují.

To ale nezní tak odlišně…

Několikrát jsme tu měli klienta, který si inkubátorem prošel, a zkušenost byla spíše taková, že mu jakýsi mentor po omezenou dobu radil a po několika měsících se po něm slehla zem. Cokoliv, co nějak souvisí s dotacemi nebo „nezištnou“ a někým jiným placenou podporou, je podle nás špatné, zbytečně složité a neosobní.

Busyman

Busyman

Kdo jsou vlastně ti lidi, kteří takhle investují? 

Skrze Busymana investovaly asi dvě desítky lidí. Jde typicky o úspěšné podnikatele, často z oblasti IT s částí investic v realitách, kterým se podařilo posbírat dost peněz navíc.

Nemají pak problém pustit prostředky i do rizikovější oblasti jako jsou začínající podnikatelé. Další docela početnou skupinou jsou pak odborníci z oblasti energetiky, strojírenství, stavebnictví, automobilového průmyslu nebo marketingu.

No, a kolik peněz už jste pro startupy sehnali? 

Bude to zhruba 50 milionů. Několik zásadních projektů je ale teď ještě na cestě. Dost se to mění. Na jedné straně se stává, že investor peníze radikálně sníží, protože pomůže zefektivnit fungování firmy a není tolik prostředků potřeba.

„Spousta startupistů si namlouvá, že dělají na svém projektu, ale fakticky se moc neliší od zaměstnanců.“

Na druhé straně se nám už několikrát stalo, že po několika měsících provozu byla potřeba další injekce, případně dohledání co-investora.

Nějaké konkrétní příklady startupů od vás, které můžeme znát?

Z loňska je to třeba projekt Freshkruháč a letos IQ firma. Dnes je na startovní dráze můj další favorit, se kterým půjdeme během měsíce do USA, a celkově to za letošní rok vypadá na sedm až devět projektů. Je to však běh na dlouhou trať, uvidíme, jak se chytnou.

Diskuze k článku