Šéf Seznam.cz Zima: Startupová scéna mě zklamala, změníme ji

Startupy v Česku se věnují věcem, které nemůžou uspět. Seznam to hodlá změnit. Se začínajícími podnikateli chce ale spolupracovat za vlastních podmínek. „Už pro ně máme připravené kanceláře,“ říká Pavel Zima, generální ředitel Seznamu. První vybraní by se tam mohli začít stěhovat už za měsíc.

Podle Zimy se startupová scéna v Česku nezaměřuje na správná témata. “Buď chtějí vytvořit nový Facebook, nebo se zaměřují na hlouposti,” říká.

Seznam proto hodlá startupy v zásadě „tendrovat“. Tedy jeho cílem je najít ty, které budou schopné a ochotné rozvíjet jeho produkty nebo připravit službu, která s nimi bude nějakým způsobem spojená. Půjde jednoduše řečeno o Seznamáckou objednávku. Témata přitom budou jasná, Zima je ale zatím zveřejnit nechce. „Zatím máme tři, z toho dva zaměřené na Česko, jeden globální,“ naznačuje.

V této souvislosti hovořil o společnosti TopGis, kterou Seznam nedávno koupil, podrobnější ale být nechtěl.

Startupy řeší blbosti, nasměrujeme je

Seznam buď vyhlásí téma, které chce řešit, nebo se nechá přesvědčit i tématy jednotlivých nabídek.  Jde o obory, na jejichž rozjezd Seznam údajně nemá čas.

Startupy, nebo i jednotlivé zájemce – prý bude nabírat třeba i po dvou lidech – bude hledat ve svých kontaktech, počítá ale i s tím, že nabídku vyhlásí i veřejně. V kancelářích, kam se budou stěhovat, se vejde kolem 50 lidí. Jde totiž o prostory na Zličíně, které vyklidili obchodníci Seznamu.

seznam

Podporu nejlépe za podíl

A co od Seznamu můžou šťastlivci, které si vybere, čekat? Prý rozhodně podporu velkého hráče na trhu, smlouvu, prostory i mentoring. Za to chce nejlépe podíl, konkrétní dohody ale budou individuální.

Spolupráce Seznamu se startupy přitom není novinkou. Dosud byl partnerem StartupYardu, jenže právě ze zkušeností s firmami, které se ho účastnili, nebyl Zima nadšený. Chtěl, aby se startupy víc zaměřovaly na technologii. Tak, aby mohly se Seznamem spolupracovat.

“Přestože jsme změnili téma, z 12 týmů byly technologicky zaměřené jenom tři. To je málo,” uvedl své zkušenosti Pavel Zima.

Stejná spolupráce se tedy konat už nebude, přesto všechnu podporu StartupYardu Seznam nevylučuje.

Total
0
Shares
Další články
Přečtěte si více

Lifesta, aneb Groupon pro nevyužité kupony

Svět hromadného nakupování je bohatší o nový rozměr v podobě startupu Lifesta, který na profesionální úrovni zajišťuje obchod s nevyužitými kupony. Jeho cílem je pomoci všem, kdo propásli svou vysněnou nabídku, nebo ji nestihnou či nechtějí využít. A něco na tom trhnout.
Přečtěte si více

Startup Druidly získal dvoumilionovou investici

Společnost Druidly, která vyvíjí platformu pro automatizovanou distribuci obsahu na mobilní telefony, tablety a počítače, získala počáteční investici ve výši 110 tisíc dolarů. Služba je zatím neveřejná, vstup na český a evropský mediální trh nicméně plánuje již koncem léta.