Ženy ve startupech – díl sedmý

Svět startupů, IT a technologií obecně zůstává stále mužskou doménou. A za nás je to velká škoda, protože nejrychleji rostoucí trh si zaslouží ty nejšikovnější lidi a kolem poloviny šikovných lidí tvoří právě ženy. Proto jsme se rozhodli představit vám některé z žen, které na současné české startupové scéně působí. Tentokrát jdeme na startupy tak trochu z druhé strany.

Představíme dvě dámy, které samy ve startupu sice nepracují, ale jejich každodenní práce technologické scéně rozhodně prospívá. Jako třetí zástupkyni “něžného pohlaví” jsme vybrali první cizinku v našem seriálu, která však žije a působí v České republice. Zkrátka, po delší době se vracíme s oblíbeným seriálem Ženy ve startupech s plnou parádou.

Markéta Havlová – CzechInvest

CzechInvest je agentura pro podporu podnikání a inovace. Od roku 2010 se věnuje také podpoře startupů. První vlaštovkou byl projekt CzechAccelerator, který podporuje internacionalizaci firem na vyspělých zahraničních trzích, jako jsou Silicon Valley nebo Singapur. Následovaly další projekty, například CzechEkoSystem či startupový web CzechStartups.org. Kromě toho podporuje CzechInvest také účasti startupů na mezinárodních akcích typu TechCruch Disrupt, Slush či Pioneers Festival.

Markéta vystudovala obor veřejná správa a regionální rozvoj na České zemědělské univerzitě v Praze. Již během studií pracovala v CzechInvestu na částečný úvazek, na projektu bilaterální spolupráce českých a zahraničích univerzit a technologických firem. Po škole nastoupila do právě se rozbíhajícího projektu CzechAccelerator. Od té doby má v CzechInvestu na starosti právě podporu českých firem v internacionalizaci. Stála u zrodu myšlenky prvního oficiálního startupového portálu CzechStartups.org a je součástí pracovní skupiny zemí Visegrádské čtyřky na podporu inovací a startupů.

Co stojí za dosavadním úspěchem projektu?

Markéta Havlová: Nejtěžší bylo na CzechInvestu prosadit myšlenku podpory startupů vůbec. Začala s tím již Lenka Kučerová, díky jejím zkušenostem jsme podporu startupů ještě rozšířili. Projekty, které se snažíme prosadit, jsou svým způsobem také tak trochu startup, ovšem ve státní správě. Na začátku nemají moc důvěry, musíte dělat analýzy, najít podporovatele, dobře prezentovat budoucí vyhlídky a také to mít dobře spočítané.

Řekla bych, že právě tím, že se snažíme k firmám, které jdou do našich projektů, přistupovat jako ke klientům, tak je většina firem spokojená. Pokud se firmě podaří díky nám prosadit na cizím trhu, získat nové zakázky, partnery nebo dokonce investory pro svůj další rozvoj, odcházím domů s pocitem dobře odvedené práce.

Proč vás baví pracovat na startupové scéně?

Markéta Havlová: Velmi se mi líbí celková myšlenka podpory začínajících inovativních firem, její prosazení na státní úrovni beru jako velkou výzvu. Na CzechInvestu se mi líbí, že tu pracují především zapálení mladí lidé, kterým jde hlavně o věc a nezajímají se o tabulková místa či pevně stanovenou pracovní dobu. Také mě baví nadšení firem, kterým pomáháme, to, jak se posouvají dále, jak přenášejí do českého prostředí ducha Silicon Valley. Tím myslím podnikavost, snahu sbírat zkušenosti a nebát se neúspěchu. A také snahu dávat nabyté zkušenosti scéně zpátky.

Jak může scéně pomoci více žen ve startupech?

Markéta Havlová: Podle mě je vždycky lepší, když jsou ve firmě zastoupena obě pohlaví. Každé z nich pohlíží na věci a situace různým způsobem. Navíc někdy funguje “kam čert nemůže, nastrčí ženskou”. :) Ženy jsou dle mých zkušeností většinou pečlivější, umějí si lépe zorganizovat čas a jsou více ochotné dělat kompromisy. Což může být někdy výhoda, jindy zase ne, navíc to nelze obecně vztáhnout na obě pohlaví. Znám pár žen, které umějí být drsné jako chlapi, a na druhou stranu zase pár mužů, kteří oplývají spíše ženskými charakteristikami. Obecně jde o to nedělat z pracovního hlediska mezi ženami a muži rozdíly. Mělo by se spíše pohlížet na daného člověka, jeho schopnosti, talent, zkušenosti, ochotu pracovat… nebo spíš její. Škoda, že ten člověk je rodu mužského. :)

Ece Ergüney – Galavito

Spoečnost Galavito vyvijí, vyrábí a prodává inovativní elektrické venkovní vyhřívané stolky. Díky spojení s ČVUT v Praze a zapojení se do podnikatelského inkubátoru InovaJET v roce 2015 firma uvedla na trh první model stolku Galavito Heating Table. Dnes stolky najdete v resturacích v Praze, Karlových Varech či Uherském Hradišti. Tuto zimní sezónu navíc firma expanduje také na zahraniční trhy.

Ece se narodila v tureckém Istanbulu, kde také vystudovala francouzské lyceum a pokračovala ve francouzském studiu na Galatasarayské univerzitě. Po získání titulu bakaláře v oboru obchodní administrativa pokračovala na španělské univerzitě Universitat Autònoma de Barcelona, kde získala magisterský titul v oboru Informační vědy v podnikání a marketingu. Již během studia a po jeho skončení Ece pracovala v několika mezinárodních společnostech, jako jsou například Turkish Airlines či kosmetická firma Estee Lauder. Od srpna roku 2013 žije Ece v Praze, kde společně s přítelem Milanem Hnátkem založili firmu Galavito s.r.o. Zároveň také spoluzaložila projekt ČeskoTurecko / ÇekTürk, který pomáhá českým a tureckým podnikatelům při vzájemném obchodu.

Co stojí za dosavadním úspěchem startupu?

Ece Ergüney: Možná to zní jako kliše, ale za současným úspěchem je tvrdá práce na hranici možností a také to, že jsme se od začátku nenechali odradit těmi, co nám nevěřili, nebo dávali „dobré rady“ a to včetně rodinných příslušníků, kamarádů a mentorů. Prostě jsme věřili našemu nápadu a dělali jsme vše pro to, abychom uspěli.

Proč vás baví pracovat ve startupu?

Ece Ergüney: Jelikož je to můj vlastní startup, považuji naše oba projekty za vlastní děti a vidím je každý den růst. Teď vlastně máme s Milanem dvě děti: Galavito Heating Table a ÇekTürk. Práce ve startupu je plná adrenalinu a vzrušení, ale také to je cesta plná rizika, jednou jdete nahoru a jednou dolů. Jelikož jsme poměrně malý tým, musíme každý den řešit problémy napříč obory, ale díky tomu se vždy naučím něco nového, co mě obohatí.

Práce pro startup mě baví a naplňuje také proto, že vidím okamžité výsledky.

Jak může scéně pomoci více žen ve startupech?

Ece Ergüney: Dle mého názoru ženy do startupů a firem přirozeně vnášejí jiný pohled na věc a řešení problémů. Také si myslím, že ženy jsou více pořádné a v některých ohledech mají lepší komunikační schopnosti než muži. Je to také dáno tím, že obecně se v podnikání „přitahují“ opačná pohlaví, čehož mohou využít.

Jana Večerková – Data4You

Data4You organizuje workshopy pro programátory – nováčky a vychovává z nich plnohodnotné full-stack web developery v rámci Coding Bootcamp Praha. Zároveň absolventy propojuje s firmami, které podobné tyto role hledají do svých týmů.

Jana vystudovala Ekonomiku a evropskou politiku na London School of Economics a Cass Business School. Po práci pro Evropský parlament a konzultační společnost zaměřenou na EU otázky přešla do organizace European Young Innovators Forum (EYIF). Tam mimo jiné dohlížela na programy pro podporu malých a středních podniků, jako Euromentors, hackathon InnoApps a soutěž InnoPitch a InnoBridge. Nyní je ředitelkou organizace Data4You a hlavní organizátorkou Coding Bootcamp Praha.

Co stojí za dosavadním úspěchem projektu?

Jana Večerková: Naše nadšení a touha věnovat se něčemu smysluplnému. Přívádíme do ČR koncept coding bootcamp, jehož cílem je umožnit většímu množství lidí se stát programátory. Jsme jediný komplexní program vyučovaný v angličtině ve střední a východní Evropě, který za 12 týdnů umožní přeměnit začátečníka na web developera. Vybraní studenti u nás individuálně i skupinově tvoří své portfolio od prvního dne až do závěrečné akce Demo Day. Aktuálně probíhá přihlašovací období na zimní turnus, zároveň máme poslední místa v tom zářijovém.

Věříme, že programování se stává pro 21. století tím, čím se schopnost číst a psát stala v 19. století. I tenkrát hodně lidí nevěřilo, že gramotnost je nutná – a i inteligenčně možná – pro většinu společnosti. Se stejnými názory se setkávám i dnes ve smyslu, že základní logika je nepřítelem hodně lidských myslí a že některé skupiny obyvatel – zejména ženy – nemají zájem o programování. Naším cílem je vyvrátit podobné pověry a umožnit lidem rozvinout svůj potenciál. Zároveň chceme, aby Praha byla atraktivním místem pro studium moderních technologií i pro zahraniční účastníky a nereprezentovala se pouze krásou vytvořenou před stovkami let.

Proč vás baví pracovat na startupové scéně?

Jana Večerková: Schopnosti, na jejichž naučení se Vás v korporátech vysílají na nikdy nekončící školení, si člověk v začínající firmě vybrušuje každý den zcela přirozeným způsobem. Ať už je to team building, HR, vyjednávací schopnosti, orientace na konkrétním trhu nebo marketing, nová firma umožňuje svým zakladatelům se učit velmi rychle. Nemám v povaze se věnovat stále stejným – či lehce diversifikovaným – opakujícím se úkolům, potřebuju mít možnost uplatnit alespoň špetku kreativity.

Zároveň je krásné pozorovat růst vlastního projektu od fáze “přemýšlím o tom a zní to dobře” až po fázi “lidi vážně mají zájem a celé to dává smysl”. Většina startupistů samozřejmě mezitím projde fází “končím a mizím na druhý konec světa”, ale v této fázi je důležité aby Vás podržel zbytek týmu a Vaši blízcí.

Jak může scéně pomoci více žen ve startupech?

Jana Večerková: Věřím, že každý člověk má svůj unikátní soubor vlastností, kterými může přispět do jakéhokoliv projektu. Do velké míry je tento soubor ovlivňován naší výchovou a prostředím, ve kterém se pohybujeme. Počínaje školami je bohužel sklon ženy a muže škatulkovat do oborů, na které se hodí více a méně a téměř půlka společnosti pak zcela zbytečně přichází o zcela přirozený vztah k technologiím. Zajímavé je, že některé jinak zcela tradiční společnosti tuto tendenci nemají a v mnohých asijských zemích je žena-programátorka zcela běžným jevem.

Více žen-zakladatelů z mého pohledu neznamená jiné projekty nebo jiný styl řízení, ale více skvělých projektů řízených větším počtem schopných lidí.

Total
0
Shares
Další články