Ženy ve startupech – díl pátý

Svět startupů, IT a technologií obecně zůstává stále mužskou doménou. A za nás je to velká škoda, protože nejrychleji rostoucí trh si zaslouží ty nejšikovnější lidi a kolem poloviny šikovných lidí tvoří právě ženy. V pátém díle našeho seriálu jsme proto zpovídali další trojici zajímavých žen ze startupů. Tentokrát jsme se podívali na jeden technologický, jeden v oblatsi e-commerce a jeden neziskový projekt. 

V pátém pokračování našeho emancipačního seriálu jsme oslovili různorodou trojici zajímavých dam. První je vývojářka, druhá asi nejznámější postava startupové scény a třetí má na starosti marketing v e-commerce datové platformě. Podívejme se tedy na současné startupy a ženy v nich jejich očima.

Vanda Cabanová – Wandera

Wandera je podnikový nástroj, jehož cílem je chránit citlivé podnikové a osobní data a detekovat potenciální útoky na mobilní zařízení zaměstnanců velkých firem. Startup vznikl v roce 2012 a vládne světu bezpečnosti a řízení dat. Rozsáhlý backend denně analyzuje velké objemy dat, ve kterých detekuje útoky a podvodné chování různého druhu. Za Wanderou stojí tým šikovných inovátorů v segmentu podnikových cloudových služeb a bezpečnosti. Hlavní sídlo se nachází v Londýně, kromě toho Wandera sídlí v San Francisku a od loňského roku i u nás v Brně.vanda cabanová wandera

Vanda se věnuje vývoji mobilních aplikací, hlavně pro startupy a mladé firmy. Informatice se začala věnovat již na gymnáziu díky soutěžím v Baltíkovi (dětský výukový programovací jazyk s hlavní postavičkou čarodějem). Má magisterský titul z informatiky na Masarykově univerzitě, od bakaláře ji živí vývoj pro Android. Začínala na volné noze, nakonec však vyhrála potřeba mít kolem sebe tým a soustředit se na jediný zajímavý produkt – Wanderu. Kromě toho však aktivně pomáhá na IT vzdělávání, to jak v rámci Czechitas, tak na své alma mater, kde s kolegou založili samostatný předmět na výuku vývoje Android aplikací.

Co stojí za dosavadním úspěchem projektu?

Vanda Cabanová: Wandera je jediné řešení bezpečnosti na mobilních zařízeních, které se nachází přímo v zařízení, v cloudové proxy a pracuje s EMM řešením organizace, která využívá naše služby. Data shromážděná ze všech tří zdrojů nám dávají příležitost vidět různé směrování hrozeb a tyto informace jsou poskytnuty administrátorům, kteří mohou správně zakročit. Tento přístup bere v úvahu všechny aspekty mobilních transakcí a poskytuje přesné zprávy a automatizovanou opravu v reálném čase. Ale žádné řešení nebo produkt není zárukou úspěchu – Wandera vděčí za úspěch zkušenému a hard-working týmu skvělých lidí.

Proč Vás baví pracovat ve startupu?

Vanda Cabanová: Baví mě vymýšlet inovativní řešení, spojovat nové souvislosti a přinášet na tento svět něco nového. Mít vůbec příležitost realizovat se. A hlavně být mezi lidmi, kteří chtějí a baví je to samé.

Jak může scéně pomoci více žen ve startupech?

Vanda Cabanová: Na IT univerzitě jsme my ženy byly ve značné menšině, ale nedělalo mi problém zvyknout si na to. Teď, když už pracuji a kolem sebe vidím, že IT týmy jsou tvořeny prakticky výlučně muži, všímám si, jak v nich chybí diverzita a ženský prvek.
Ženy a muži nejsou stejní – kdyby tomu tak bylo, bylo by jedno, jestli jsou v týmu pouze muži nebo i ženy. Právě různorodost žen a mužů je klíčem ke správné dynamice v týmu, protože angažování obou pohlaví, stejně jako každá jiná různorodost lidí, dokáže podle mě přinést daleko lepší výsledky.

Lenka Kučerová – StarLift (původně Teleport)

Teleport (brzy bude přejmenován na StarLift) je neziskový projekt, který si klade za cíl podpořit podnikavého ducha a globální ambice akčních a talentovaných vysokoškoláků a čerstvých absolventů jejich vysíláním na placené stáže do Silicon Valley. Jeho vizí je, aby vedl minimálně k neocenitelné osobní a pracovní zkušenosti a v některých případech mohl v konečném důsledku vést k založení inovativních podniků s globálním potenciálem (příští AVAST, GoodData, Linet, apod) či potřebě být jejich nedílnou součástí, aby se nám všem zde nadále dobře žilo.
lenka kučerová starlift
Lenku není třeba představovat komukoliv, kdo se zajímá o české startupy, těžko bychom v Česku hledali člověka s větší sítí kontaktů. Po letech aktivní podpory inovativního podnikání ve službách vlasti pro CzechInvest v rámci programu CzechAccelerator a pražských akcelerátorech StartupYard a Wayra CEE se Lenka ve spolupráci s Andrejem Kiskou Jr. pustila do vlastního projektu, který se zabývá čím jiným než podporou podnikavého ducha – tentokrát studentského. Nyní proto působí jako CEO projektu Teleport/StarLift.

Co stojí za dosavadním úspěchem Vašeho projektu?

Lenka Kučerová: Naší hlavní snahou během prvních čtyř měsíců bylo zjistit, zdali se v ČR nachází dostatečně velký počet studentů, kteří by měli o stáže zájem. Validace proběhla úspěšně, ale první várku stážistů budeme vysílat až koncem letošního léta a je před námi spousta neznámých a tvrdé práce. V úspěch projektu pevně věříme: celý koncept byl zvalidován státy jako Finsko a Singapur, české vysoké školy jsou projektu nakloněny, mezi registrovanými studenty se nacházejí opravdové perly, s Andrejem jsme sehraný tým, do kterého se v současné době hlásí skvělé posily, dostává se nám nemalé podpory ze stran partnerů a česko-slovenské startup komunity v Silicon Valley, kde máme z předešlého působení širokou síť kontaktů. Naše přesvědčení o smysluplnosti a přínosu StarLiftu nám dodává nadšení, energii a odhodlání, které jsou pro jeho úspěch také nezbytné.

Proč Vás baví pracovat ve startupu?

Lenka Kučerová: Posledních 7 let jsem byla na “druhé straně” a byť věřím, že jsem měla pro startupy, kterým jsem pomáhala, celkově velké pochopení, až nyní zažívám podnikání na vlastní kůži a přiznávám, že jsem si od září několikrát posypala hlavu popelem a v duchu se omluvila nemálo lidem ;). S vlastním projektem přišla velká zodpovědnost doprovázena absolutní svobodou tvořit, rozhodovat, exekuovat, což místy spánku nepomáhá, ale celkově mě to neskutečně posouvá a dělá každodenní radost. Být obklopena slušnými, schopnými a inspirativními lidmi je zásadní pro mé profesní a osobní naplnění a StarLift mi umožňuje se setkávat a spolupracovat s těmi nejperspektivnějšími a nejprogresivnějšími, které naše končiny a Silicon Valley nabízí. Nemohu si přát více.

Jak může scéně pomoci více žen ve startupech?

Lenka Kučerová: Jak již v tomto seriálu zaznělo, více žen ve startupech známená více mozků, talentu, úhlů pohledu, kreativity a spousty dalších kvalit. Po mém návratu z USA byly ženy na české startup scéně především dvacetileté “groupies” nebo představitelky podpůrných organizací jako např. já ve StartupYardu nebo Petra Hubačová v TechSquare. Za poslední čtyři roky došlo ke značnému vývoji – z konzultantky v JICu se Lucka Brešová vypracovala na výkonnou ředitelku jedné z nejrychleji rostoucích společností v celém CEE regionu, Boženka Řežábová vylétla ze zlaté klícky Google, aby založila startup v gamingu, oblasti, která je převážně doménou mužů, Dita Přikrylová a její kolegyně vzdělávají stovky holek se zájmem o IT. Za posledních pár měsíců jsem se setkala se studentkami ekonomických, uměleckých i technických oborů, ze kterých zájem o technologie a podnikání vyloženě čiší. Jedná se o vývoj přirozený a to mě moc těší – jsme na dobré cestě, české startupové prostředí nabízí rok od roku čím dál více zajímavých příležitostí šikovným lidem bez ohledu na pohlaví.

Jana Skulinová – MonkeyData

MonkeyData je startup v oboru e-­commerce analytiky, který vytváří a prodává nástroj pro majitele e-shopů nebo ty, kteří mají jejich správu na starost. Automaticky analyzují data z různých zdrojů, které jsou potřebné pro e-shopové podnikání a výsledky dávají na jedno místo do přehledných dashboardů. Klienti tak získají neustálou kontrolu nad podnikáním a správné podklady pro jeho další rozvoj. Služeb MonkeyData dnes využívá přes 1 300 e­shopů. Tento rok se chystá na rozsáhlou globální expanzi.

MGB_8225 (1)

Jana je v technologickém světě nováčkem, její kariéra začala vedením coworkingového centra VivaOstrava, přes něj se dostala do vedení různých eventů a tvorbu podnikatelských komunit. Mezitím stihla procestovat celý svět. V MonkeyData má jako ​VIP Partnership Manager na starost kromě eventů také affiliate program a komunikaci s klíčovými globálními partnery.

Co stojí za dosavadním úspěchem startupu?

Jana Skulinová: Podlě mě za tím stojí kombinace perfektního projektu MonkeyData, který vyplnil mezeru na trhu, a skvělého vedení trojice zakladatelů, jejich odvahy jít do toho na vlastní pěst a dát MonkeyData ze sebe vše. Velmi důležité je mít dobře poskládaný tým, který se doplňuje, ­lidi si u nás prostě sedí a díky tomu spolu­pracují na všech frontách. Důležité je vidět společný cíl – Chceme být světovou jedničkou v e­-commerce analytice!

Proč Vás baví pracovat ve startupu?

Jana Skulinová: Prostě mě to vážně baví! Každé ráno se těším do práce! Tam se děje spousta věcí najednou a bonusem je neuvěřitelná rychlost. Rychlý růst, posun a na druhé straně rodina a s tím spojené společné prožívání úspěchů i neúspěchů.

Ve startupu je potřeba být pořád ve střehu, vzdělávat se a sledovat dění. A to mě dost učí a tlačí se pořád zlepšovat. Myslím, že ve start­upu se velmi rychle pozná, jestli se tam chce někdo jenom schovat nebo něco opravdu umí. To se mi líbí.

Jak může scéně pomoci více žen ve startupech?

Jana Skulinová: Díky start­upům se ženy, ale i muži, mohou dostat k pozicím, ke kterým by se tak rychle ve velkých firmách nedostali. ​Ženy​, díky té příležitosti, mohou rozvinout to, co dělá ženu ženou. Svou intuici a lásku pro danou věc. Tím vznikne obrovské nadšení a motor, který ženu pohání dopředu. Sama ze své zkušenosti vím, že když milujete to, co děláte, pracujete se skvělým týmem a vidíte každý den výsledky své práce, dává vám to nový pohon a to se odráží i v osobním životě. Žena je šťastná. Přináší do firmy systém, jiný pohled na věc a pracuje naplno.

​Upřímně si ale myslím, že pokud něco opravdu chcete a věříte tomu, že to dokážete, je jedno, jestli jste žena, anebo muž. Je to spíš o povaze, odhodlání člověka poznat svou komfortní zónu a posunutí všech hranic, i těch, o který jste si mysleli, že s nimi už nikdy nepohnete.

Total
0
Shares
Další články