Ženy ve startupech – díl jedenáctý

Svět startupů, IT a technologií obecně zůstává stále mužskou doménou. A za nás je to velká škoda, protože nejrychleji rostoucí trh si zaslouží ty nejšikovnější lidi a kolem poloviny šikovných lidí tvoří právě ženy. Proto jsme se rozhodli představit vám některé z žen, které na současné české startupové scéně působí.

V jedenáctém díle seriálu si představíme další dámy, tentokrát celkem čtyři ženy. První z nich je realizátorka technologických a startupových projektů. Druhým zpovídaným je rovnou tým dvou dam – nerozlučná dvojice andělů na cestách. Poslední ženou je spoluzakladatelka a ředitelka herní platformy. Všechny spojuje nadšení a zapálení, se kterým se vrhají do svých projektů a práce.

Lenka Šolcová – ČNOPK

Česko-německá obchodní a průmyslová komora (ČNOPK) je největší bilaterální obchodní komorou v ČR. Jejím posláním je propojovat český a německý byznys a podporovat ekonomicko-politickou spolupráci obou zemí. Českým i německým firmám nabízí služby šité na míru jejich individuálním potřebám a pomáhá jim při vstupu na sousední trh. Sleduje trendy a těm s největším potenciálem věnuje řadu svých iniciativ. V roce 2015 komora rozpoutala v ČR diskuzi k tématu „průmysl 4.0“ a loni zorganizovala soutěž „Connect Visions to Solutions“, jejímž cílem bylo propojit etablované firmy z průmyslu se startupy. Byl to první krok komory směrem ke startupové komunitě a zafungoval skvěle.

Lenka

Lenka vystudovala mezinárodní ekonomické vztahy na VŠE v Praze. Během studia poznala svět globálních consultingových firem a při stáži v německém parlamentu zažila, co znamená tvořit hospodářskou politiku a legislativu. Lákal ji přesah mezi soukromou a veřejnou sférou. Od roku 2012 pracuje v ČNOPK, kde stojí u zavádění a realizace nových projektů v oblasti inovací, technologií, R&D a právě startupů, což je s „Connect Visions to Solutions“ počin nejaktuálnější.

Co stojí za dosavadním úspěchem projektu?

Lenka Šolcová: K úspěchu „Connect Visions to Solutions“ vedl mix více faktorů, které by jeden bez druhého možná vůbec nezabraly. V prvé řadě to byla hodnota, kterou projekt přinesl oběma stranám. Najít ty správné lidi uvnitř německých korporací z průmyslu je pro nás snadné. Pro startupy je to ale často velmi složité, ne-li nemožné. Přitom je to klíčová věc, která může rozhodnout o jejich úspěchu nebo failu. Na druhé straně velkým firmám, které byly partnery soutěže (Škoda Auto, E.ON, SAP, innogy, Brose, PRE), jsme pomohli najít inovativní projekty, které jsou zajímavé pro budoucnost jejich byznysu. Současně měly firmy příležitost startupům ukázat, že velká firma není vždy nehybný aparát spoutaný kazajkou interních procesů a že nadějným nápadům a projektům dokážeme otevírat dveře. A myslím, že projekt by nezafungoval ani bez našeho nadšení a přesvědčení, že je dobrý, že je to správný směr, kterým by se komora měla vydat, a že je na to ten správný čas. Výsledek byl výborný, neskutečnou spoustu jsme se toho za těch pár měsíců naučili, bavilo nás to, takže 2017 budeme s „Connect Visions to Solutions“ pokračovat.

Proč vás baví pracovat na startupové scéně?

Lenka Šolcová: Baví mě, že to, že nic není nemožné a že dlouho zaběhlé věci je možné kdykoliv změnit, a to není jen většinový názor, ale dokonce konsensus. Baví mě to otevřené myšlení, pestrost nápadů, neustálý proces změn, který všechny táhne vpřed. Nadšení a kreativní energie, kterou startupová scéna má, je inspirující. Četla jsem jednou článek, který řešil otázku, jestli jsou startupisti umělci naší doby. Myslím, že ano. Myslím, že to sedí docela přesně.

Jak může scéně pomoci více žen ve startupech?

Lenka Šolcová: Pardon, téhle otázce nerozumím :-) 

[Lenka takto odpovídá záměrně: říká, že nerozlišuje v takové souvislosti mezi muži a ženami, každý je pro ni specifický jedinec, pozn. red.]

Dita Tuháčková, Kamila Zbihlejová – ClaimAir

ClaimAir je startup pomáhající cestujícím v letecké dopravě získat kompenzaci za odepření nástupu na palubu, zpožděné či zrušené lety a zpožděná či zničená zavazadla. Cílem ClaimAir je, aby aerolinka uznala nárok na kompenzaci a aby cestující získal od aerolinky náležité odškodnění. V 95 % případů jsou úspěšní, proto si říkají andělé na cestách.

dita_kamila

Dita pochází z malé vesnice, do Prahy ji přivedlo závodní tancování latinsko-amerických tanců, ve kterých reprezentovala Českou Republiku. Rok studovala práva, čtyři roky pracovala v advokátní kanceláři (s Kamilou) ale zjistila, že potřebuje změnu a ClaimAir byla skvělá příležitost. V současné době vyměnila tanec za fotografování – kde jsou s Kamilou taky parťačky a na podzim 2017 plánují výstavu.

Kamila vystudovala ekonomické lyceum v Praze a hned po škole začala pracovat v advokátní kanceláři (s Ditou), od té doby tvoří pracovní i kamarádský tým. V roce 2015 strávila necelý rok v Rotterdamu a po návratu se připojila ke ClaimAir, kde po dvou měsících nastoupila i Dita. Podle slov obou děvčat není nad to, když se vám s někým tak dobře pracuje.

Co stojí za dosavadním úspěchem startupu?

Dita Tuháčková: Určitě píle a vytrvalost zakladatele ClaimAir Jakuba Ladry a odvaha, se kterou se do toho pustil. Dále také náš skvělý tým, který jede na 100 %. ClaimAir za svojí nedlouhou existenci absolvoval akcelerátor v Lisabonu či pražském StartapuYardu.

Kamila Zbihlejová: Jak již Dita řekla, obdiv zakladateli Jakubovi Ladrovi za to, kam ClaimAir díky svému úsilí, StartupYardu a našim investorům za tak krátkou chvíli posunul. Díky tomu se teď můžeme společnými silami posouvat dál a dál.

Proč vás baví práce ve startupu? 

Dita Tuháčková: Dříve jsem pracovala v advokátních kancelářích, kde panoval stereotyp a byla zavedena pravidla, která se nesměla měnit, což mě nemotivovalo. V ClaimAir mě baví, že můžu zasahovat do zlepšování fungování celé firmy. Práce je kreativní a skvělý kolektiv mi dává chuť do práce. Hlavní motivací pro mě je, že jsem u zrodu tohoto projektu a vlastně i mojí snahou se může firma posunout do jiných výšin.

Kamila Zbihlejová: Jsem nesmírně ráda, že jsem součástí ClaimAir a můžu se podílet na jeho vývoji. Je nepopsatelně skvělý pocit každý měsíc vidět, čím jsme prošli, a výsledky, které nám ta práce přinesla. Máme opravdu skvělý tým mladých a kreativních lidí. Všichni jedeme na 150 % a vzájemně se podporujeme – bez toho by to nešlo.

Jak může scéně pomoci více žen ve startupu?

Dita Tuháčková: Když to vezmu podle našeho týmu, tak si myslím, že je jedno, jestli jsi holka nebo kluk – hlavní je, že makáš, dáš do toho vše a baví tě to. Ale upřímně, my ženy jsme určitě o dost lepší organizátorky.

Kamila Zbihlejová: Je důležité mít v týmu zástupce obou pohlaví, přeci jen, každý má na věc trochu jiný pohled. Nejdůležitější je, aby měl člověk zapálení a věřil v produkt, což náš tým splňuje.

Božena Řežábová – Gamee

Gamee je herní platforma, která propojuje hry a kamarády, kteří mezi sebou můžou soupeřit. Hry lze hrát přímo v Gamee aplikaci a díky integracím a Gamee platformě jsou dostupné i v Telegramu nebo třeba na Facebooku. Na Gamee je k dispozici více než 50 her, které jsou spouštěny ve spolupráci se světovými značkami jako je NASA, Manchester City nebo Guiness World Records a hrají je miliony lidí měsíčně. Cílem je otevřít Gamee všem vývojářům a umožnit jim nahrávat do Gamee své vlastní hry a tím je dostat do světa.

bozena

Božena působila jako manažerka pro Google, kde měla na starosti reklamy na YouTube napříč evropskými zeměmi. Předtím pracovala s několika technologickými a mediálními startupy, kde přes 10 let sbírala zkušenosti v oblastech business development, marketing a partnership. Dnes působí jako CEO ve startupu Gamee, který spoluzaložila. Aktivně se zapojuje do work-life balance témat a podporuje ženy v byznysu. Hlavním hnacím motorem je pro ni entusiastický přístup jejích synů a manželovo motto „vše je možné“.

Co stojí za dosavadním úspěchem startupu?

Božena Řežábová: Být o krok napřed, vidět příležitosti na měnícím se trhu a hledat synergie se světovými hráči. A hraní her v práci.

Proč vás baví pracovat ve startupu?

Božena Řežábová: Mě nejvíc motivuje a baví možnost tvořit a stavět firmu od nápadu, vidět za sebou hned výsledky, dobrá rozhodnutí i chyby. Je to kreativní, plné adrenalinu a tvrdé práce i hledání té nejlepší cesty. Startupy jsou rychlé, sledují horizont příležitostí, umí se zmobilizovat, rychle rozhodnout a otočit loď, když je třeba. Lidi ve startupech vědí, co je třeba dělat, a jdou za tím. Nikdo jim nemusí nic diktovat. To mě prostě baví.

Jak může scéně pomoci více žen ve startupech? 

Božena Řežábová: Já doufám, že brzy ženy ve startupech nebudou vůbec téma a bude to úplně normální. Je jich čím dál víc, firmy je vítají. Diverzita funguje všude, nejen ve startupech.

Total
0
Shares
Další články
Přečtěte si více

Imagine Cup 2013 klepe na dveře. Nepropásněte svou šanci

Zájemci z řad studentů středních a vysokých škol se mohou stále registrovat k účasti v globální soutěži studentských projektů Imagine Cup 2013. Zadání je snadné, stačí dobrý nápad, projekt, který díky využití informačních technologií pomůže řešit problémy dnešního světa. Termín uzávěrky přihlášek do soutěže je 15. března, české národní finále pak proběhne 2. dubna v pražském sídle Microsoftu.