Ženy ve startupech – díl čtvrtý

Svět startupů, IT a technologií obecně zůstává stále mužskou doménou. A za nás je to velká škoda, protože nejrychleji rostoucí trh si zaslouží ty nejšikovnější lidi a kolem poloviny šikovných lidí tvoří právě ženy. Počtvrté se proto ptáme žen působících na české startupové scéně na jejich zkušenosti a rady. 

Ve čtvrtém díle máme velmi zajímavý mix startupových dam – první je prezidentka české online konference, druhá advokátka, která startupům pomáhá neztratit se v právní úpravě, a třetí má na starost akvizici nových zákazníků v asi nejznámějším českém startupu.

Šárka Štrossová – WebExpo

WebExpo je největší webová konference ve střední Evropě. Je určená všem lidem, kteří se pohybují v online prostředí a chtějí zůstat v obraze. Konference je zajímavá právě tím, že se nespecializuje pouze na jednu část tvorby webu, ale pokrývá všechna témata, od vývoje po UX až po startupovou kulturu.

12108270_10153049412215800_7325909845649631379_n

Šárka je mozkem i srdcem celého WebExpa, jako součást organizačního týmu se motala kolem této události už od roku 2010, poslední rok ale konferenci oficiálně vede. Je také členem organizačního týmu konference Devel.cz a spoluorganizuje konferenci Machine Learning Prague. Dříve organizovala pražská setkání EduFóra – projektu, který podporuje inovace ve vzdělávání.

Co stojí za dosavadním úspěchem projektu?

Šárka Štrossová: Za prvotním úspěchem konference WebExpo určitě stojí odvaha a snaha Václava Stoupy uspořádat v Čechách první konferenci, která se soustřeďuje na celou webovou problematiku. Unikátní hodnota akce není jenom v tom, že se člověk může zdokonalit ve svém oboru, ale také naučit i něco nového v těsně související oblasti. Konference však není jen zdrojem znalostí, ale také pomáhá navazovat nové kontakty pro budoucí spolupráci a je dalším důvodem, proč se online komunita sejde i offline.

Proč Vás baví pracovat ve startupu?

Šárka Štrossová: Celkově se mi líbí přístup k práci ve startupovém prostředí. Poskytuje vyšší volnost, zodpovědnost, možnost ovlivnění celého projektu a také se člověk naučí spoustu nových věcí. Ale úplně nejvíce mě baví pracovat s lidmi, které sdružuje toto prostředí. Jsou to lidé, kteří rádi mění svět kolem sebe, jsou silně motivovaní a milují svoji práci. To vše podle mě nahrává k realizaci zajímavých produktů.

Jak může scéně pomoci více žen ve startupech?

Šárka Štrossová: Na základě svých zkušeností mohu říct, že některými důležitými vlastnostmi disponují hlavně ženy, a to zejména trpělivostí, pečlivostí a schopností mít vše krásně zorganizované. Také jsou schopné vnést do projektu trochu jiný pohled.

Tereza Jandáčková – NOVALIA

NOVALIA jsou advokáti pro 21. století. Zkušenosti z předních mezinárodních firem využívají zejména pro inovativní podniky v sektoru IT služeb, zdravotnictví, finančních služeb a médií. Jejich doménou jsou fúze a akvizice s přeshraničním prvkem, financování včetně venture kapitálu, a příprava smluv specifických pro dané obory. Rozumí moderním technologiím, fungují v cloudu a odměnu vyměřují na základě vykonané práce, ne hodinové sazby.

Tereza (od Mariny) (2) (1)

Tereza vystudovala Právnickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze a během studií absolvovala roční studijní program „International and European Legal Studies“ v belgických Antwerpách. Získala 5 let praxe ve dvou mezinárodních právních kancelářích a nedlouho po složení advokátních zkoušek se stala zakládající členkou advokátní kanceláře NOVALIA, kde se věnuje zejména obchodnímu, mediálnímu a autorskému právu. Mimo to je spolupracující advokátkou neziskové organizace Fair Art, která zajišťuje právní pomoc mladým umělcům.

Co stojí za dosavadním úspěchem Vašeho projektu?

Tereza Jandáčková: Jedná se o kombinaci více věcí. Zásadní je důvěra klientů, kteří nás následovali, a kteří jsou s našimi službami v novém balení spokojeni. Za druhé nám pomáhá, že jsme všichni prošli mezinárodními kancelářemi, kde jsme nasbírali cenné odborné zkušenosti. Zároveň jsme si v těchto korporacích uvědomili, že se dají právní služby dělat jinak – zaměřit se ještě více na klienta a výsledek, kterého chce dosáhnout, a tím služby zlidštit a zjednodušit. V neposlední řadě jde o konkrétní lidi, mé kolegy – všichni jsme vzali projekt NOVALIA za svůj a den za dnem ho posouváme dál.

Proč Vás baví pracovat ve startupu?

Tereza Jandáčková: Já mám teď startupovou zkušenost hned dvojí. NOVALIA je sama stále ještě startup, i když v neobvyklém oboru – ale ten pocit lidí uvnitř je stejný, jako kdybychom třeba inovovali v IT firmě. Se startupy pak také pracujeme jako s klienty, máme zkušenost z mezinárodních investičních dealů i tvoření právního rámce pro studentské projekty. Práce v takovém prostředí vás neustále nutí ke kreativitě, učení se nových věcí a rychlému rozhodování, protože startupy rozhodně nemají času nazbyt a nepočkají, až si vše znovu pečlivě promyslíte a zvážíte. Založení NOVALIA pro mě znamenalo obrovské vykročení ze své komfortní zóny a zatím mě to nesmírně baví.

Jak může scéně pomoci více žen ve startupech?

Tereza Jandáčková: Jestli firma či startup roste a funguje správně a zdravě, není určitě o tom, kolik je tam žen. Na druhou stranu si myslím, že jak v práci, tak v běžném životě je nutné porovnávat pohledy obou pohlaví na svět, problémy a jejich řešení, jinak se nelze posouvat dál. Ženy tedy mohou startupům pomoci úplně stejně jako muži, a to tak, že přidají další názor k diskuzi.

Alžběta Matějů – Liftago

Aplikaci Liftago asi není třeba čtenářům Těch internetů představovat, nejpoužívanější česká taxi aplikace do dnešního dne odbavila na 250 000 jízd. Jen za prosinec to bude 40 000 a ten příští měsíc zase o pár tisícovek více. Jako jediná aplikace na trhu dává svobodu výběru z licencovaných řidičů podle hodnocení předchozími zákazníky, ceny, auta a doby dojezdu. Liftago používá pravidelně přes 700 řidičů a řidiček taxíku v Praze, Brně a od prosince také v Bratislavě.

Bětka má v Liftago zodpovědnost za získávání nových zákazníků, oficiálně se její pozice jmenuje Head of Customer Acquisition a i díky její práci je v tuhle chvíli na Liftago o 300 % více jízd měsíčně oproti loňskému roku. Její dosavadní kariérní cesta vedla přes H1.cz a reklamní agenturu Ogilvy. Studovala Mediální studia a žurnalistiku a Gender studies na Masarykově univerzitě a Marketing na Vysoké škole ekonomické. Zajímavostí je, že si svou kariérní cestu v mládí představovala úplně jinak – na ledě a v hokejové bráně. Miluje filmy s dlouhými záběry, vyhlídku v Riegrových sadech, nekorektní humor a dobré jídlo.

Co stojí za dosavadním úspěchem startupu?

Alžběta Matějů: Jasná vize toho, kdo a co by mělo Liftago být, dávka dětské naivity, přesvědčení, že to, co děláme, má velký smysl a dopad. Erudice našeho týmu, pozitivní přístup a velká velká dřina a nasazení. Skvělí a schopní lidé na těch správných místech, o kterých vím, že se na ně můžu vždycky spolehnout. Společný smysl pro humor. Smysl pro humor. Odvaha. Schopnost až tak moc se nežrat.

Všechno, co děláme, chceme dělat líp než ostatní. Víme, že spokojený řidič rovná se spokojený zákazník. A tak s našimi řidiči i pasažéry mluvíme, nasloucháme. Myslím, že to vědí a vědí i to, že nám můžou důvěřovat. Ještě jsme se ani na chvilku nenechali zviklat v přesvědčení, že poctivost se vyplatí.

Proč Vás baví pracovat ve startupu?

Alžběta Matějů: Nebaví mě pracovat ve startupu, baví mě pracovat v Liftagu. Ale vážně, zbožňuju rozmanitost svojí práce. Mám tak mít sice název pozice, kterou se maminka u nás doma na Ostravsku asi nepochlubí, ale reálně si sáhnu od strategických rozhodnutí, přes plánování eventů, třeba po asistentku produkce. A to je skvělý. Všechno se děje strašně rychle, každý den testujeme a vyhodnocujeme nové marketingové formáty, modely spolupráce. Co vymyslím a exekuuju, to se taky stane. Když něco podělám, podělala jsem to – vinu nesu na svých bedrech. Nikdy se nenudím, nemám něco jako “typický den v práci” a každý večer odcházím domů s pocitem, že jsem se naučila alespoň jednu novou věc. Mluvím s lidmi, se kterými bych se za jiných okolností nepotkala, a dostanu se na místa, na která by mě nenapadlo se vydat. Je to ohromující a osvěžující zároveň.

Jak může scéně pomoci více žen ve startupech?

Alžběta Matějů: Ženy ve startupech znamenají více talentů ve startupech. Dvojnásobně, abych byla konkrétní. Tech/online prostředí se může jevit jako poměrně náročné, ale co ždímá z lidí lepší výkony než výzva? Mít více žen v týmu znamená obklopit se kreativními lidmi, zvládat efektivně pracovat na více projektech najednou, pohybovat se v emotivnějším prostředí, empatičtějším.

Nemyslím si, že existuje něco jako optimální poměr mezi muži a ženami. Spíše je to pro mě o rozmanitosti, která přináší inspiraci a umožňuje inovace. Úspěšné startupy mívají více žen v řídících pozicích. To je fakt.

Nijak výrazně mě netěší sdružovat se v celcích s nálepkou Žena, tahle vlastnost mě v životě nijak výrazně nelimituje a do doby, dokud mě někdo nevyzve, nad ní nepřemýšlím v souvislostech se svojí kariérou. Na druhou stranu vidím jako nezbytné sdílet zkušenosti s těmi, kteří/které bariéry vnímají, ukázat mladým dívkám příležitosti a podpořit je.

Zajímavějším tématem je pro mě otázka, jaké pozice si samy ženy ve startupech vybírají. Bývají to technické pozice? Bývají to řídící pozice?… Nelobbuju za více žen ve startupech, ale za co nejvíce inspirativních a schopných lidí kolem sebe.

Total
0
Shares
Další články