Ženy ve startupech (16): RentRocket, SharyGo, GREEN LIGHT

Svět startupů, IT a technologií obecně zůstává stále mužskou doménou. A za nás je to velká škoda, protože nejrychleji rostoucí trh si zaslouží ty nejšikovnější lidi a kolem poloviny šikovných lidí tvoří právě ženy. Proto jsme se rozhodli představit vám některé z žen, které na současné české startupové scéně působí. 

V šestnáctém díle si představíme tři mladé a nadějné ženy, které propadly kouzlu startupů. Jedna z nich působí na trhu nemovitostí a pomáhá nájemníkům a nájemcům najít perfektní shodu, druhá pomáhá lidem zkoušet různé předměty bez nutnosti jejich koupě a třetí pomáhá malým nápadům vyrůst ve velké úspěchy. Nechte se inspirovat.

Klára Flisníková @ RentRocket

RentRocket je proptech platforma pro zodpovědné majitele bytů a skvělé nájemníky. Klade si za úkol pomoci majitelům bytů sehnat co nejlepší nájemníky, dobrým nájemcům zase naopak umožňuje získat byt přednostně. K tomu RentRocket využívá algoritmy a datovou analytiku.

Sehnat nájemní byt je dnes velmi obtížné, a to, že jsem dobrý nájemník a zodpovědný člověk, nehraje až tak roli, jako to, jak rychle kontaktuji majitele. Pro majitele je na druhou stranu velmi náročné vybrat z množství zájemců toho jednoho „pravého“ nájemce, který bude řádně platit nájem a pečovat o byt. Tuto situaci chce RentRocket změnit. Majitelé tak získají možnost poznat své budoucí nájemníky ještě před první prohlídkou a zájemci o byt možnost zdůraznit své kvality.

Klára se v roce 2009 přesunula kvůli studiu z Ostravy do Prahy a do správy dostala 25 bytů v rodinném majetku, o které pečuje dodnes. Vlastní nabyté zkušenosti s pronájmy se staly inspirací a základem pro RentRocket. Po škole pracovala v auditu KPMG, který následně v roce 2016 vyměnila za Zonky. U čísel však v Zonky zůstala – dostala na starost budování reportingu a datové analytiky. Letos v květnu po odchodu Lucky Tvarůžkové Zonky také opustila, odvedla si s sebou seniorního programátora a pustila se do budování startupu na vlastní pěst.

Co stojí za dosavadním úspěchem startupu?

RentRocket je na úplném začátku cesty, ale řídím se heslem „kdo se bojí, nesmí do lesa“ a nedávat na lidi, co říkají, že něco nejde, nebo že to nebude fungovat. Díky tomu jsme dostali možnost zúčastnit se StartupYardu a získat prvotní investici.

Proč vás baví pracovat na startupové scéně?

Zodpovědnost, přímočarost a kreativita. Pocit, že mám jen to, co si odmakám – že je to moje práce. Že jakkoliv frustrující a šílené to může někdy být, tak výsledek pak stojí za to.

Jak může scéně pomoci více žen ve startupech?

Myslím, že žen ve startupech je dost hlavně v oblastech neziskovek, beauty a fashion industry nebo health care a že tyto ženy odvádějí skvělou práci. Bylo by ale fajn, kdyby se ženy nebály vykročit i do jiných oblastí. Fintech, insurtech, proptech, traveltech – to jsou všechno oblasti, kde jsou obrovské příležitosti a jen málo žen. V uplynulých měsících jsem přemýšlela nad business mentorkou – ženou, která by založila vlastní firmu, prošla si tím začátkem a nebylo by to v oblasti výše zmíněné, ale zjistila jsem, že je docela obtížné na někoho takového narazit.

Také by bylo skvělé, kdyby přibylo více žen zakladatelek. Jsem první female founder ve StartupYardu od roku 2013. Když jsem se zúčastnila Corporate Eventu, který je součástí programu, tak mě oslovil jeden manažer, kterého znám z dřívějška, a ptal se mě, co tam dělám. Odpověděla jsem, že jsem ve StartupYardu. Jeho odpověď byla: „Aha, a co pro ně děláš? Marketing?“ Vůbec ho nenapadlo, že bych mohla být founder. Myslím, že přesně tenhle mindset pomůže změnit jedině více žen, které se nebudou bát se do toho pustit. Pokud bude ve startupech a businessu více žen, tak věřím, že si tím nejvíce pomůžeme samy sobě.


Karolina Moučková @ SharyGo

SharyGo je místo, kde lidé na jedné straně šetří peníze a získávají nové zážitky díky věcem, které si mohou na platformě zapůjčit, a na straně druhé jsou lidé, jež mají doma tyto užitečné věci, nevyužívají je a mohou si díky SharyGo přivydělat. Zároveň tak přináší radost lidem, kteří jejich věci zrovna potřebují. Mezi zájemci o půjčení a vlastníky stojí právě SharyGo, dohlížející na hladký proces výpůjčky a aktivně řešící nabídku předmětů tak, aby každý zájemce našel, co zrovna hledá.

Karolina si pro studium zvolila obor analytické chemie, a to hlavně z důvodu, že ji už odmala bavilo zkoumat, proč se co děje. Až později si uvědomila, že ji více baví spíše mezilidské procesy a vztahy než ty chemické a fyzikální. Po ukončení studia pracovala pro Vodafone, kde se jí podařilo značně rozvinout komunikační schopnosti a senzitivitu i na nevyřčená přání zákazníků. Pracovala také na tísňové lince, která jí krom pracovního růstu umožnila utřídit si životní hodnoty. Následně ji pohltila sdílená ekonomika a vydala se do startupového prostředí, konkrétně do Zonky. Na práci pro tuto firmu velmi ráda vzpomíná. Jednalo se o zlomový okamžik v jejím životě. Ve volném čase se věnuje domácím mazlíčkům, přátelům a osobnímu rozvoji. V budoucnu se chce naučit více odpočívat.

Co stojí za dosavadním úspěchem startupu?

Tým SharyGo tvoří rozmanití lidé, kteří ale uznávají stejné pracovní hodnoty. Spojuje nás loajalita, chuť čelit výzvám, flexibilita a totální nasazení. SharyGo dle mého názoru vyniká také tím, že dokáže velmi rychle reflektovat na potřeby trhu, umí se jim přizpůsobit a úspěšně dodat alternativní řešení i tam, kde na první pohled nepasuje do zastaralých škatulek.

Proč vás baví pracovat na startupové scéně?

Práce s lidmi, které jejich zaměstnání nenaplňuje, berou ho jako samozřejmost nebo si ho naopak neváží, či se dokonce vydávají za jeho oběť, je pro mě frustrující. Startupová scéna je pro mě tedy výjimečná především díky lidem, kteří se v ní pohybují. Jako další výhody vnímám prostor pro rozšiřování obzorů, každodenní dobrodružství a rozmanitost projektů, se kterými je možné se seznámit v době jejich počátků. Je potom zajímavé a inspirativní pozorovat vývoj projektů i lidí, kteří za nimi stojí.

Jak může scéně pomoci více žen ve startupech?

Že ženy vnímají stejné podněty jinak než muži, je všeobecně známá věc. Více žen na naší scéně tedy může projektům samotným jen prospět. Osobně si ale myslím, že nejprve bude třeba překonat mýtus o kariéristkách, které práci obětují rodinu. Ženy bývají často stavěny do pozice, kdy je jim dávána možnost vybrat si jen jednu z variant. Sama v této oblasti cítím velký společenský tlak. Věřím však, že my ženy jsme natolik schopné a uvědomělé, že dokážeme najít zlatou střední cestu, díky které můžeme mít šťastnou rodinu i práci, jež nás naplňuje.


Andrea Šimoníková @ GREEN LIGHT akcelerátor

GREEN LIGHT je nejucelenějším programem Moravskoslezského kraje na podporu podnikání a startupů. Už pátým rokem ho úspěšně realizuje Centrum podpory inovací VŠB-Technické univerzity Ostrava. Nabízí dva programy – Start pro začínající a Akcelerátor pro pokročilejší zájemce o podnikání.

Centrum podpory inovací VŠB-TUO je pracovištěm univerzity, které pomáhá propojovat akademickou sféru se sférou podnikatelskou. Cílem CPI je podpora podnikání a transfer technologií, poskytuje také služby v oblasti ochrany duševního vlastnictví a snaží se popularizovat vědu a techniku u mladších generací. V CPI má sídlo Podnikatelský inkubátor, coworkingová kavárna KOVORK nebo pracoviště 3D tisku Protolab.

Andrea vede tým na podporu podnikání v rámci VŠB-Technické univerzity Ostrava. Před příchodem do GREEN LIGHTu působila v soukromých firmách, ale také veřejné správě, často s provázaností na oblast rozvoje podnikání. Účastnila se prestižního programu americké vlády „International Visitor Leadership Program“ se zaměřením na podporu podnikání a inovací prostřednictvím inkubátorů, coworkingových či transferových center. Dovedla Centrum podpory inovací ke členství v prestižní European Business Network. Věří, že rozšiřování povědomí o podnikání jako jedné z životních cest pomůže mnohým lidem v nalezení svého místa v životě.

Co stojí za dosavadním úspěchem projektu?

Vytrvalost, se kterou je GREEN LIGHT realizován, a snaha tento program neustále zlepšovat z hlediska kvality. Za úspěchem ale stojí především tým lidí, kteří GREEN LIGHTu věří, jsou mu ochotni věnovat svůj čas a zároveň odolávat všem pochybným tlakům a zájmům kolem stále se nafukující startupové bubliny. O Ostravě se často říká, že jsme „region razovity“. Jsem moc ráda, že nejsme jen exotická destinace na konci republiky, ale že tady máme zajímavé a úspěšné projekty.

Proč vás baví pracovat na startupové scéně?

Baví mě hlavně ta energie okořeněná bolestivými, a přesto inspirujícími pády a opětovnými vzestupy samotných tvůrců nápadů. Pocit, že svět se nemění sám od sebe, ale díky lidem, kteří se dokáží poprat se sebou samými a často i se svým okolím a stačí jim k tomu věřit jen v to, že to dokáží. Pro mě osobně je důležitý i fakt, že i v České republice se pomalu mění kultura přístupu k podnikání, kdy neúspěch je považován za vzácnou zkušenost, a nikoliv osobní selhání.

Jak může scéně pomoci více žen ve startupech?

Ženy obecně dokáží věci zněžňovat, dávat podnětným nápadům další rozměr, ale také kafrat do všeho a všude :-). Ve startupovém světě můžou otupit hrany přílišné dravosti mužské energie. Osobně upřednostňuji smíšený tým v rovnocenném postavení žen a mužů a pracovní vztah postavený na vzájemném respektu.

Total
0
Shares
Další články
Přečtěte si více

Dejte šanci Berlínu. On vám ji dá taky

To, že je Berlín skvělým místem pro začátky v byznysu, se zdá být pro mnoho lidí v Česku a na Slovensku stále překvapením. A protože je Berlín domovem i mojí firmy, rozhodla jsem se vám nabídnout pár důvodů, proč byste na Silicon Allee, jak se mu někdy přezdívá, neměli zapomínat. Ať už se poohlížíte po nové pracovní pozici, či si hodláte splnit sen o zajímavé práci v zahraničí, právě německé startupy tuto možnost stále častěji nabízejí.