Ženy ve startupech (15): StarLift, Spaceti a Deloitte

Svět startupů, IT a technologií obecně zůstává stále mužskou doménou. A za nás je to velká škoda, protože nejrychleji rostoucí trh si zaslouží ty nejšikovnější lidi a kolem poloviny šikovných lidí tvoří právě ženy. Proto jsme se rozhodli představit vám některé z žen, které na současné české startupové scéně působí. 

V patnáctém díle si představíme další tři ženy. První propojuje ambiciózní studenty informatiky se zahraničními startupy, druhá s pomocí IoT digitalizuje budovy a třetí je vedoucí inovací a manažerkou roku 2010. Nadšení, zápal a zvídavost – to a mnohé další spojuje ženy říjnového dílu.

Ivka Šenitková @ StarLift

Nadační fond StarLift byl založen roku 2015 Lenkou Kučerovou a Andrejem Kiskou ml. s cílem podpory růstu nové generace světových lídrů u nás a je podporován společnostmi Credo Ventures, Avast, Y Soft, JIC, KPMG, Reticulum a Etnetera.

Hlavní myšlenkou projektu je podpořit podnikavého ducha studentů a absolventů informatiky z Česka a Slovenska, kteří mají ambice prosadit se za hranicemi. Klade si za cíl pomoci schopným a perspektivním mladým lidem, aby získali praktické znalosti a dovednosti, které dnešní prostředí informačních technologií vyžaduje.

Mezi aktivity StarLiftu patří pomoc při hledání stáže v předních technologických startupech v USA i EU, poskytování kontaktů na zajímavé lidi či mentory z dané oblasti, inspirace, povzbuzení sebevědomí a přinášení či doporučování kvalitního obsahu. A to jednak online (články, rozhovory, videa, zajímavé odkazy), ale i offline (vzdělávací akce, meetupy, hackatony).

Starlift věří, že to vše bude v budoucnu v mnoha případech vést k založení dalších českých či slovenských inovativních společností s globálním potenciálem.

Ivka vystudovala Podnikohospodářskou fakultu na VŠE v Praze, kde byla aktivní ve studentské organizaci a prošla vzdělávacím programem Honors Academia. Po třech letech v reklamní agentuře Ogilvy strávila sama čtyři měsíce v Thajsku. Po návratu chvíli pracovala v pražském Impact Hubu a nyní se už plně věnuje jako freelancer zajímavým projektům v oblasti vzdělávání – kromě práce Chief Evangelistky ve StarLiftu pomáhá i s projektem pro slovenskou Nexterii.

V rámci dobrovolnictví je již pátým rokem zapálenou TEDxačkou, je hlavní organizátorkou TEDxYouth@Prague a pomáhala i na Startup Weekend Education. Ráda se učí nové věci, poznává nové lidi, zbožňuje cestování přes couchsurfing, vyučuje aerojógu a učí se meditovat.

Co stojí za dosavadním úspěchem projektu?

Víra, šikovní lidé, flexibilita a hodně hodně práce. To, co nás drží jako lepidlo, je společná myšlenka a mise: snažíme se pomáhat mladým lidem, aby šli za svým snem, dělali, co je baví, naplňuje, a je to smysluplné. Prvotní myšlenka byla inspirována podobnými iniciativami ve Finsku a Singapuru. Postupně jsme projekt posouvali novým směrem. Zjistili jsme, že většina zájemců o stáž nemá ani potřebné technické dovednosti a zkušenosti, a neprokazuje ani ambice do zahraničí opravdu vyjet a doučit se samostatně novým věcem.

Původní záměr jsme tak rozšířili k vytváření vzdělávací, informační a motivační platformy nejen pro vysokoškoláky a absolventy, ale i středoškoláky. Rádi bychom fungovali jako pojítko mezi školami, šikovnými startupy, IT komunitami a dalšími organizacemi, a byli profesionálním koučem pro mladé vývojáře, kterým bychom zprostředkovávali jak obsah, tak zajímavé pracovní příležitosti. A to nejenom v Čechách a na Slovensku, ale v celé EU a USA, ve startupech, o kterých budeme vědět, že se tam starlifťáci pracovně rozvíjí a učí od kvalitních lidí.

Proč vás baví pracovat na startupové scéně?

Protože je to úžasné dobrodružství. Je to náročné, ale krásné zároveň, baví mě vytváření něčeho nového, nejít podle zažitých vzorců, ale vymýšlet a zkoušet nové cesty. A přitom se toho učím hrozně moc. U nás je zajímavé, že propojujeme mladé se startupy, ale zároveň jsme také takový malý startup.

Baví mě, že neustále poznáváme nové lidi se zajímavými nápady. Když vidím, jak přemýšlejí a vnímají svět úplně jinak než já, tak mi to otevírá obzory. Je obdivuhodné, jak jsou lidé schopni zapáleně pracovat na projektech ve dne v noci. To, jak je to baví, jak z nich srší energie, mě nakopává. Je úžasné, jak se navzájem dokážeme inspirovat svou vlastní prací.

Jak může scéně pomoci více žen ve startupech?

Myslím, že s větší diverzitou by mohlo vznikat ještě mnohem více zajímavých projektů, a i ty stávající by mohly více prosperovat. Tak, jako každé pohlaví přemýšlí jinak, jsme každý silnější v něčem jiném, a právě spoluprací se můžeme hodně naučit a projekty posunout o kus dál. Ať už je tým jakkoliv genderově poskládaný, je podle mě stále nejdůležitější si naslouchat, otevřeně komunikovat a navzájem se respektovat v názorech.

V rámci Starliftu se snažíme podporovat a hlavně inspirovat mladé dívky a ženy v oblasti IT, kde už působí super projekty jako Czechitas nebo Aj ty v IT, které dělají úžasnou práci. Nejde jen o kódování, je důležité dívky naučit, jak být odvážné a nebát se nebýt dokonalé – krásná myšlenka Reshmy v TED Talku.


Aneta Klímová @ Spaceti

Spaceti je firma založená v roce 2016 a jako jedna z prvních nabízí plnohodnotnou IoT navigaci pro chytré budovy, které propojuje hardware a software. Její misí je změnit radikálním způsobem interakci lidí s budovami. Má za cíl nejen zvýšit jejich bezpečnost a pohodlí, ale také poskytnout nástroj pro efektivní správu budov. Spaceti působí v Praze (HQ), Londýně, Curychu a Berlíně.

Aneta ve startupu Spaceti vede marketing. Svoji práci bere jako poslání. Za cíl si klade digitalizovat pomocí IoT budovy po celém světe. Studovala na ČVUT, VŠE a Taipei Tech. Dříve byla zodpovědná za Business Development v IBM. V zimě miluje jezdit na lyžích, v létě wakeboarding. Když chce získat inspiraci, hraje na klavír.

Co stojí za dosavadním úspěchem startupu?

Celý náš tým. Spousta z nás dává do Spaceti i veškerý volný čas. Překvapuje mě, co všechno dokážeme během jednoho dne zvládnout. Změny, i ty zásadní, se dějí každý den. Požadavky klientů na naši technologii umíme zapracovat i v řádech několika hodin. Někdy to ale není tak snadné. Znamená to, že si během krátké chvíle musíte přenastavit kompletně své priority a změnit program nastávajících dnů. Zažila jsem ve Spaceti řadu náročných situací. I ve slabších chvílích jsme se ale vzájemně podrželi. Za vším stojí hlavně vzájemný respekt. Bez toho by to nešlo, když jsme v kontaktu skoro 24/7.

Proč vás baví pracovat na startupové scéně?

Je to jako nekonečný kolotoč událostí s pořádnou dávkou adrenalinu. Každý den je úplně jiný a z každého dne těžíme absolutní maximum. Jeden den představujete produkt velkým korporacím, druhý den letíte navazovat s klienty partnerství do zahraničí, třetí den prezentujete na velkých konferencích. Startupy člověka naučí se rychle adaptovat a z každého momentu vytěžit maximum. Nejvíce mě baví neustálé nasávání nových podnětů a informací. Také to, s jakou rychlostí můžeme s týmem nápady realizovat, protože nás nic nebrzdí.

Jak může scéně pomoci více žen ve startupech?

Startupové scéně pomůže více srdcařů, kteří to se svými projekty myslí opravdově a chtějí vytvářet lepší budoucnost pro lidi. Nezáleží, zda jimi budou ženy nebo muži.


Senta Čermáková @ Deloitte

V Deloitte pokrývají širokou škálu odvětví i služeb, díky propojení jednotlivých oddělení jsou tak schopni nabízet komplexní servis – strategický podnikový management, finanční i právní poradenství, audit nebo daně. Vedle velkých společností nebo veřejných institucí se v Deloitte věnují také rychle se rozvíjejícím firmám i startupům.

Proto byl v Deloitte založen relativně nedávno inovační tým, v jehož čele stojí Senta Čermáková a který je na spolupráci se startupy konkrétně zaměřen. Tým složený z mladých talentů je zodpovědný za organizování Popup akcelerátorů – neformálních akcí, kde startupy prezentují své inovativní produkty a nápady s možností získat cenné rady z řad Deloitte odborníků.

Senta je mezinárodní manažerkou se zkušenostmi z M&A, obchodu a řízení. 25 let pracovala ve společnosti Hewlett Packard, naposledy na pozici celosvětové ředitelky pro zákaznické programy. V roce 2010 vyhrála soutěž manažer roku jako první žena v historii soutěže. Letos začala Senta pracovat ve společnosti Deloitte na pozici vedoucí inovací a vyučovat předmět „Kritické myšlení ve futorologii“ na VŠE CEMS v programu Masters in International Management. Senta vystudovala biokybernetiku a k jejím hlavním zájmům patří technologie, mentoring, inovace a mileniálové.

Co stojí za dosavadním úspěchem projektu?

Nadšení a drive. Pokud chcete oslovit startupy, které jsou typické svou drzostí, dynamikou a nadšením, musíte poskládat stejně smýšlející tým mileniálů, který bude vlastně takovým startupem ve větší společnosti. Zatímco v prostorách kanceláří pilně a exaktně pracujeme na přípravě našich Popup akcelerátorů, přímo na místě vždy chytneme „startupovou nemoc“ a sdílíme nadšení nad revolučními technologiemi, které nám startupy demonstrují.

Proč vás baví pracovat na startupové scéně?

Protože se jedná o scénu plnou talentů a svěžích nápadů. Ačkoli startupy nemají letité zkušenosti a znalosti, mají to nejdůležitější – přesvědčení, že jejich nápad dobude svět, a pro tuto vizi udělají cokoli. Právě tato enormní energie k sobě láká jedinečné talenty a dává vzniknout neviděným technologiím. A v jejich obležení jsem se vždycky cítila na správném místě.

Jak může scéně pomoci více žen ve startupech?

Přítomnost žen ve startupech s sebou přináší nové úhly pohledu a přístupy k řešení problému, stejně jako jakákoli jiná různorodost. Domnění, že technologie jsou výhradně zájmem mužů, je naštěstí už skoro překonáno, a ženy mají skvělou možnost ukázat svou sílu v přátelských týmech dnešních startupů. A o tom, že tyto týmy přinášejí změnu ve vnímání a přístupu k trhu, se přesvědčujeme každým dnem.

Total
0
Shares
Další články
Přečtěte si více

Muntean: 10 důvodů, proč startupy potřebují PR

Firemní komunikace se neomezuje jenom na styky s novináři a firmy by ji měly chápat strategicky jako jeden celek. Dost často to nedělají a jejich zakladatelé zapomínají, že získaná reputace přetrvá i případný konec projektu, píše Cristina Muntean z Media Education CEE. Článek vytvořila u příležitosti blížící se soutěže adVENTURE, kde zasedá v expertní porotě.