Zakladatel Twitteru chce platební terminály nahradit iPhonem

Přijímání platebních karet kdykoli a kdekoli bez nepraktických terminálů, nevýhodných smluv a nepříjemných poplatků. Přesně to má obchodníkům umožnit platební systém Square, který si místo terminálu vystačí se smartphonem.

Otázku „Dá se u vás platit kartou?“ by v blízké budoucnosti mohl nahradit spíš dotaz „Máte mobilní telefon?“. Tedy alespoň podle představ spoluzakladatele a bývalého šéfa Twitteru Jacka Dorseye, jehož projekt přijímání platebních karet Square vstoupil do fáze beta. Prodejci bude stačit například iPhone s potřebnou aplikací a malá čtečka karet zapojená přes audio výstup.

Malá velká plus

Systém přináší celou řadu výhod pro obchodníky i zákazníky. Předně odpadá povinnost uzavírat smlouvy s poskytovateli karet a služba není ani nijak zpoplatněna – i samotné čtečky chce Dorsey podle dřívějších informací distribuovat zdarma. Všechny peníze z platby tak dorazí na účet prodejce. Zákazníci zase mohou těžit z většího množství míst, která přijímají platební karty, a mohou získat i další výhody. Aplikace například prodejce sama upozorní na pravidelné zákazníky, kteří mohou čerpat různé slevy bez nutnosti sbírat razítka.

Odpadají také papírové účtenky a krkolomné podepisování někde na pultu. Výpis z transakce je okamžitě doručen prostřednictvím e-mailu nebo mobilního telefonu, který lze pro vyšší bezpečnost využít i k přijímání potvrzovacích SMS podobně jako u internetového bankovnictví. K ověření identity plátce pak slouží jeho vlastní fotografie připojená ke kartě přímo v aplikaci, případně vlastnoruční podpis rovnou na aktivní displej obchodníkova telefonu.

Konec terminálů?

K využívání aplikace by časem mělo stačit prakticky jakékoli „inteligentní“ zařízení vybavené výstupem audio jack, přes který se připojuje čtečka. Zatím se nicméně mluví hlavně o iPhone, pro který již existuje i plně funkční aplikace. Úplné nahrazení klasických terminálů asi není reálné (těžko si představit prodavačky v Tesku vybavené iPhony), ale zejména u menších prodejců a poskytovatelů alternativních služeb, kteří se z různých důvodů zatím přijímání karet bránili, by mohl Square slavit značné úspěchy.

A jen malé lákadlo pro dobročinné jedince na závěr – Square údajně ze svého daruje jednu penny za každou transakci, a to na účel, který si platící sám předem určí.

Via Mashable

Total
0
Shares
Další články
Přečtěte si více

Soutěž adVENTURE ukázala české startupy zase trochu jinak

Letošní ročník tradiční soutěže zaměřené na podporu rozvoje inovativních firem a komercializaci výsledků výzkumu přinesl pestrý a poměrně osvěžující pohled na českou startup scénu. Nejúspěšnější nakonec byla trojice Spoteee, Celebrio a BuddyBet, i ostatní účastníci přehlídky ale pomohli ukázat, že podnikatelský duch v Česku žije a zdaleka se neomezuje jen na jednoduché webové služby.