Zakladatel Netscape připravuje nový prohlížeč, založil si firmu

Po 15 letech od chvíle, kdy vytvořil Netscape a umožnil tak miliónům lidí přístup k internetu, pracuje Marc Andreessen na úplně novém prohlížeči.

Vypadá to, že touží po odvetě za prohru s Internet Explorerem v devadesátých letech. RockMelt, který má novinku vyvinout, spolu s ním založili ještě Tim Howes a Eric Vishria, oba bývalí manažeři Opsware, jenž Andreessen spoluzakládal a poté v roce 2007 prodal Hawlett-Packard za více než miliardu dolarů.

Podle Andreessena má být nový prohlížeč odlišný od ostatních: “Většina ostatních prohlížečů se nestíhá vyvíjet tak rychle jako Internet, který od sbírky statických stránek dospěl v komplexní síť plnou webů a aplikací. Je celá řada věcí, kterou byste udělali jinak, kdybyste vytvářeli prohlížeč od základů.”

Trh se stále vyvíjí

Když Microsoft v devadesátých letech porazil Netscape, kontroloval více než 90% trhu s prohlížeči. To na nějakou dobu ochromilo zájem o vývoj v této oblasti. Změna se dá datovat do roku 2004, kdy se na trhu objevil Mozzila Firefox, neziskový prohlížeč, který byl rychlejší, spolehlivější a obsahoval spoustu novinek oproti konkurenci, a který Microsoftu ukradl na trhu celých 23 procent. Největší boom v této oblasti se však udál během posledních zhruba osmnácti měsíců, kdy Microsoft a Apple výrazně inovovali svoje prohlížeče Internet Explorer a Safari, načež Google vydal vlastní prohlížeč Chrome.

“Doby, kdy jste si hezky v klídku v izolaci pracovali na svém PC, jsou pryč,” říká John Lilly, výkonný ředitel Mozzily. “Protože web je tak nepostradatelný pro to, co dnes děláme, a protože prohlížeč zprostředkovává náš přístup k webu, je způsob jakým prohlížeče fungují velice důležitý. V tomto ohledu je pro vývoj vpřed hodně prostoru.”

Spojenectví s Facebookem?

Způsob, jakým RockMelt tají, na čem přesně vlastně pracuje, jej posouvá do středu zájmu. Podle ustanovení o ochraně soukromí, které po zvídavých dotazech novinářů společnost ze svých stránek stáhla, se zdá, že nový prohlížeč by mohl být nějakým způsobem propojený s Facebookem. Ustanovení mimo jiné předpokládalo, že jako login do RockMelt by šly použít přihlašovací údaje z Facebooku. Domněnce o spojenectví nahrává i fakt, že Marc Andreessen je členem správní rady Facebooku. Mluvčí Facebooku však popřela, že by mezi ním a RockMeltem probíhala nějaká jednání.

Podle expertů by spojenectví s Facebookem mohlo RockMeltu výrazně napomoci především v oblasti distribuce nového prohlížeče. Po masivní kampani, kterou pro svůj Chrome připravil Google, jsou jeho dvě procenta na trhu zklamáním. 250 milionů uživatelů Facebooku by mohlo Andreessenovu prohlížeči na začátku výrazně napomoci nezamířit ve stopách Googlu, získali-li by uživatelé dojem, že je pro využívaní jejich oblíbené služby výhodnější.

Total
0
Shares
Další články
Přečtěte si více

GoodData oznámila investici dalších 25 milionů dolarů

Původem česká a ve Spojených státech působící společnost GoodData téměř zdvojnásobila své finanční zázemí. V aktuálním třetím kole financování získala od investorů 25 milionů, celkem tedy už 53,5 milionu dolarů (více než 1,1 miliardy korun). Firmu v roce 2007 založili Roman Staněk, Michal Dovrtěl a Zdeněk Svoboda.