Z vesmíru na Zem: Pražský kosmický akcelerátor oznámil první šestici startupů

Po pár měsících od oficiálního oznámení o otevření kosmického inkubátoru ESA BIC Prague sídlícího v paláci Adria došlo i na startupy. První šestice na své projekty (využívající kosmických technologií) bude moci po dobu dvou let čerpat 50 tisíc eur.

Vedle Evropské kosmické agentury (ESA) se na financování akcelerátoru podílí i hlavní město Praha, celkově je v programu vyčleněno 45 milionů korun. Po dobu pěti let je plánovaná podpora pro 25 startupů.

„Když jsme před sedmi měsíci oficiálně inkubátor otevírali, těšili jsme se na jeho první účastníky, na jejich nápady a projekty. A tady je máme. Šest českých startupů, jejichž nápady zaujaly Evropskou kosmickou agenturu, prošly hodnocením a nyní je čeká až dvouletá inkubace v pražském kosmickém inkubátoru,“ říká Karel Kučera, generální ředitel agentury CzechInvest, která je operátorem projektu ESA BIC Prague.

„Vysoká úroveň žádostí nám ukázala, že ve zdejším kosmicky orientovaném byznyse se skrývá extrémně vysoký potenciál. Těšíme se na pokračování spolupráce s CzechInvestem při podpoře těchto startupů v technickém i obchodním poradenství,“ konstatuje Frank Salzgeber, vedoucí kanceláře Technology Transfer Programme Evropské kosmické agentury (ESA).

Palác Adria v Praze
Palác Adria v Praze

Podívejte se na prvních šest startupů, které budou v inkubátoru hledat využití kosmických technologií v běžném životě. Zatím dodáváme, že opravdu jen na zemi. Většina z nich je s kosmem spojena využíváním satelitů.

Big Terra. Přichází s nejnovějšími pokroky v řízení afrického zemědělství. Díky kombinaci satelitních dat, meteorologických stanic a numerických modelů počasí poskytuje zemědělcům jeden prostor pro data podporující jejich rozhodnutí – od návrhů, kdy začít se sázením, jak jejich plodiny rostou, jak mohou nejlépe podpořit jejich úrodu, až po návrh optimální doby pro sklizeň.

Festka. Výrobce moderních kol se zaměřuje na řemeslnou výrobu a technologickou inovaci. V současné době prochází další fází růstu, soustředí se na vývoj nového silničního závodního a trekového rámu kola Spectre, který je určen především pro profesionální cyklisty z českého národního týmu trekové cyklistiky. Spolupracuje například s ČVUT, CompoTech, Nippon, Campagnolo, GRM nebo Meopta.

InsightART. Pomocí spektrálního rentgenu v oblasti inspekce a ověřování umění, který poskytuje informace o složení pigmentu v obrazech, nabízí podrobné údaje o snímaném obrazu. Pomáhá tak ověřování autentičnosti díla a zároveň přináší detailní pohled za horní vrstvy malby, čímž usnadňuje práci restaurátorů. Rentgenová technologie pochází z kosmického výzkumu částic. Detektory, jaké využívá InsightART, využívá i Mezinárodní vesmírná stanice nebo CERN.

NG Aviation. Za cíl má uvést nová nejmodernější řešení do pole digitalizace leteckých dat. Nabízí portfolio produktů s názvem AIME, které obsahuje tři řešení – DINO (spojující potřeby letišť s poskytovateli letových navigačních služeb), Digital Data Creator (vytvářející digitální mapy podle norem ICAO) a Viewer (prohlížeč letištních dat monitorující provoz na letišti usnadňující navigaci).

Triphood. Mobilní aplikace vypráví během cestování a výletů příběhy, které mají zejména děti přimět k pohybu venku. Vhodná je zejména pro turistická a informační centra, hotely, národní parky nebo ZOO. Rozvoj aplikace spočívá v optimalizaci a doplnění nových funkcí s dlouhodobým cílem, kterým je největší dostupná databáze výletů.

TuddyTuddy. Další mobilní aplikace propojující informované místní obyvatele a průvodce, kteří o sobě mohou sdílet informace s cestovateli. Uvádějí svou nabídku na základě parametrů jako jazyková vybavenost, znalost místních poměrů, dějin, apod.

 

Total
0
Shares
Další články
Přečtěte si více

Video: České a slovenské startupy na Startup Summitu

Přesně po týdnu od první velké česko-slovenské konference věnované startupům přinášíme celý obsah i ve formě videa (samozřejmě kromě networkingu a raději i afterparty). Některé pitche ze startupové přehlídky na diváky rozhodně zapůsobily, takže jejich záznam jistě uvítají i ti, kdo na samotné konferenci chyběli.
Přečtěte si více

Podívejte se na hry, které vznikly na Geewa hackathonu

První velký herní hackathon v České republice pod záštitou Geewy přilákal 45 vývojářů, grafiků a kreativců, kteří vytvořili celkem 14 herních prototypů. Akce se konala od 8. do 10. února, tři nejlepší týmy si odnesly finanční i jiné ceny a vítěz nabídku na spolupráci s Geewou na vydání hry.