Z Přímé platby je Trisbee. Chce u nás pořádně rozjet platby mobilem, a to i v obchodech

Platit v obchodě kartou, i když nemá obchodník platební terminál, zní na první pohled nemožně. Díky službě Trisbee to však jde prakticky bez problémů. Potřebujete k tomu jen mobilní telefon, tedy vy i prodejce. Nová aplikace Trisbee, která dnes dorazila do App Storu* a Google Play, se původně jmenovala Přímá platba a chce u nás pořádně zpropagovat platbu telefonem.

Služeb, díky nimž lze platit telefonem a nemusíte vytahovat fyzickou platební kartu, existuje ve světě mnoho. V České republice nicméně teprve pár měsíců funguje Google Pay. Celkově se u nás pořád kartou tolik neplatí, tedy hlavně když vyjedete mimo Prahu. Češi sice již zcela běžně platí bezkontaktně, ale třeba v e-shopech pořád drtivě vítězí dobírka.

„Je zarážející, že platby kartou jsou u nás pořád oproti jiným státům hodně podceněné. V onlinu dělají maximálně dvacet procent všech plateb. Když jsme to říkali lidem z Pobaltí nebo Skandinávie, tak to vůbec nechápali. V mnoha zemích už je ten poměr obrácený,“ říká František Havlín. Spoluzakladatel a CEO Trisbee má s těmito zeměmi čerstvou zkušenost. Spolu s kolegy se totiž vrátil z tříměsíčního pobytu v akcelerátoru Startup Wise Guys.

Estonský akcelerátor, který operuje v estonském Tallinnu a lotyšské Rize, vůbec poprvé uspořádal specializované fintechové kolo. A do něj si poprvé vybral také startup z České republiky. Prstem ukázal na Trisbee, které provozuje službu, již právě na severu Evropy velmi dobře znají. Platby mobilním telefonem jsou tam zcela běžnou věcí. To však neznamená, že by mělo být Trisbee tuctové.

František Havlín, CEO Trisbee

Unikátní propojení

Vipps v Norsku, Swish ve Švédsku, MobilePay v Dánsku, Lydia ve Francii nebo Bizum ve Španělsku. To jsou všechno služby umožňující P2P platby – snadné placení mobilem mezi lidmi. Klíčové však je, že byť všechny tyto aplikace mají ve svých zemích miliony uživatelů, zatím nepřišel žádný velký hráč, který by operoval napříč kontinentem. Proto dává smysl, že Trisbee podobnou službu rozjíždí v České republice a navíc chce do budoucna i za hranice.

Ostatně proto přišel v úvodu zmíněný rebranding. Název Přímá platba je pro kohokoliv v zahraničí nevyslovitelný, a ani v češtině nebyl unikátní. Proto vznikla značka Trisbee, která funguje mezinárodně. Ještě důležitější však je, že Trisbee zdaleka není jen klonem výše zmíněných služeb. Vedle nich nabízí něco navíc: kromě P2P plateb také umožňuje akceptaci platebních karet malým obchodníkům.

Praxe je jednoduchá: obchodník si zřídí profil v Trisbee, připojí svůj bankovní účet, a když u něj chce zákazník zaplatit kartou, potřebuje mít jen nainstalovanou aplikaci Trisbee. V ní má totiž svou platební kartu nahranou. Z nabídky pak jen vybere daný obchod a pošle peníze. Platba provedena.

Pochopitelně je tu ten důležitý prvek – zákazníci musí mít nainstalované Trisbee. Tvůrci ovšem věří, že se jim bude uživatelská základna neustále rozšiřovat. Právě propojení dvou hlavních funkcí – placení mezi sebou a u obchodníka – má uživatele přilákat. Navíc chystají Trisbee propagovat také pro využití na eventech, pop-up akcích nebo pro ticketing.

10 tisíc uživatelů do konce roku

„Máme registrovaných šest tisíc uživatelů, kteří si stáhli aplikaci a zadali své telefonní číslo. Z nich má 1 500 uživatelů registrovanou i platební kartu a může dnes aktivně platit. Náš plán je čísla do konce roku zdesetinásobit,“ říká Matěj Turek, spoluzakladatel Trisbee. To znamená mít do konce roku přes 10 tisíc uživatelů a alespoň 1 tisíc obchodníků. Trisbee chce cílit nejen na obchody jako takové, ale na všechny menší živnostníky nebo freelancery.

„Právě u živnostníků, jako jsou třeba trenéři, instalatéři, nebo u freelancerů dnes nemáme konkurenci. Existují přenosné platební terminály, ale i ty jsou relativně nepraktické řešení,“ popisuje jednu z hlavních cílových skupin Trisbee Havlín. Ve světě pro malé a střední podniky fungují například Square nebo iZettle (nedávno koupený PayPalem), ale Trisbee je v některých ohledech ještě jednodušší. Stačí opravdu jen dva mobilní telefony. A k tomu Trisbee přidává již zmíněné placení mezi uživateli.

Opět – P2P platby umí například i Apple Pay nebo Facebook Messenger a další, ale u nás jednak nefungují, a navíc jsou k ničemu obchodníkům. „U nás žádná taková služba, která by propojovala obě funkce, není a ani v rámci celé Evropy taková nefunguje. Třeba ve Švédsku podobně funguje Swish, ale jde o lokální projekt tamních bank, které expanzi nechystají. Do některých zemí začíná pronikat Square, ale velký hráč tu zatím není,“ popisuje situaci na trhu Turek.

Hurá na trh

Proto chce nyní Trisbee co nejdříve začít zvětšovat uživatelskou základnu. Rebranding je první krok a také vlastně start ostrého provozu – dosud vše běželo v rámci pilotního testování. Aktualizované aplikace přinášejí nově například biometrické zabezpečení přes Touch ID či Face ID a mnoho novinek je připraveno také v Trisbee Go. To je verzeaplikace, kterou využijí obchodníci a živnostníci. K dispozici jsou pro ně standardní nástroje jako mezisoučty, uzávěrky a v přípravě jsou například i automatizovaný věrnostní program nebo API pro integraci Trisbee do e-shopů a aplikací.

Pro obchodníka vše funguje velmi podobně, jako kdyby měl klasický platební terminál – s jedním obrovským benefitem. Peníze mu Trisbee posílá každý den na účet, ale výhoda je v tom, že s sebou celá služba nese jen jediný poplatek – 2 % z každé přijaté platby.

„Největší výhodu pro malé obchody a živnostníky vidíme ve flexibilitě, protože si bereme poplatek pouze za každou transakci. Obchodník neplatí žádné měsíční ani zřizovací poplatky. Trisbee si může vyzkoušet, a když mu nebude vyhovovat, nic neplatí,“ vypočítává výhody Turek. Zatímco u platebního terminálu od banky jsou poplatky u plateb minimálně na začátku často ještě vyšší, platí se i za provoz, a je třeba dosahovat určitých obratů.

Poplatek není překážka

Dvě procenta z každé platby představují jediný příjem Trisbee. V prvních třech měsících navíc bude obchodníkům jako motivaci pro využití služby 1 % z každé platby naopak vracet. Dvě procenta pak platí také u P2P plateb – poplatek jde vždy na vrub odesílateli. Tam jde naopak o dražší službu, než když si například přátelé mezi sebou pošlou peníze klasickým příkazem, ale tvůrci si myslí, že dvě procenta jsou při nízkých částkách zanedbatelná.

„Když se ve skupině dělíte třeba o oběd, tak na 200 korunách činí poplatek čtyři koruny. Nemáme od našich uživatelů odezvu, že by to byl problém,“ dodává Havlín. Celý proces je pak zásadně jednodušší a rychlejší, navíc s penězi v Trisbee můžete hned operovat. Klíčem tak do budoucna je, aby měl tuto aplikaci ve svém telefonu každý.

Pro přihlášení do Trisbee vám stačí telefonní číslo a spárování vaší platební karty. Pokud nebudete jednotlivými transakcemi posílat více než 250 eur (zhruba 6 500 korun) a za rok nepošlete více než 2 500 eur (asi 65 000 korun), nebude od vás vyžadováno nic navíc. Pokud byste tyto limity mezi přáteli překročili, bude Trisbee ze zákona požadovat ověření vaší identity. U obchodníka jinak pro zákazníka žádná omezení neplatí, přičemž sám obchodník je pochopitelně ověřen.

Získat si Česko

František Havlín s Matějem Turkem se tak nyní budou soustředit hlavně na to, aby se Trisbee co nejúspěšněji šířilo mezi nové uživatele. V České republice by se chtěli v budoucnu dostat na podobné pozice jako jejich kolegové ze severských zemí a obsluhovat klidně až jeden milion obyvatel. Zda se jim to povede, bude záležet i na tom, kdy a jak do České republiky dorazí nějaká opravdová konkurence.

Na další rozvoj nyní Trisbee připravuje nové investiční kolo. V rámci seedu by startup rád získal 250 tisíc eur. Dosud vše financoval z vlastních zdrojů a z peněz tří angel investorů. V rámci zmíněného estonského akcelerátoru získal 40 tisíc eur. Startup Wise Guys nyní ve firmě drží 8 %, Filipa Hejduk 13,6 %, Petr Bartoš 6,8 % a Zdeněk Šolle 8,0 %. Spoluzakladatelům Františku Havlínovi a Matěji Turkovi připadá nadpoloviční většina (63,6 %). Nový investor patrně ještě bude z České republiky. S ním se Trisbee zaměří na získání si České republiky. V dalším kole pak může přijít někdo ze zahraničí…


*V App Storu je zatím aplikace stále pod názvem Přímá platba. K přejmenování by mělo dojít v následující aktualizaci.

Total
0
Shares
Další články
Přečtěte si více

Polemika na obranu českých a slovenských startupů

Cítím potřebu se našich startupů a lidí, kteří kolem stojí, trochu zastat. Tenhle názor ve mě zrál už dlouho, jeho sepsání ale napomohly diskuze na řadě nejmenovaných facebookových profilů - třeba o tom, že "česká startupová scéna neexistuje" a jde jen o neúspěch, "na který spousta lidí vsadila svůj tiket". Rejpat do startupů je totiž v módě a obhájci moc slyšet nejsou, tak zkusím trochu srovnat síly, i když ve výsledku třeba bude pravda někde uprostřed.