Z Facebooku do Gigwalku. S Jakubem Vránou o budoucnosti mikroprací

Na světě už dnes existují lidé, které živí pouze jejich telefon. Přes smartphone dostávají malé úkoly, za jejichž plnění jim platí menší firmy i obří korporace typu Microsoft. Něco vyfotit, něco natočit, něco zkontrolovat a pak jen zinkasovat peníze. Většinou jako vedlejšák, někdy ale i za tisíce dolarů měsíčně.

Jakub Vrána byl prvním Čechem, který se dostal do Facebooku, a je také prvním Čechem, který z Facebooku odešel. Přes všechnu snahu o zachování startupového ducha to prý už zkrátka byla příliš velká společnost. Jeho překvapivým novým domovem se stal startup Gigwalk, o kterém jsme jako o zvláštní zajímavosti psali kdysi v roce 2011 v souvislosti s rozmachem takzvaných mikroprací. A tak se nabídla skvělá příležitost se k tomuhle tématu vrátit.

“Na Gigwalku se mi líbí, že dává práci skutečným lidem. Není to jen přesouvání pixelů, obvykle ve formě zobrazování reklam, které živí většinu internetových firem,” říká Jakub.

Chytrý telefon s nohama a rukama

Dneska nikoho nepřekvapí, že na internetu čeká obří armáda freelancerů jen na váš pokyn. Šéf služby Freelancer.com Matt Barrie už loni ve skvělé prezentaci o snižování digitální propasti hlásil zakázky za v přepočtu 2,5 miliardy korun a zdaleka nejde jen o poptávky designu nebo překladů. Skrze Freelancer se běžně objednává zakázkový hardware, matematické modely, architektonické návrhy, hudební skladby i projekty z oblasti chemie či biotechnologie.

Gigwalk je ale jiný tím, že nemusíte vlastně nic zvláštního umět – jen vlastnit chytrý telefon a mít čas. Typického gigwalkera si můžete představit třeba jako studenta, mámu na mateřské nebo pokladní ze Starbucks, která si pomocí “gigů” přilepšuje k výplatě.

“Většina Gigwalkerů má gigy jako druhý nebo vedlejší příjem a myslím, že to tak zůstane. Hlavní síla Gigwalku spočívá v tom, že je schopen tu stejnou práci udělat na mnoha místech zároveň, což hovoří spíš pro víc lidí dělajících míň práce. I když je pravda, že máme i několik super-gigwalkerů, kteří jsou schopni si nárazově vydělat až 2000 dolarů týdně. Ti obvykle nedělají nic jiného, autem objíždí gigy a spí třeba ve stanu,” prozrazuje Jakub.

Gigwalk, největší služba svého druhu, dnes tímto způsobem spolupracuje s 5800 firmami, má 320 tisíc gigwalkerů a právě probíhá expanze do Kanady a Velké Británie, přičemž další státy budou nejspíš následovat. Různých práciček už od spuštění v roce 2011 zprostředkoval přes 4 miliony a v investicích s loňskou sérií A získal celkem asi 8 milionů dolarů.

Čtvrt miliardy kontrolorů

“Mezi firmami se teď zaměřujeme především na maloobchod, kdy výrobci kontrolují, jakým způsobem se jejich zboží prezentuje na prodejnách, jestli jsou doplněné zásoby a podobně. Gigwalkeři to fotí, vyhodnocují a po dohodě případně i opravují. To bych řekl, že je teď nejperspektivnější oblast. Řada výrobců ale netuší, že něco takového existuje a že si s celkem malými náklady můžou podstatně vylepšit prodeje na daném místě,” doplňuje.

Dobře se přitom daří i dalším projektům v téhle oblasti. TaskRabbit od investorů získal již bezmála 40 milionů dolarů a i on nabízí svou síť ochotných a šikovných lidí na malé práce nejen jednotlivcům, ale i firmám, a to také skrze mobilní aplikaci. 15 milionů dolarů investic letos inkasoval též Tongal, který velkým firmám pomáhá formou soutěží objevit kreativce se zajímavým nápadem a často jde o tisíce dolarů.

Už na červnovém Startup Summitu Jakub Vrána také prozradil, že jedním z klientů Gigwalku je Microsoft, který se touto cestou rozhodl pořídit 3D fotky všech restaurací ve Spojených státech pro své mapy. “Mě se hrozně líbí představa, že těch 320 tisíc gigwalkerů během pár dní aktualizuje celý Maps Street View,” uzavírá. A kdo ví, co všechno ještě přijde…

Total
0
Shares
Další články
Přečtěte si více

Startup Summit přivítá skvělé hosty a otevírá přihlášky do soutěže

Jaké nejcennější lekce mají za sebou firmy jako AVG nebo Kerio? Jaké to je být ve Y Combinatoru? A jaké je to být prvním Čechem, který odešel z Facebooku "dělat startupy"? Co všechno se můžete naučit prací ve firmách jako je Netflix nebo Amazon? A nechtěl by do vás někdo čirou náhodou investovat? Na to všechno a mnohem víc se budete moci zeptat hostů a řečníků červnového Startup Summitu, který má letos za cíl spojit to nejlepší z Česka a Slovenska se světem.
Přečtěte si více

Nejžhavější startupy dneška? Podívejte se na finalisty Disrupt

V New Yorku teprve dnes v ranních hodinách našeho času skončil několikadenní festival startupů TechCrunch Disrupt organizovaný technologickým blogem TechCrunch. Přes 30 začínajících společností se utkalo nejen o finanční cenu a pohár pro vítěze, ale také o mediální publicitu a zájem investorů. Pojďme si představit šestici těch nejlepších.