Y-Combinator začal přijímat talenty i bez vlastního nápadu

Akcelerátor a inkubátor startupů Y-Combinator přichází s naprosto převratnou novinkou v přístupu. Do nového inkubačního programu přijme i potenciální zakladatele, kteří sami nemají nápad na startup.

Y-Combinator dává přednost sehraným týmům talentovaných lidí, kteří již spolupracují delší dobu, což ale neznamená, že by šanci nedostal i sólový zakladatel. Ačkoliv se logika věci může na první pohled zdát zvláštní, úvaha Y-Combinatoru, kterou svůj nový program zdůvodňuje, je nicméně celkem přesvědčivá.

“Proč jsme se rozhodli k tomuto kroku? Zčásti proto, že jsme si uvědomili, že už takhle vlastně fungujeme,” píše se na webu. Následují příklady dvou úspěšných společností, které původně vznikly jako úplně něco jiného, než co dnes dělají – Reddit a Scribd. Není totiž vůbec neobvyklé, že startupy po čase svého fungování původní nápad zavrhnou, přijmou a realizují však jiný, na který přišly třeba i úplnou náhodou během dosavadního fungování či v rámci akcelerátoru.

Druhým důvodem pak prý je, že dle zkušenosti mentorů z Y-Combinatoru se chytří lidé, kteří mají dojem, že nemají dobrý nápad, obvykle mýlí. “Dobrý nápad na startup je jednoduše existující nenaplněná potřeba ve společnosti, kterou by naplnit šlo, a většina talentovaných lidí, třeba i nevědomky, několik takových ve své hlavě nosí.”

Bude to fungovat? Y-Combinator připouští, že neví. Jedná se o experiment. Rozhodnutí je ale jasné – pokud se dostaví výsledky, bude nabírání talentů tímto způsobem probíhat i v budoucnu.

Total
0
Shares
Další články
Přečtěte si více

Průvodce českými startupy: Wikidi

Strukturovaný vyhledávač Wikidi se během léta objevil i ve veřejné verzi a tak jsme se na něj rozhodli podívat trochu víc zblízka. Už z prvních odpovědí Michala Illicha je však jasné, že k tomuto projektu přistupuje trochu jinak, než je v naší rubrice obvyklé. Byznys model zatím příliš neřeší, vývoj platí ze svého, na otázky odpovídá stručně a nesnaží se nikoho utlouct hezky znějícími frázemi.
Mark Startup School, Zdroj: Flickr.com, Robert Scoble
Přečtěte si více

Inspirujte se: 7 věcí, které můžete beztrestně ukrást od konkurence. Včetně informací o fanoušcích

Základ řady startupů stojí na nápadech, které jejich tvůrci viděli někde jinde. Napadlo vás ale inspirovat se i konkurenčními postupy, demografií jejich online zákazníků nebo dokonce cizími požadavky v zákaznické podpoře? Je to výhodné: ukradněte přání uživatelů a získejte je na svou stranu – jednoduše, beztrestně a rychle. Přinášíme sedm rychlých typů, jak na to.