Y Combinator a další dali startupu 1,5 milionu dolarů na fúzní reaktor

Helion Energy je startup založený čtyřmi vědci, kteří věří, že během tří let vytvoří energeticky soběstačný reaktor pro jadernou fúzi. Věda přitom s konstrukcí takového reaktoru bojuje již po desítky let a zatím se průlom nikomu nepodařil.

Pokud by nový startup Helion Energy dokázal naplnit svou vizi, pravděpodobně by zcela změnil svět a způsob, jakým lidstvo získává energii. Tým čtyř vědců, který společnost založil, se přitom se svými ambicemi vůbec nedrží zpět. S pomocí nejmodernějších elektronických postupů, přístrojů a speciálních magnetických polí mají v úmyslu do tří let vytvořit fúzní jaderný reaktor, který by vytvářel stejně energie, jako jí spotřebovává.

Kdyby se to povedlo, v první fázi by sice ještě nešlo o použitelný zdroj elektrické energie, přesto by ale šlo o obrovský průlom. Fúzní reakce, tedy reakce, při které se menší molekuly spojují vzájemně ve větší a při tom uvolňují energii, je z hlediska získávání energie nejvýhodnější reakcí. Probíhá například ve všech hvězdách, včetně našeho Slunce, které tuto energii následně vyzáří do prostoru kolem sebe.

Problémem této reakce je, že ji věda zatím umí vytvořit a udržet  jen s dodáním ohromného množství energie. Dosavadní technologie proto neumožňují dlouhodobý provoz reaktoru tak, aby byl energeticky přínosný, protože k udržení reakce by bylo třeba dodávat energie více, než kolik reakce vytvoří. Energeticky vyrovnanou fúzní reakci se sice již v minulosti provést podařilo, ale jen na velmi krátké časové úseky.

Lokální zdroj energie v odlehlých oblastech

Úmysl vytvořit reaktor, který by byl schopen dlouhodobě udržovat fúzní reakci bez dodávání energie, proto rozhodně není nezajímavý. Startup na svoje plány dostal od Y Combinatoru a Mithril Capital Management investici 1,5 milionu dolarů, jak informuje TechCrunch. Tým zakladatelů přitom počítá s tím, že cesta k vyrovnané reakci by jej neměla stát více než desítky milionů dolarů. Od vyrovnané reakce k mírně přebytkové přitom již nechybí mnoho.

Výhodou startupu je, že jeho plány zahrnují pouze tvorbu malého reaktoru, rozhodně tedy ne produkci elektřiny ve velkém měřítku. Pokud by se reaktor podařilo vytvořit tak, aby skutečně byl přebytkový, bylo by možné jej využít v oblastech, kde se pro tvorbu energie využívají například dieselové generátory a kam se za tímto účelem musí palivo dovážet.

Rozhodně tak nepůjde o konkurenci mezinárodnímu projektu ITER, který se snaží o stavbu největšího světového experimentálního fúzního reaktoru. Reaktor ITER bude stát nejméně 50 miliard dolarů a v současnosti počítá s dostavbou v roce 2027. Konečné datum již ale bylo několikrát posunuto.

fusionengine

Total
0
Shares
Další články