WTF? Co jsou NFT a proč se GIFy prodávají za miliony?

Prodej Nyan Cat, Grimes vydělávající na klipech s andělíčky, první tweet Jacka Dorseyho za miliony dolarů… V poslední době se hodně mluví o NFT neboli „nifties“… O co vlastně jde?

Začněme u tokenů. V blockchainovém ekosystému se každé aktivum, které je digitálně přenosné mezi dvěma lidmi, nazývá token. Tyto tokeny se vydávají na blockchainu, nejčastěji na Ethereu. V závislosti na vlastnostech, které jsou jim přiřazeny, mají různou klasifikaci a použití.

Tokeny můžeme rozdělit do dvou typů: Fungible Token (zastupitelný token) a Non-Fungible Token (nezastupitelný token). Hlavní vlastností zastupitelných tokenů je, že jsou zaměnitelné a dělitelné. Tokeny jako Bitcoin, Ethereum a Cortex jsou považovány za zastupitelné tokeny, stejně jako další tokeny na kryptoměnových burzách.

Non-Fungible Tokeny, nezastupitelné tokeny, jsou jedinečné tokeny. Tyto tokeny nejsou replikovatelné. Jedinečný aspekt je zapsán uvnitř metadat samotného tokenu a může být považován za trvalý, nezměnitelný certifikát pravosti.

Začalo to koťátky

NFT prakticky vznikly, když je blockchain Etherea začal podporovat jako součást nového standardu. Jak možná víte, jedním z prvních využití byla hra CryptoKitties, která umožňovala uživatelům obchodovat a prodávat virtuální koťata. A když se našel někdo, kdo zaplatil za virtuální koťátka přes 170 tisíc dolarů, tak bylo jasné, že NFT je prostě další zásadní věc. Internet a koťátka jsou sázka na jistotu.

Jak fungují NFT?

Na velmi vysoké úrovni je většina NFT součástí blockchainového řetězce Etherea. Ostatní blockchainy mohou implementovat vlastní verze NFT a některé už to dokonce udělaly. Stejně jako kryptoměny jsou NFT uloženy v digitálních peněženkách (peněženka musí být kompatibilní s NFT).

Většina tokenů NFT byla sestavena za použití jedné ze dvou norem tokenu Ethereum (ERC-721 a ERC-1155) – blueprintů vytvořených společností Ethereum – které vývojářům softwaru umožňují snadno rozmístit NFT a zajistit jejich kompatibilitu s širším ekosystémem, včetně výměn a služeb peněženek jako MetaMask a MyEtherWallet. Společnosti Eos, Neo a Tron rovněž vydaly vlastní standardy tokenu NFT, aby motivovaly vývojáře k budování a hostování NFT na svých blockchainových sítích.

Co všechno jsou NFT?

NFT může být opravdu cokoliv – grafika, hudba, tweety, herní předměty (vzácné skiny nebo zbraně), virtuální majetek a adresy, ale také tokenizované luxusní zboží, např. víno

V současnosti NFT ale hypuje zejména v souvislosti s prodejem digitálního umění. Mnozí dokonce mluví o NFT jako o evoluci sbírání výtvarného umění, respektive digitálního umění.

A zdá se, že tento koncept se vážně uchytil, jelikož někdo zaplatil téměř 390 000 dolarů za padesátisekundové video od Grimes, další milovník umění zacáloval 6,6 milionu dolarů za Beepla.

Jen je tu jedna taková věc – digitální soubor, včetně videí od Beepla, může kdokoliv zkopírovat kolikrát chce. Což o mnoha lidí vyvolává jistou skepsi v přijímání NFT.

Tak k čemu to je?

NFT jsou však navrženy tak, aby poskytovaly něco, co se nedá kopírovat: vlastnictví díla (ačkoli umělec si stále může ponechat autorská práva a práva na rozmnožování, stejně jako u fyzických uměleckých děl). Řečeno ve smyslu fyzického sběratelství umění: každý si může koupit Monetovu kopii. Ale jen jedna osoba může vlastnit originál. V případě „klasického“ umění se majitel může aspoň kochat fyzickou přítomností veledíla, ale u digitálního umění je kopie doslova stejně dobrá jako originál.

Technicky vzato je každý NFT jedinečným tokenem v blockchainu. Ale NFT může být jedinečný a existovat jen v jedné definitivní verzi, ale může také existovat 50 nebo stovky očíslovaných kopií stejného uměleckého díla.

No, a právě proto jsou NFT tak trochu chaotická záležitost. Někteří lidé s nimi zacházejí jako s budoucností sbírání výtvarného umění a někteří s nimi zacházejí jako s kartičkami Pokémonů. Proto také ne všechno, co je NFT, je dobrá investice. A právě kvůli této nečitelnosti a nevyzpytatelnosti mohou citlivější jedinci prodělat na NFT i vlastní kalhoty.

Ospravedlňovat nákupy NFT a chlácholit se myšlenkou, že digitální umění je věčné, je také poněkud problematické. Bit rot existuje: kvalita obrazu se zhoršuje, formáty souborů časem už nelze otevírat, webové stránky mizí, lidé zapomínají heslo do peněženek… Zkrátka nic není věčné.

Tak znovu, k čemu to tedy je? 

„Nifties“ dávají umělcům možnost prodat svou práci. NFT mají také vlastnost, kterou lze povolit, a která zajistí procenta z prodeje pokaždé, když se NFT prodá nebo změní majitele, čímž získá umělec jistotu, že pokud se jeho práce stane populární a nabude na hodnotě, bude z toho profitovat.

Na druhé straně nákup umění umožní kupcům finančně podporovat umělce, které mají rádi, a to platí i pro NFT. Koupí NFT také obvykle kupec získá některá základní užívací práva, jako je možnost vystavit dílo na internetu nebo si ho nastavit jako svůj profilový obrázek… eh… No a hlavně je tu „chvástací právo“ – každý se rád pochlubí, že vlastní originál.

NFT mohou v neposlední řadě fungovat také jako každé jiné spekulativní aktivum, kde je koupíte a doufáte, že jejich hodnota jednoho dne vzroste. A když se tak stane, můžete je se ziskem prodat.

V souvislosti s NFT se objevilo několik tržišť, která lidem umožňují nakupovat a prodávat digitální umění. Patří mezi ně OpenSea, Rarible a Nifty Gateway (tam prodává Grimes), ale existuje spousta dalších.

Zdroj: OpenSea.io

Takže všechno digitálního může být NFT?

Technicky by se cokoliv digitálního mohlo prodávat jako NFT. deadmau5 prodával digitální animované samolepky, Dorsey svůj tweet, Grimes videa… Sběratelé také zuřivě nakupovali memorabilie Williama Shatnera, kde byl zřejmě i rentgen jeho zubů.

Dochází také k propojení NFT s fyzickými objekty, často jako druh ověřovací metody. Společnost Nike si patentovala metodu k ověření pravosti tenisek pomocí systému NFT, který nazývá CryptoKicks.

Herní poklady nové generace

Další možností jsou, kde se dá NFT uplatnit, je jsou herní aktiva. Zde se dá dobře demonstrovat, jaké výhody NFT má.

V tradičním gamingu je hodnota virtuálního „bohatství“, který si hráč koupí/získá, uzamčena na serveru herní společnosti. Jakmile hra přestane fungovat nebo hráč hru opustí, ztratí právo nakládat s cennými virtuálními předměty. Jakmile se z nich ale stane NFT, hráč je může skutečně vlastnit a také s nimi může volně obchodovat na aukčním trhu, což značně zvyšuje oběh virtuálních in-game předmětů. Ještě důležitější je, že transakce NFT lze dokončit během několika minut a bez rizika podvodu.

Například jeden uživatel na virtuální platformě Decentraland (blockchainový virtuální svět vyvinutý a vlastněný jeho uživateli, kteří mohou vytvářet, prožívat a monetizovat) se rozhodl zakoupit 64 pozemků a spojit je do jednoho. Říká se mu The Secret of Satoshi’s Tea Garden a prodával se za 80 tisíc dolarů.

Další investor vydal 222 tisíc dolarů za nákup segmentu digitální monacké závodní dráhy ve hře F1 Delta Time. NFT představující digitální stopu umožňuje vlastníkovi získat 5% dividendy ze všech závodů, které se na ní konají, včetně vstupního poplatku.

A dají se nifties ukrást?

Současné digitální footprinty je příliš snadné replikovat a pro tvůrce či majitele je obtížné nárokovat si práva. Je docela snadné sdílet hudbu a videa s ostatními, aniž byste je skutečně vlastnili. NFT jsou digitálně vysledovatelné, protože vlastnictví je zaznamenáno v blockchainu, což rovněž zabraňuje padělání a podvodům.

Díky NFT mohou být digitální aktiva vytvořená umělci nebo zakoupená spotřebiteli chráněna a nemohou být padělána. Vzhledem k tomu, že je obtížné je kopírovat, mohou lépe zaručit a zajistit, že hodnota majetku neklesne s padělky.

Údaje o blockchainu jsou otevřené a transparentní. Blockchain představuje inovativní způsob ukládání smluv, patentů a dalších dokumentů, kde uživatelé skutečně vlastní svá data. To platí i pro NFT. Každý si může prohlédnout zdroj NFT, čas vydání, počet vydání, historii vlastníka a mnoho dalších informací. NFT umožňují tokenizovat cokoliv cenného a vysledovat jeho vlastnictví, a vytvořit tak spojení mezi informacemi a hodnotou.

Vytváření a oběh falešných sběratelských předmětů jsou tedy neproveditelné, protože každá položka může být vysledována až k původnímu emitentovi.

Umčo, bizárek a boj s padělky

Když nebudeme NFT redukovat na klipy od Grimes, GIFy a rentgen zubů kapitána Kirka, tak má hodně velký potenciál a už skvěle funguje v oblasti gamingu.

Navzdory všem kontroverzím, nepochopení a nejistotám je na místě poznamenat, že NFT nabízí účinné řešení pro boj s padělky a zároveň zvyšuje oběh aktiv. Je dost pravděpodobné, že postupem času bude stále více umělců a inovátorů využívat NFT jako způsob ochrany svých aktiv a vlastnictví.

Od listopadu 2017 bylo na NFT vynaloženo celkem 174 milionů dolarů, to už je docela solidní, že? Nifties jsou prostě další velká věc, jakkoliv bizarně to může působit.

Zdroj: coindesk.com, Theverge.com

Total
34
Shares
Další články