World Startup Report: Globální srovnání internetového podnikání

Co vznikne, pokud zvolíte 50 různě velkých a hospodářsky výkonných zemí ze všech kontinentů, v nich určíte tři nejdražší firmy podnikající primárně na internetu a výsledky budete vzájemně srovnávat? World Startup Report, zajímavé porovnání internetového podnikání napříč zcela rozdílnými oblastmi světa.

Pokud vezmete v každé z 50 zemí, které byly vybrány do World Startup Report (Česká republika je mezi nimi), nejdražší internetovou společnost, dopracujete se zajímavého závěru. Zatímco nejdražší společnost USA, Google, měla svou nejvyšší valuaci na hodnotě 410 miliard dolarů, součet nejvyšších historických valuací nejdražších firem z ostatních 49 zemí činí jen 400 miliard dolarů.

Aby to nebylo málo, něco podobného platí i pro čínskou společnost Alibaba, která se velikostí umístila na druhém místě s hodnotou 200 miliard dolarů. Jak se jistě již sami dopočítáte, hodnota Alibaby je stejná jako všech společností na následujících 48 místech.

World Startup Report také odhalil zajímavou slabost Evropy v oblasti internetového podnikání. Přestože jde bezpochyby o součást “bohatého západu”, nemá Evropa v top 10 nejdražších internetových společností svého zástupce. Oproti tomu má ale 8 zástupců na pozicích 11. až 20. a bohaté zastoupení i na pozicích 21. až 30., což ukazuje, že menší evropský trh sice nestačí na tvorbu skutečných ekonomických gigantů, pro úspěch obdivuhodného rozsahu je ale dostatečný.

biggest companies per country

V každé z 50 zemí, které byly v reportu zkoumány, byly vybrány tři nejdražší společnosti podnikající primárně na internetu a jeho prostřednictvím. Českou republiku tak reprezentovaly AVG (1,4 miliardy dolarů), Socialbakers (200 milionů dolarů… ehm, ano, čtete správně) a Seznam (142 milionů dolarů). Díky AVG se ČR zařadila mezi 29 zemí, které se mohou pochlubit společností s hodnotou alespoň jedné miliardy dolarů.

Velmi zajímavým poznatkem je, že většina nejdražších společností se obchoduje na burze. Ze 150 zkoumaných společností byla průměrná hodnota těch obchodovaných na burze 25 miliard dolarů, společností, které měly soukromé vlastníky, pouze 4 miliardy dolarů. U společností, které se staly předmětem akvizice, byla průměrná hodnota 400 milionů dolarů. Pokud tedy chcete dosáhnout vysoké tržní valuace, je cesta na burzu tím nejjistějším řešením.

Poznatků studie samozřejmě přinesla mnohem více. Seznámit se s nimi můžete na stránce World Startup Report, ale také v níže přiložené prezentaci, která shrnuje základní body, nebo v tabulce, kde jsou všechny informace přehledně uspořádané podle abecedních názvů zkoumaných zemí.

Total
0
Shares
Další články