Women in Tech v Silicon Valley: Tipy, rady a inspirace pro životní cestu do San Francisca

Podíl žen v IT a mezi programátory u nás sice podle čísel z posledních let stagnuje, když už se ale do něčeho pustí, obvykle to má velký úspěch. Právě pro úspěšné a ambiciózní ženy v IT jsme vytipovali možnosti, které aktuálně nabízí Silicon Valley. Pokud sháníte investory pro svůj startup, láká vás nová pracovní výzva nebo hledáte ten správný event, na který vyrazit, jste tu správně.

Exkluzivně pro Tyinternety.cz připravila tento přehled jedna z oněch výjimečných žen. Zuzana Maderová, která má jako Expansion and Business Development ředitelka českého startupu Enehano Solutions na starost expanzi právě do US. Posledního čtvrt roku sbírala ve státech zkušenosti a kontakty, které se můžou hodit i Vám.

Když hledáte (nejen) investory

Z VC fondů musím na prvním místě zmínit Female Founders Fund, kde mohou startupy založené ženami (stačí, aby jedním ze zakladatelů byla žena) žádat o investici. Když se podíváte na jejich portfolio, najdete tam mnoho různých nápadů. Od aplikace, která v okolí propojuje ženy s dětmi v podobném věku, přes platformu, která pomáhá ženám s návratem na pracovní trh po mateřské dovolené až po firmu zaměřenou na rychlý rozvoz piva a vína. Podporovat ženy ve vedení a zakládání firem se pak snaží i fond #Angels.

Oba fondy přitom nejen investují, ale také organizují eventy a vytvářejí zajímavou komunitu, která je v rámci „osvěty“ klíčová, což v US ještě umocňuje fakt, že vše je tu výrazně více o networku a propojování lidí. Já sama jsem se v New Yorku zúčastnila eventu, který organizoval Female Funders Fund spolu s Forbesem. Téma bylo Hiring for Inclusivity a prezentovali zde CEO´s a zakladatelky, které fond podpořil. Networking na akci byl skvělý – ženy otevřeně sdíleli nejen byznysové, ale i osobní záležitosti, se kterými se potýkají. A samozřejmě také prostory Forbesu v NY byly překrásné. Za sebe můžu tedy jen doporučit zapojovat se co nejvíce i do dalších aktivit, které tyto fondy pro ženy dělají.

Ještě bych neměla zapomenout na crowdfunding iFundWomen pro female funded byznysy. Ten jsem objevila teprve nedávno, ale také vypadá zajímavě.

Coworking

Pokud se chystáte nějakou tu dobu v San Franciscu pracovat, určitě budete potřebovat pořádné zázemí. Z všech možných coworkingů jsem vybrala The Assembly, který je určený pro ženy a na poměry San Francisca je i cenově velmi přívětivý (250$/měsíc). Zároveň se nesoustředí jen na budování byznysu a profesní vzdělávání, ale i na well-being. Pořádají tak třeba lekce jógy (vyzkoušela jsem), meditace nebo tance. A snaží se sdružovat i pracující maminky nebo maminky, které jsou ještě na mateřské dovolené a chtějí zůstat aktivní i profesně.

Komunity a meetupy

Všechny meetupy se organizují v prostorách různých firem, které je dělají hlavně pro employer branding a získání většího počtu žen do jejich pracovního prostředí. Firma obvykle poskytne prostory a catering, na oplátku pak některá z jejich žen může hovořit v panelové diskuzi nebo mít přímo workshop. Následně pak firma posílá mailing na zúčastněné ženy s nabídkou volných míst.

  • Empowered Tech je určena pro ženy se STEM vzděláním (Science, Technology, Engineering, Mathematics) a pro ženy, které se chtějí rekvalifikovat na STEM vzdělání. Dělají peer-to-peer mentoring i pravidelné meetupy. Skupinu vede Carol, která má obrovské zkušenosti s vytvářením mentoringových programů. Jejich další event budu dokonce spoluorganizovat a mluvit na něm s třemi ženami z EU o softlandingu evropských startupů v US.
  • riseHER je pravidelný měsíční meetup pro ženy, který nemá žádné speciální zaměření nebo téma. Jeho účelem je čistě to, aby se ženy potkaly a popovídaly si. Já jsem se účastnila dvou happy hour, které organizovali, a atmosféra na nich byla opravdu velmi neformální. Mohla jsem úplně vypnout a nemyslet na strukturalizovaný networking, z kterého si chcete vždy odnést nějaký byznys kontakt.
  • Expact women – jak název napovídá, soustředí se na expact ženy a samotné eventy jsou také organizované expact ženami. Skupina je už globální a dělá různé eventy zhruba 2x-3x do měsíce. Konkrétně v San Franciscu se začaly soustředit na téma Social business, většina eventů je tudíž v tomto duchu. Spolupracují napřímo také např. s Google for Enterpreneurs.
  • Promote Her Business – organizují různé eventy pro ženy v rámci Kalifornie, ale také dělají jednou týdně online networking, kde se všechny ženy představí, řeknou, co hledají nebo řeší a následně probíhá diskuze, jak s tím ostatní mohou pomoct.
  • PowerToFly je Career advise a coaching pro ženy. Mají pravidelný newsletter s pracovními nabídkami pro ženy, dělají webináře na témata jako jsou pracovní cesta, tvorba CV a vůbec celkově témata v rámci HR a inkluze žen. Také organizují eventy se svými partnery, které si vždy pečlivě vybírají. Jednoho z nich jsem se zúčastnila ve startupu Scout, kde ženy sdílely informace a své zkušenosti s pracovním prostředím v dané firmě a svůj růst (kdy se např. jedna z nich vypracovala z 5 zaměstnanců až na COO).
  • Women in Sales je meetup pro ženy v marketingu a obchodu, který jsem třeba já velmi uvítala, protože řeší právě přímo postavení žen v sales/marketing a jak je to odlišné od žen ve STEM byznysu. Zároveň pomáhá ženám v Bay Area získat práci v různých technologických firmách.

Byla jsem zrovna na jednom eventu, který se zaměřoval na to, jak získat práci v obchodě v technologické firmě. Zajímavý byl kromě obsahu i koncept, kdy nejdříve proběhla panelovka se 4 ženami a potom jsme po skupinkách chodily ke každé z nich a řešily s nimi témata a problémy, které byly té konkrétní ženě blízké.

Eventy

Eventů pro ženy je tady skutečně hromada, což je dané tím, že téma rovnoprávnosti žen je tu velmi aktuální a také samotné ženy, které už se dostaly na seniorské pozice, jsou velmi ochotné pomáhat. K vyhledávání eventů je nejlepší použít Meetup, zkusit můžete také Eventbrite nebo Startup Digest. Informace o eventech chodí také v newsletterech komunit, o kterých jsem psala výše. Naopak Třeba Facebook tady na business eventy nefrčí.

Více se rozepíšu o jednom z posledních eventů, na kterém jsem byla. Šlo o GENTRY Women In Tech by SAP, na kterém přednášely ženy na vysokých manažerských pozicích i ženy – zakladatelky.

Velmi mě zaujala přednáška Anity Sands (má titul v molekulární fyzice a působí v boardech úspěšných firem jako např. Service Now) o vývoji women equality a také se mi líbily myšlenky Robyn Fisher, zakladatelky Smitten Ice Cream, která začínala zmrzlinu prodávat sama s vozíčkem po San Franciscu a dnes má pobočky po celé Kalifornii. Robyn přirovnávala ženy v rámci surfingové metafory.

Na eventě vystoupila například i Michelle Zatlyn, zakladatelka Cloudfare, která otevřeně sdílela, jak je těžké zkombinovat osobní život a vedení rychle rostoucí firmy.

Před samotnou konferencí jsem se zúčastnila dvoudenního boot campu pro 11 female founders z 6 zemí (Japonsko, Kanada, Belgie, Finsko, Česko, Španělsko), kde jsme trénovali pitching před investory ze Silicon Valley i před corporate VCs.

Event byl skvělý nejen na pitching a vytvoření spolupráce s VCs, ale i na networking mezi ženami z jiných zemí a na sdílení perspektiv na problematiku Women in Tech v různých státech světa.

Něco navíc: 3 tipy pro ženy v Česku a na Slovensku

Czechitas – asi nejznámější tuzemská organizace, která pořádá development kurzy, různé meetupy i Digital Academy. Na Slovensku funguje obdobně Minitech MBA.

Women in Tech – nová skupina, která představuje a propojuje úspěšné ženy pracující v technických oborech. Pořádá kurzy pro ženy, které chtějí svou kariéru rozjet v IT a Salesforce, od administrace ke kódování. Úvodní setkání už 25. Září!

Femme Palette – portál na mentoring, eventy a workshopy pro ženy v ČR.

Pokud by Vás zajímaly další podrobnosti, ozvěte se mi na zuzana.maderova@enehano.com.

Total
0
Shares
Další články
Přečtěte si více

Umíte poznat rakovinu prsu? Projekt Loono naučí jak. Spolu s Prasečí kejdou ovládl Hub MashUp

Naše planeta je sice modrá, ale pitné vody je na ní zhruba tak 1 procento. Dost málo na to přežít dalších pár století. Naštěstí si to občas někdo uvědomí a chce s tím něco udělat. Třeba Michal Výzkumného technologického institutu, který rozjel projekt Pitná voda z prasečí kejdy. Prezentoval ho spolu s devítkou dalších nadějných podnikatelů ve čtvrtek na 23. MashUpu v pražském Hubu.