Wikipedia chce, aby Google, Amazon a Apple platily za používání jejího obsahu

Každý používá Wikipedii, takže asi nikoho moc nepřekvapí, že jde v současné době o 8. nejnavštěvovanější webová stránka v USA a 13. stránka s největším provozem na světě (v České republice figuruje v první dvacítce nejnavštěvovanějších webů).

Wikipedia se tituluje jako „otevřená encyklopedie“ a jako taková poskytuje zdarma informace globální uživatelské základně. Neziskovka, která provozuje Wikipedii, nadace Wikimedia Foundation, však doufá, že ji některé společnosti začnou za obsah platit.

Běžných uživatelů se žádná změna netýká, zato v případě firem, jako jsou Google, Facebook, Apple nebo Amazon, má Wikipedie představy, že jim bude za svůj obsah účtovat poplatky.

Na Wired se objevily informace o nové divizi, která vznikla pod záštitou Wikimedia Foundation, pod názvem Wikimedia Enterprise. Jako první z rodiny Wikimedia Foundation tak nabídne Wikimedia Enterprise placenou službu zaměřenou na největší uživatele Wikipedie: velké technologické společnosti.

Wikimedia Enterprise bude podle organizace poskytovat komerční produkt, tedy přizpůsobí obsah Wikipedie na míru pro publikaci ve službách poskytovaných Googlem, Facebookem, Applem a Amazonem, které denně používají miliony lidí.

Vložte dotaz do Googlu a vyhledávač často poskytne úryvek z Wikipedie přímo na stránce. Uživatelé ani nemusí pro odpověď opustit vyhledávač Google. Zeptejte se Siri od Applu nebo Alexy od Amazonu a oba virtuální asistenti se prohrabují v archivech Wikipedie, aby vám vyplivli odpověď. YouTube je dokonce závislý na Wikipedii, kterou využívá pro svůj boj s dezinformacemi.

A současná cena Wikipedie pro multimiliardové technologické konglomeráty? Nic. 

Prozatím je stomilionový rozpočet Wikimedia Foundarion financován z darů od uživatelů a z grantových peněz poskytnutých nadaci. Některé z firem, po kterých chce Wikipedia platit, jako je třeba Google, darovaly organizaci miliony dolarů.

Podle Wikimedia Foundation mají tyto společnosti v současné době zaměstnance a v některých případech celé týmy, které pracují na dodávání obsahu Wikipedie přes své vlastní systémy. Placená služba poskytovaná Wikimedia Enterprise jim jednak pomůže tuto činnost vykonávat, a především přinese neziskové organizaci nový tok příjmů.

Není pochyb o tom, že Wikipedie bude pro svou globální uživatelskou základnu i nadále zdarma. Lisa Seitz-Gruwell z Wikimedia dokonce uvedla, že bezplatná služba, kterou v současnosti využívá Google a další velké technologické společnosti, bude i nadále dostupná i všem miliardovým korporacím.

Vrátí tedy Big Tech část svých zisků Wikipedii, službě, která jim roky poskytovala obsah zadarmo? Podle Wikimedia Foundation již organizace s těmito společnostmi jedná a dohody mohou být uzavřeny v polovině roku.

Naléhavější otázkou však je, jak zareaguje armáda dobrovolníků z Wikipedie. Organizace je od svého založení závislá na dobrovolnících, kteří její obsah vytvářejí, revidují, aktualizují, umírňují a ověřují fakta. Budou to brát jako zaprodání se Wikipedie? Budou někteří chtít za svou práci dostat zaplaceno? Big Tech profituje ze služeb využívajících Wikipedii zdarma už roky, začne dělat Wikipedia to samé? Když to bude fungovat, bude vůbec ze strany Wikipedie vůle k tomu, udělat z dobrovolníků třeba placené přispěvatele?

Zdroj: Mashable.com

Total
19
Shares
Další články