Waze na vzestupu. Crowdsource experiment používá půl milionu lidí

Izraelský startup Waze provozuje aplikaci, která díky crowdsourcingu získává v reálném čase informace pro lepší GPS navigaci. Slibný nápad začíná nést ovoce, Waze má již přes půl milionu uživatelů a čísla rostou velmi svižně.

Crowdsourcované dopravní zpravodajství? I to je možné. Přesně těmito slovy jsme označili náš první článek o této službě, která si po Izraeli rychle podmanila také USA a nástup začíná pociťovat i v Evropě. Uživatelé služby přispívají informacemi o dopravní situaci automaticky, stačí nechat Waze puštěné na pozadí, zatímco jedete v autě se zapnutou GPS navigací. 5000 uživatelů je ještě aktivnější a editují již existující mapy, a konečně elitních 550 uživatelů funguje coby oblastní manažeři, kteří dohlížejí na editace v jednotlivých částech map.

Waze má v současnosti mapy v 85 zemích, 70% celkového provozu pak probíhá na území USA a 19% překvapivě z Itálie. Americká vedoucí pozice je lehce pochopitelná, ale ani sami autoři nemají jasno v tom, proč si Waze vede tak skvěle z evropských zemí zrovna v Itálii. Data pro ČR nejsou pochopitelně k dispozici, zajímavá je pak ustupující role domovské země tvůrců, Izraele, kde je Waze v poměru k počtu celkových uživatelů stále nejpopulárnější.

Ale co monetizace?

WazeAplikace pro iPhone a Android je zdarma, Waze chce svůj nápad monetizovat skrze dohodu s poskytovateli map. Právě došlo k první ze série těchto dohod, s firmou Location World. Obě společnosti odcházejí spokojené: Waze získává přístup k dalším mapám a Location World může své mapy updatovat díky datům, které získává skrze Waze. Další dohody jsou podle všeho na obzoru, Waze kromě toho spoléhá také na mobilní reklamu. Šéf firmy, Noah Bardin, nicméně tvrdí, že tento trh je ještě v plenkách a zatím se na něj nedá spolehnout – Bardin se dokonce nebojí tvrdit, že z tohoto segmentu žádná firma neuvidí zisk dříve než za 10 let.

Pro uživatele Waze jsou na obzoru další zlepšení, mezi nimi například analýza cest, které řidiči nejčastěji používají třeba na cestu do práce, a doporučení optimální trasy pro každý den na základě aktuálních informací o dopravní situaci. Zbývá jen dodat, že bude zajímavé sledovat situaci, kdy bude Waze využívat stále více lidí – doporučení průjezdnosti tras nejspíše budou relevantní vždy jen ve velmi krátkodobém horizontu…

Via VentureBeat

Total
0
Shares
Další články
Přečtěte si více

Průvodce českými startupy: Moredays

Další z českých projektů, který by rád ovládl část světa, čeká oficiální start právě v následujících týdnech. Designově velmi povedený a díky důrazu na zábavnost také uživatelsky přitažlivý organizátor času Moredays vyráží za úspěchem do Silicon Valley a my opět máme k dispozici pár exkluzivních informací i screenshotů přímo od jeho tvůrců.
Přečtěte si více

10 tipů pro marketing mobilní aplikace

Díky Applu (a o něco míň díky Googlu) si stovky milionů lidí po celém světě zvykly na placení za obsah a zábavu. Dnes proto vznikají tisíce vývojářských studií zaměřených na vývoj aplikací pro iOS a Android, a možná se brzy přidají i ta pro WM8. Po vzoru příběhů o těch nejúspěšnějších vytvářejí každý den stovky nových aplikací, s nimiž se snaží prosadit. Ale jak na to?