Víme první: Pražská Wayra končí. Další startupy už nevychová

Wayra v tuzemsku zavře své kanceláře. Podle našich zdrojů přímo z jejího zákulisí akcelerátor končí. Cyklus startupů, které si v současnosti užívají jeho přízně, nechá doběhnout. Další už ale na řadu nepřijdou. Po 420 tisících eurech investovaných samotnou Wayrou a a třičtvrtě milionu, které do firem vložily další společnosti, už se další technologicky našlápnutý talent z jejích kanceláří nevyloupne.

Wayra v tuzemsku zavře své kanceláře. Podle našich zdrojů přímo z jejího zákulisí akcelerátor končí. Cyklus startupů, které si v současnosti užívají jeho přízně, nechá doběhnout. Další už ale na řadu tento rok nepřijdou. Po 420 tisících eurech investovaných samotnou Wayrou a třičtvrtě milionu, které do firem vložily další společnosti, se už další technologicky našlápnutý talent z jejích kanceláří bohužel nevyloupne.

“Přijmout tohle rozhodnutí pro nás bylo vážně těžké, i proto, že výsledky vás týmů v druhé kohortě Wayry CEE byly vážně impozantní. A jsem si jistá, že to je pro vás jen začátek,” píše v mailu současným týmům ve Wayře její ředitelka Jarmila Plachá.

Důvodem je prodej O2 do rukou PPF a s tím spojené radikální omezení aktivit španělského telekomunikačního gigantu v České republice. Zároveň končí i Wayra Ireland, tamní program bude trvat do dubna tohoto roku.

Wayra CEE. Zdroj: wayracee.com
Wayra CEE. Zdroj: wayracee.com

Wayra má za sebou v Česku přitom teprve dva běhy, to je osm už vychovaných společností a dalších devět, které v současnosti v kancelářích akcelerují. Současná kohorta bude muset opustit kanceláře na Václavském náměstí na konci února, v březnu pak bude poslední možnost designové prostory vidět na zde pořádaných akcích.

V tuzemsku působí Wayra teprve od poloviny roku 2013, kdy poprvé přijala na šest měsíců vybrané týmy, aby se z ní vydaly do světa jako protřelé firmy. Pražská pobočka Wayry byla vybavena ve stejném duchu jako dalších dvanáct sesterských akcelerátorů v Evropě a Jižní Americe. A ve stejném duchu chtěla megalomansky vychovávat startupy a posílat je do světa – nebo ještě lépe podporovat je tak, aby spolupracovaly také s mateřskou Telefónikou.

Akcelerátor si startupy uměl vybrat. V prvním běhu jich podporoval osm, mezi nimi například úspěšné Datamolino. Ten se taky stal vůbec prvním, který z Wayry odešel s investicí. Slovenský startup se dostal třeba i do hledáčku Techcrunche a jen tam samozřejmě neskončil. Aktuálně se prezentuje na londýnské technologické konferenci Xerocon.

Naposledy – tedy vlastně teprve ve druhém kole startupů – si jich Wayra vychovávala dalších osm. Mezi nimi jmenujme úspěšné upTaxi nebo Mapinout, ovšem své zářezy mají vlastně všechny. Projekt se nikdy netajil s tím, že nemá ambice soustředit se pouze na české začínající firmy, jeho cílem bylo být centrem pro ty z okolních zemí. A tak není divu, že součástí posledního běhu je třeba polský Telemedi a samozřejmě řada slovenských – hodně je slyšet o vítězích digitální kategorie Startup Awards.sk Staffino. O budoucnost investovaných projektů se bude dále starat na dálku mnichovská pobočka Wayry.

wayra v číslech

Ovšem zřejmě nejsou jediní, o kterých ještě bude řeč. Úspěchy, týmy, investice a cíle pro rok 2015 startupů, které si zatím užívají prostředí Wary, najdete přehledně seřazené, jejich zaměření a původní konkurenci, která se do prostorů v centru Prahy chtěla dostat, si můžete prohlídnout u nás na těch internetech.

Program původně vznikl v roce 2011 v Jižní Americe, a to s velkým úspěchem. O rok později přišel do Evropy a Česko se tu stalo jeho pátou destinací. Program nabízel financování až do výše 40 tisíc eur, mentory a celkem luxusní kanceláře v opravdovém centru Prahy. Pro firmy z mobilní oblasti pak účast znamenala lákavou možnost napojit se na operátora, který po světě obsluhuje 300 milionů zákazníků.

Total
0
Shares
Další články
Přečtěte si více

TOP virály týdne: Danny Macaskill, Peugeot a BBC

Na Tyinternety se vrátily po pauze memy, virály nesmí chybět samozřejmě také. Tenotkrát s novou parádou od Dannyho Macaskilla, s překvapivě vůbec ne špatnou reklamou na Peugeot, skvělé decentní promo na spuštění BBC Music a na závěr prank s kočičkou
Přečtěte si více

Češi v Silicon Valley: Všechno je jinak

Hubert Palan z Good Data, světoběžník Michal Bláha a studentský talent Vojtěch Ciml podpořený Credo Ventures se sešli v rámci WebExpo k diskuzi o tom, co je vlastně Silicon Valley zač a jak moc s člověkem tamní pobyt zamává. Ideální materiál pro další část našeho nepravidelného „siliconového“ seriálu.