Vysokoškolské on-line kurzy Coursera vydělaly první milion dolarů

Vydělat milion dolarů na vzdělávání je o to zajímavější, pokud vzděláváte lidi zdarma. Online centrum kurzů z prestižních světových univerzit Coursera vydělala první milion i přesto, že kurzy přes ní studenty nic nestojí.

Coursera je projekt, který svým uživatelům nabízí zdarma kurzy z desítek světových univerzit zvučných jmen. Vzhledem k tomu, že existuje pouhých 17 měsíců (byl spuštěn na jaře 2012), jsou statistiky Coursery působivé – 65 milionů dolarů investic rizikového kapitálu a 4.7 milionu uživatelů. A podle svého blogu má za sebou aktuálně i první vydělaný milion.

Coursera poskytuje svým uživatelům online přístup do vybraných kurzů od univerzit, se kterými spolupracuje. Těch je nyní přes 80 a jsou mezi nimi jména jako Stanford a Princeton. Kurzy jsou zdarma, od těch, které dostaly oficiální akreditaci, si ale je možné nechat za poplatek vyhotovit certifikát o jejich absolvování.

Protože k získání certifikátu je třeba studenty přes internet přezkoušet, není tahle služba zdarma. Certifikát, nazvaný Signature Track, vyjde na 30 až 99 dolarů. Za další poplatek se mohou studenti nechat vyzkoušet přes webkameru. Právě z těchto peněz vydělala Coursera, které jde pouze část z těchto peněz, svůj první milion.

Od spuštění placené certifikace už uběhlo skoro devět měsíců. což rozhodně není málo. Přesto je první milion velmi dobrou zprávou nejen pro investory Coursery, ale také pro všechny, kdo si pohrávají s myšlenkou startupů zaměřených na online vzdělávání. Kurzů, u kterých bylo certifikát možno získat, totiž byl pouze omezený počet (začínalo se s pěti v lednu), a společnost se příliš nesnažila svou první placenou službu zviditelnit.

Další plány Coursery zahrnují mobilní aplikace a také rozšíření na další univerzity a do dalších zemí světa. Kromě toho společnost usiluje o to, aby její kurzy byly v budoucnu zaměstnavateli uznávány jako vzdělání. Podobně, jako jsou přijímány klasické vysokoškolské diplomy. K tomu účelu spolupracuje s dalšími společnostmi na tvorbě obecnějšího standardu, který by uznávání online kurzů zaměstnavateli zajistil.

Total
0
Shares
Další články
Přečtěte si více

Petr Biskup z IBM: Vybudujme z Česka a Slovenska další Silicon Valley

Petr Biskup pracuje jako ecosystem development alliance manager. „Sám nevím, co to přesně znamená,“ směje se na úvod rozhovoru. Jeho úlohou je v společnosti IBM vytváření aliancí s různými partnery v rámci startupového ekosystému v České republice a na Slovensku. „Lidštěji by se dalo říct, že jsem manažer startupového programu. Vím, ten oficiální název je hrozný,“ doplňuje s úsměvem.