Vyplatí se stěhovat? 10 faktů o startupové práci v chudém, ale sexy Berlíně

Zdroj: Flickr/Håkan Dahlström

Hlavní město Německa se v posledních letech stalo jedním z nejdůležitějších center startupového života v Evropě. Liberální atmosféra ve spojení s relativně nízkými náklady na život do Berlína přilákala stovky tisíc lidí ze zahraničí a získal tak pověst „chudého, ale sexy“ města. Celkově v něm žije 620 tisíc (registrovaných) cizinců, tedy přibližně 16,5 procenta berlínské populace. Jak tamní otevřenost startupům vypadá?

Podle Institute for Strategy Development jsou startupy jedním z největších zaměstnavatelů cizinců. Podíl lidí ze zahraničí pracujících pro ně je na úrovni 49 procent, což je ještě více, než v Silicon Valley (45 procent zahraničních pracovníků).

„Jak se Berlín stal klíčovým evropským hubem technologické scény, pro uchazeče o zaměstnání – lokální i mezinárodní – je důležité, aby přesně věděli, co mohou finančně očekávat. Pak mohou udělat nejlepší rozhodnutí pro své kariéry,“ říká portál Jobspotting.

Proto spojil své síly s portálem BerlinStartupJobs a Aalen University, a spolu připravily The Berlin Startup Salary Report hodnotící pracovní prostředí a úroveň platů. Výsledky byly zpracovány na základě průzkumu mezi 3 388 respondenty, ze kterých 60 procent žije v Berlíně a 80 procent z nich bylo ne-Němců.

Studie tak přináší zajímavé statistiky a pohled na to, kolik byste přibližně mohli vydělávat v Berlíně, pokud pracujete pro startupy. Podívejte se na deset nejzajímavějších faktů.

Průměrné mzdy podle zkušeností
Průměrné mzdy podle zkušeností

1. Berlíňané vydělávají víc a se svou prací jsou více spokojeni než ostatní obyvatelé Německa.

2. Berlínské startupy mají výraznou mezeru mezi platy mužů a žen. Medián mezd mužů je 3 333 eur měsíčně, zatímco medián mezd žen jen 2 500 eur. Rozdíl je tak téměř 25 procent.

3. Nejvíc vydělávají software developeři a manažeři. S žádnými nebo jen malými zkušenostmi je medián mezd developerů 2 900 eur, manažeři na začátku své kariéry vydělají 2 500 eur.

4. Ti, co studovali univerzity, ale nedokončili je, vydělávají víc, než jejich kolegové s diplomy.

5. Zavedení minimální mzdy v Německu v lednu 2015 téměř nehnulo s platy stážistů. Ti mají s financemi stále problém.

6. Nejmíň vydělávají obchoďáci a markeťáci.

7. Lidé pracující ve startupech hlásí, že jsou šťastnější než ti, kteří pracují jinde. Podobně jsou na tom obyvatelé Berlína v porovnání se zbytkem země.

8. Zároveň se ale pracovníci ve startupech cítí platově podhodnoceni.

9. Zkušenosti mají velmi silný a pozitivní vliv na plat. Tvrdá práce je nejdůležitějším determinantem vyšších mezd.

10. Lidi žijící v Berlíně jsou pravděpodobně méně zkušení než jejich kolegové mimo hlavní město. Zároveň ale mají vyšší pravděpodobnost toho, že budou pracovat pro startup.

Tak co, nastal čas přestěhovat se?

Total
0
Shares
Další články
Přečtěte si více

Videa z Indie Games CZ vol. III

Poslední setkání nezávislých herních vývojářů Indie Games CZ bylo zároveň prvním neoficiálním setkáním nové sekce Globalstartups.cz zaměřené na hry. A kameramani Tyinternety.cz u toho nemohli chybět. Podívejte se na videa z přednášek herních vývojářů.