Vyhrál soutěž startupů. Proč? Ušetří vám za osvětlení. EnLog se představuje

Nápad dostal na kolejích během svého studia. Na chodbách se svítilo takřka ve dne v noci, on hledal téma bakalářské práce a zapřemýšlel nad tím, jak efektivně ušetřit. „ Zjištění, že se z 98 procent času na chodbách nikdo nevyskytoval, mne šokovalo a utvrdilo v tom, že tento projekt má smysl. Rozvinul jsem jej tedy do dnešní podoby,“ uvádí autor Radim Malinowski.

Výsledkem je projekt EnLog, který dává dohromady osvětlení s přítomností lidí v daném místě a vede k úsporám. Projekt nadchl porotu i publikum v největší startupové show v Moravskoslezském kraji. Show je vyvrcholením několikaměsíční práce v programu na podporu podnikání Green Light VŠB – Technické univerzity Ostrava. Co mu přinesla a kam chce svůj nápad rozvíjet dál?

„Z akcelerátoru si odnáším především poznatek, že je nutné nejprve ověřit, zda má projekt uplatnění na trhu, předtím než investuji peníze a čas do jeho technického řešení a celkové realizace. Pokud fázi ověřování vynecháme, můžeme přijít na trh s něčím, do čeho jsme investovali spoustu času a peněz a zjistit, že o to nikdo nemá zájem,“ říká Radim.

Co je tedy EnLog a jak funguje?

Jedná se o systém pro monitorování pohybu, který se v současné době používá k ověření, zda nedochází k nehospodárnému využívání energie spojené s provozem osvětlení v budovách. „Do prostoru umístíme na dobu 4 až 6 týdnů senzory pohybu a na základě naměřených dat jsme schopni vyhodnotit, zda doba provozu osvětlení koresponduje s přítomností lidí v takto sledovaném prostoru. Jsme tak schopni stanovit potenciál úspor,“ vysvětluje autor.

enlog malinowski 2

Co dál?

Po účasti v Green Light pokračuje vývojem druhé verze systému s tím, že upustil od vývoje vlastních senzorů a rozhodl se integrovat do systému již hotové senzory společnosti CentraLite z USA, což mu ušetří finanční prostředky. Druhá verze eliminuje nedostatky objevené v průběhu prvního testovacího nasazení.

„Vzhledem k tomu, že se jedná o projekt zahrnující vývoj hardwaru, je tento projekt finančně náročnější. Paralelně s tímto proto hledáme partnery, kteří nám pomohou najít další možná uplatnění systému a přispět k rozvoji celého projektu,“ uzavírá Radim Malinowski.


 

Projekt EnLog se zúčastnil Green Light startup akcelerátoru. Ten realizuje ve spolupráci s partnery Centrum podpory inovací Vysoké školy báňské – Technické univerzity v Ostravě. Green Light je program na podporu rozvoje podnikání, jehož cílem je motivovat a podpořit zejména VŠ studenty k realizaci vlastních podnikatelských záměrů. Do nového kola akcelerátoru je možné přihlašovat opět na podzim na www.greenlight.vsb.cz.

enlog malinowski

Total
0
Shares
Další články
Přečtěte si více

Brněnský Unifer nabízí mentoring startupům i studentům

Centrum inovativní spolupráce UNIFER spojuje šikovné studenty a špičkové profesionály, kteří společně pracují na projektech od zadavatelských firem. Mentoring ale UNIFER nabízí i startupům a právě důrazem na mentoring od zkušených profesionálů se UNIFER chce odlišit od jiných podnikatelských inkubátorů.
Přečtěte si více

Oběd s Pamelou, zážitky s Justinem i U2: Tohle je ‘české’ Prizeo, projekt, který si právě koupil americký miliardář

Dělat charitativní projekty se může docela dobře vyplatit. Díky svému zaměření má Prizeo, projekt s kořeny tak trochu i na česko-slovenské startupové scéně, nového majitele. Koupil ho totiž Todd Wagner. Tedy podnikatel s majetkem kolem 1 a půl miliardy dolarů, který už provozuje videoplatformu s podobným zaměřením – charitativní Chideo. Čím Prizeo tak zaujalo?