Vrabel: Na bankroty startupů ještě není česká společnost připravena

O střední generaci startupistů se u nás moc neví. Přitom patří k těm úspěšnějším. František Vrabel se do světa jedniček a nul dostal náhodou, ale po návštěvě v Silicon Valley už by nikdy nedělal nic jiného. Jako bývalý horolezec a extrémní lyžař zažil hodně pádů, a to i byznysových. Ze všech se ale dokázal oklepat. A poučit.

“Je to hrozné, když víte, že vaší firmě zbývá pár týdnů života, vy sháníte investora a už nevíte, s kým byste mluvili,” popisuje krach svého startupu Newstin. Třicetičlenný tým byl rozprášen, ale nakonec se našel spasitel, který zachránil alespoň technologii. “Pomohl nám Honza Bárta. On jediný viděl v naší technologii potenciál. A teď mu tu důvěru splácíme,” oceňuje investorskou odvahu zakladatel osmičlené firmy Semantic Visions František Vrabel.

“Bankrot je v Česku velmi bolestná zkušenost. Společnost tu není na neúspěch připravená. Přitom v našem byznysu uspěje tak jeden z tisíce. Z těch neúspěšných se ale tady stává státem štvaná zvěř, zvlášť když třeba zaměstnávali lidi. Přijdete prostě o všechno,” vysvětluje Vrabel zážitky, které čekají i na plno českých startupů.

Nepotřebujeme Google, máme vlastní databázi

Každopádně technologie, kterou se svým týmem vyvíjeli byla zachráněna a nová firma už má našlápnuto úplně jinak. V konkurenci víc než čtyř set startupů letos zvítězili v soutěži SAP HANA Startup Challenge a jejich produkt už má minimálně dvě ambiciózní uplatnění.

“Dokážeme předvídat výpadky dodavatelů velkých korporací.Třeba Rolls Royce potřebuje na jeden motor součástky od deseti tisíc firem. My včas zjistíme, že se na jednu z nich řítí pohroma třeba v podobě krachu nebo třeba živelné události,” popisuje Vrabel. Druhý obor, kde by mohli jeho sémantickou analýzu nálad na internetu využít, je burza. “Možná si uděláme vlastní fond a budeme nakonec investovat sami, přemýšlí nahlas Vrabel.

Analýza textu je prostě nápad, kterého se bývalý závodní lyžař z atletické rodiny chytil a nepustil. “Skoro dvě třetiny důležitých informací pro bezpečnost USA je na otevřených webech, tak jsem si řekl, že to tak musí fungovat i v byznys sféře,” vysvětluje s tím,že třeba arabský nebo čínský internet v podstatě nikdo nezná. “Cenné informace ve velké vetšině nikdy nepřeskočí do angličtiny a tím pádem tam naráží všechny konvenční způsoby hledání,” popisuje základní teze svého podnikání.

Tím, že sledují většinu otevřených zdrojů včetně blogů a vývěsek státních úřadů vytvořili obrovskou databázi. “My vlastně nepotřebujeme Google, máme svůj píseček, který jsme si poskládali tak, jak potřebujeme.”

Všechno zničily války nebo bublina

Semantic Visions jsou tak nakonec pro Vrabela prvním opravdu úspěšným projektem. “Moje první podnikatelské sny většinou zničily války na začátku devadesátých let,” tvrdí. Stejně ale jako většina lidí, kteří prošli dobrodružnou dobou v produktivním věku, na začátek českého kapitalismu vzpomíná s úsměvěm.

“Byla to neuvěřitelná doba, ze stavebního dělníka v JZD jsem se po revoluci stal nejvyšším magistrátním úředníkem v Brně a byl jsem zodpovědný za správu desítek firem s desítkami tisíc zaměstnanců,” vzpomíná Vrabel.  “Tou dobou jsme se pokoušeli o ledacos. Založili jsme třeba projekt brněnského Technologického parku,” tvrdí. Setkal se přitom s plno lidmi, ještě jako československý ředitel  investiční banky Credit Suise First Boston s ním investice řešil třeba mladý Zdeněk Bakala.

Po několika úspěšných pokusech o velký, převážně realitní, byznys, se na konci devadesátých let rozhodl investovat do internetové bezpečnosti. “Tou dobou už bylo jasné, že přichází éra e-commerce. A pro mě to byla vstupenka do IT byznysu,” popisuje Vrabel klíčové rozhodnutí svého života. Plán byl jasný – vyvinout bezpečnostní řešení pro obchody použitelné v globálním měřítku.

“Dal jsem dohromady tým špičkovýchexpertů. Nevybíral jsem lidi z byznysu, ale experty, kteří pomáhali s bezpečností státu,” vzpomíná ostřílený podnikatel. Projekt nevyšel. “Nedali jsme o sobě včas světu vědět, nebyli jsme v Silicon Valley a pak ještě k tomu splaskla internetová bublina. Naštěstí si nás ale všimli američtí vojáci a pracovali jsme pak pár let pro americkou armádu,” dodává.

Střední věk čeká na svou startupovou vlnu

“Práce pro armádu byl začátek cesty, která mě dovedla až sem. Už tehdy jsme pracovali s velkými daty a podíval jsem se do Silicon Valley, kde jsem nakonec strávil dva roky,” popisuje Vrabel pomalý nástup na osudový kurs. Valley ho překvapilo už jen tím, že to vlastně žádné údolí není.

“Jsou tam investoři, kteří rozumí věci a navíc, plno lidí se tam zná už ze Stanford University, a to je výhoda, kterou z Prahy přebijete geniálním nápadem jen opravdu výjimečně,” vysvětluje. Navíc podle něj v Česku zatím do startupů nezačala šlapat střední generace jako v Americe. Uvědomil si to letos při předávání cen SAPu. “Nikdo z těch patnácti finálových startupů nebyl mladší než my, to byl dost nezvyk.”

Total
0
Shares
Další články