Vlády padají, ale státních milionů pro startupy přibývá

Peníze do nadějného startupu nemusí lít jenom soukromí investoři. Začíná se čím dál víc snažit i stát. Když pro tentokrát přeskočíme diskusi o tom, že by měl spíš zařídit stabilní systém pro podnikatele než se jim plést do řemesla, zbývá prostý fakt, že tu leží plno peněz. Peněz, které jsou určeny právě pro podporu inovativních projektů.

Největší emoce vzbuzoval od počátku státní seed fond. A to jak kvůli kritice ze strany soukromých investorů, tak třeba i kvůli ne úplně vydařené prezentaci na loňském Startup Summitu. Tým Petra Očka na ministerstvu průmyslu se nakonec asi s ročním zpožděním probojoval až na samotný konec, aby se celý projekt zasekl na antimonopolním úřadu.

V podstatě klasická zápletka všech veřejných zakázek. Stížnost poslala vyřazená společnost Avant poté, co zvítězil konkurenční Conseq. “Podali jsme žádost o přednostní vyřízení, ale bohužel s takovým požadavkem nejsme sami,” vysvětluje Očko, proč rozjezd fondu nabírá další zpoždění.

Zpoždění by mohlo přinést komplikace v čerpání evropských peněz. Musí se totiž vyčerpat do konce roku 2015 a Brusel zaplatí většinu – až 1,1 miliardy. Česká vláda, ať už bude jakákoliv, by měla dosypat už “jen” 200 milionů. “Když by se seed fond byl schopen rozeběhnout na podzim nebo nejpozději od počátku 2014, je ještě šance, že se peníze nechají rozumně zainvestovat. Později ale šance rapidně klesá,” komentuje Lukáš Vácha, obchodní ředitel Consequ.

Parametry fondu zůstávají zatím stejné – 830 milionů pro seed, tedy pro začínající projekty, a zbytek pro venture investice do už rozjetých firem. Aby startup dostal státní peníze, musí mít už být zainvestovaný i odjinud – podíl soukromého kapitálu musí být minimálně 30 procent z celkové investice. Jednu změnu se ale přeci podařilo prosadit. Státní investice ale už nebude směřovat jenom do mimopražských projektů. “Nakonec se nám podařilo Komisi přesvědčit, že u internetových firem není adresa kanceláří úplně směrodatná,” dodává Očko.

Nenápadná technologická agentura

Další necelé tři miliardy budou od příštího roku k dispozici v Technologické agentuře ČR. Peníze jsou určeny na rozjezd technologií, které zatím žijí jenom v univerzitních laboratořích. Zájemci budou muset získat licenci, patent nebo know how třeba od vysokých škol nebo dalších organizací, které živí stát. Jinými slovy, vymést pavučiny ve školních laboratořích a zpeněžit jejich poklady.

Výsledkem by pak mělo být komerční využití vyvinuté technologie. “Často je to tak, že výzkum je úspěšný, podaří se vyvinout funkční vzorek, navrhnout technologii, ale už chybí síla a hlavně peníze na skutečné uvedení do provozu nebo výroby,” říká Leoš Kopecký z TAČR s tím, že průměrná výše investice by se mohla pohybovat kolem čtyř milionů. Agentura chystá i velkou roadshow na podporu nového programu. Ten by měl běžet až do roku 2019.

Slevomat na univerzitní výzkumy

Podobně fungují i inovační vouchery. Ty rozjíždí celkem úspěšně jednotlivé kraje. Princip voucherů je jednoduchý – podnikatelé dostanou poukázky na výzkum nebo služby univerzitních týmů. Hodí se to oběma stranám a nese to ovoce.

“Díky voucherům jsme mohli rozjet spolupráci se školou v mnohem větším rozsahu, než jsme původně plánovali,” říká Zbyněk Poulíček z GINA Software. Voucher v hodnotě 180 tisíc umožnil do komunikačního systému GINA zakomponovat i podporu bezpilotních letadel a vrtulníků. Podobných projektů přibývá a peníze v krajích pořád jsou.

V Brně mají letos na vouchery 4 miliony korun, v Praze milionů deset, maximální hodnota voucheru se pohybuje kolem dvou set tisíc korun. A pozor – v Praze končí přihlášky už patnáctého července.

Pomáhají i akcelerátory

Veřejné peníze jsou k dispozici i v některých akcelerátorech. Jihomoravské inovační centrum si zřídilo vlastní fond, který může startupům pomoci překlenout první období bez peněz formou úvěru. “Výši úvěru, úroku, délku splácení a případně odklad splácení řešíme vždy individuálně podle potřeb firmy,” vysvětluje mluvčí JIC Helena Továrková. Ve fondu momentálně leží tři miliony korun.

Stejně tak je možné v JIC získat půjčku s odloženou splátkou na registraci patentu. “Jde o maximálně 400 tisíc korun plus konzultace, jak zpeněžit duševní vlastnictví,” dodává Továrková.

Total
0
Shares
Další články