Video: Michal Hanus a Zdeněk Svoboda na Startupcampu

Premiéra původně slovenského networkingového formátu Startupcamp přinesla dva zajímavé řečníky a výjimečně hned sedm prezentací startupů. Výživnou přednášku Michala Hanuse o tom, proč už při zakládání firmy přemýšlet o jejím prodeji, a neméně zajímavou prezentaci Zdeňka Svobody, který popisuje obtíže budování globální firmy a nakládání s investicemi, si nyní můžete přehrát ve formě videa.

Michal Hanus z fondu Chenen je zajímavý nejen tím, že se mu coby investorovi až podezřele vyhýbají neúspěchy (mimochodem také prozradil, že Chenen nyní chystá velký výprodej svého portfolia). V rámci setkání se startupisty během StartupFestu nás velice zaujalo jeho povídání o tom, jak vybudovat úspěšnou firmu, a tak jsme ho požádali, aby své myšlenky shrnul do prezentace. A tak také v rámci prvního Startupcampu učinil.

V zásadě je to jednoduché – uvědomte si hned od prvního dne, zda svou firmu stavíte “na mlíko”, nebo “na maso”. Podle toho se totiž musí řídit všechna vaše rozhodnutí a tomu se musíte podřídit. A pokud jsou vaší hlavní motivací peníze a prodej firmy, nebojte se to přiznat, vyhlédněte si svého ideálního kupce a zeptejte se sami sebe, proč by si měl koupit zrovna vaší firmu. Kvůli trhu, nebo kvůli technologiím?

Zdeněk Svoboda z GoodData představil zajímavý vhled do zrození jedné z nejúspěšnějších společností z českým rodokmenem poslední doby (viz poslední kolo investic ve výši 25 milionů dolarů). Jaké byly nejdůležitější momenty, kdy se pod tlakem okolností měnilo fungování celé firmy, a jak blízko může být i dobře zainvestovaný startup rychlému krachu, pokud peníze použije chybně?

Kromě obou přednášek jsme ale pořídili i záznam sedmi startupových pitchů, které se ucházely o divokou kartu na účast v Silicon Valley Startup Campu. Podívat se můžete na anglické prezentace projektů nStoree, Like You Now, BIG Launcher, Camcada, Futurelytics, News in Levels a FunMio. Následné rokování poroty bylo náročné a až nečekaně vypjaté a intenzivní, nakonec si ale nejvyšší uznání vysloužil BIG Launcher, který se letos stal také vítězem Startup Show, přestože velké sympatie získala také Camcada.

A poučení pro druhý pražský Startupcamp, který proběhne v neděli 28. října? Větší přísnost na přednášející, aby dodržovali svých 15 minut, a ještě víc networkingu, který jste si tolik pochvalovali. Tak nezapomeňte, že každou poslední neděli v měsíci máte kam jít na pivo. Na všechny, kteří ještě neodjedou na Pioneers do Vídně, se budeme těšit již za dva týdny od 18:00 v klubu 2. Patro v Dlouhé ulici.

Total
0
Shares
Další články
Přečtěte si více

DameJidlo.cz je na trhu 6 měsíců, realizovalo 250 tisíc objednávek

Internetová služba DameJidlo.cz za prvních šest měsíců zaznamenala 250 tisíc objednávek a do konce roku jich plánuje přijímat 100 tisíc měsíčně. S růstem služby souvisí také rozšiřování nabídky o nové restaurace - v současné době je to 400 restaurací a jenom za květen přibylo dalších 55. "Růst služby souvisí také s budováním vlastní kurýrní služby. V Praze jsme vlastní kurýry měli již v listopadu a v Brně jsme ji spustili na začátku května,“ říká zakladatel firmy Tomáš Čupr. V budoucnu by se služby měly rozšířit i o rozvoz potravin.