Video: Michal Hanus a Zdeněk Svoboda na Startupcampu

Premiéra původně slovenského networkingového formátu Startupcamp přinesla dva zajímavé řečníky a výjimečně hned sedm prezentací startupů. Výživnou přednášku Michala Hanuse o tom, proč už při zakládání firmy přemýšlet o jejím prodeji, a neméně zajímavou prezentaci Zdeňka Svobody, který popisuje obtíže budování globální firmy a nakládání s investicemi, si nyní můžete přehrát ve formě videa.

Michal Hanus z fondu Chenen je zajímavý nejen tím, že se mu coby investorovi až podezřele vyhýbají neúspěchy (mimochodem také prozradil, že Chenen nyní chystá velký výprodej svého portfolia). V rámci setkání se startupisty během StartupFestu nás velice zaujalo jeho povídání o tom, jak vybudovat úspěšnou firmu, a tak jsme ho požádali, aby své myšlenky shrnul do prezentace. A tak také v rámci prvního Startupcampu učinil.

V zásadě je to jednoduché – uvědomte si hned od prvního dne, zda svou firmu stavíte “na mlíko”, nebo “na maso”. Podle toho se totiž musí řídit všechna vaše rozhodnutí a tomu se musíte podřídit. A pokud jsou vaší hlavní motivací peníze a prodej firmy, nebojte se to přiznat, vyhlédněte si svého ideálního kupce a zeptejte se sami sebe, proč by si měl koupit zrovna vaší firmu. Kvůli trhu, nebo kvůli technologiím?

Zdeněk Svoboda z GoodData představil zajímavý vhled do zrození jedné z nejúspěšnějších společností z českým rodokmenem poslední doby (viz poslední kolo investic ve výši 25 milionů dolarů). Jaké byly nejdůležitější momenty, kdy se pod tlakem okolností měnilo fungování celé firmy, a jak blízko může být i dobře zainvestovaný startup rychlému krachu, pokud peníze použije chybně?

Kromě obou přednášek jsme ale pořídili i záznam sedmi startupových pitchů, které se ucházely o divokou kartu na účast v Silicon Valley Startup Campu. Podívat se můžete na anglické prezentace projektů nStoree, Like You Now, BIG Launcher, Camcada, Futurelytics, News in Levels a FunMio. Následné rokování poroty bylo náročné a až nečekaně vypjaté a intenzivní, nakonec si ale nejvyšší uznání vysloužil BIG Launcher, který se letos stal také vítězem Startup Show, přestože velké sympatie získala také Camcada.

A poučení pro druhý pražský Startupcamp, který proběhne v neděli 28. října? Větší přísnost na přednášející, aby dodržovali svých 15 minut, a ještě víc networkingu, který jste si tolik pochvalovali. Tak nezapomeňte, že každou poslední neděli v měsíci máte kam jít na pivo. Na všechny, kteří ještě neodjedou na Pioneers do Vídně, se budeme těšit již za dva týdny od 18:00 v klubu 2. Patro v Dlouhé ulici.

Total
0
Shares
Další články
Přečtěte si více

Silicon Valley si připravuje svého kandidáta do Kongresu

Americké silikonové údolí je sice možná symbolem technologického pokroku, pokrok v americké politice mu ale někdy nestačí. To by mohl změnit nový kandidát do Kongresu, mladý demokrat Ro Khanna. Právě tomu špičky Silicon Valley včetně Marka Zuckerberga či Marissy Mayer platí volební kampaň, a on by se tak na oplátku mohl stát jejich mluvčím na nejvyšší politické úrovni.