Velkým navzdory. I malé kapely už mají šanci prodávat jako hvězdy

Začalo to už padlé iLegálně, pokračovali T-Mobile a MusicJet a teď už do muziky v Česku šlapou i globální iTunes a Google Play. Kromě nich ale nově rostou i další hudební projekty, které míří spíš na místní kapely bez vydavatelů.
hentai corporation / zdroj: mizuki.cz

Osmnáct milionů písniček versus 250 tisíc písniček. Tak vypadá přímočaré srovnání globálního Googlu a českého MusicJetu. Teď se ale o slovo hlásí nové služby, které na to jdou jinak. Zkouší totiž ulehčit místním kapelám digitální prodej jejich nahrávek.

Kapelní server Bandzone.cz se spojil se Supraphonem a dali dohromady nový projekt Prodejhudbu.cz. Otevírá tak nový kanál pro velké i začínající kapely, jejichž písničky nyní potečou nejen do online obchodu Supraphonline.cz, ale rovnou i do iTunes, Deezeru, Amazonu nebo Google Play Music a celkem dvou set hudebních on-line obchodů.

prodejhudbu

“Jde o jedinou službu tohoto typu v českém jazyce a také – pokud víme – jedinou službu, kde je samotná distribuce zcela zdarma. Kapela prostě jen odvede část svého příjmu ve prospěch jednotlivých distributorů. Když nic neprodá, nic neplatí,” shrnuje hlavní přednosti projektu zakladatel Bandzone.cz Michal Novák a dodává, že je až s podivem, kolik velkých českých kapel nemá své písničky třeba na velkých globálních serverech. Projekt už podpořili a zapojili se do něj místní bardi z WWW, Hentai Corporation, the.switch nebo MUCHA.

Muzika může být za fér cenu

Od poloviny října také běží projekt brněnský projekt Fair Price Music. Za ním stojí kromě muzikanta Ondřeje Nováka i hudební fanda Tomáš Hofer, v devadesátých letech jeden ze zakladatelů antivirového AVG.

fair price music

“V našem projektu jde hlavně o to, aby fanoušek mohl přímo podpořit svého oblíbeného interpreta. Nakupující proto mohou za album zaplatit i více, než si nastaví sama kapela, a také se mohou rozhodnout, zda transakční poplatky zaplatí sami, nebo zda půjdou na vrub kapely,” vysvětluje Novák. Z přímého prodeje mají muzikanti 90 procent a z darovaných peněz dokonce 95.

Cílovka jsou hlavně malé kapely. “Na větší kapely se prioritně rozhodně nezaměřujeme, nejsme e-shop, ale portál pro podporu místní hudby,” tvrdí Novák, který sám od roku 1998 zpívá v kapele Gate Crasher. Cíl je rychlá expanze do zahraničí. Už dnes portál funguje na Slovensku a chystají se další jazykové mutace.

Prodej bez provize? Na Slovensku to jde

Právě ze Slovenska už po českých kapelách pokukuje další podobný projekt. BeatBan.  Ten si teď dokonce v rámci speciální akce od kapel nebere vůbec žádnou provizi za prostředkování prodeje. “Získání plné ceny je podmíněno získáváním fanoušků, ale to kapely nic nestojí. Každý týden tuto možnost získá pět kapel a chceme v podobném duchu pokračovat i do budoucna,” říká Daniela Grečnerová ze slovenského portálu.

beatban

Momentálně na něm zkouší štěstí 130 kapel převážně ze Slovenska, Rakouska a Česka, které prodávají 1200 původních songů. “Několik interpretů máme ale i ze Spojených států, Turecka, JAR nebo třeba Libanonu,” dodává Grečnerová.

Total
0
Shares
Další články
Přečtěte si více

Jaké byly a co nám daly londýnské Start-up Games

V září se v londýnském Tech City Hackney House konala spektakulární akce pořádaná investiční organizací UK Trade & Investment a podporovaná asociací Start-up Britain. Na akci nechyběl ani český projekt Camcada, který se snaží uskutečnit sen o nejjednodušším streamování na světě. Postřehy a zkušenosti za celý tým shrnula Elena Shubik.