Ve střední Evropě vzniká 2,6 miliardový startupový fond, investovat plánuje i v ČR

Lead Ventures (LV), nově založená venture kapitálová společnost, plánuje investovat v následujících pěti letech v Maďarsku, resp. střední a východní Evropě celkem 100 milionů eur (2,58 miliardy korun). Se dvěma kapitálovými fondy chce vyhledat perspektivní firmy a startupy, a ty podpořit v jejich růstu.

Lead Ventures si stanovila několik cílů:

  • v následujících pěti letech investovat 100 milionů eur
  • vybudovat regionální a následně i evropské portfolio
  • spustit první maďarský venture kapitálový (VC) fond s mezinárodní působností
  • zaměřit se na podnikatele, startupy, především z těchto odvětví: energetika, mobilita, maloobchod, internet věcí, petrochemie a udržitelný rozvoj.

Společnost vytvořila dva kapitálové fondy, každý v hodnotě 50 milionů eur. MOL a MFB Invest, investiční část Maďarské rozvojové banky (MFB), vyčlenili do prvního fondu po 25 milionech eur s cílem zaměřit se především na maďarské investice.

MOL figuruje i ve druhém fondu, kde poskytne dalších 25 milionů eur, stejně jako Maďarská banka pro export a import (Exim). Prostřednictvím tohoto fondu chce Lead Ventures podpořit již zaběhnuté startupy v České republice, na Slovensku a dalších evropských zemích.

Průměrná investice více než 2 miliony eur

LV plánuje být v regionu jedinečnou VC firmou tím, že bude poskytovat investice v průměrné výši přes 2 miliony eur. V minulosti byly podobné transakce zpravidla financovány z mezinárodních fondů. Spuštění nových Lead Ventures fondů s experty a znalostí regionu by mohlo dojít k zaplnění stávající díry na trhu.

Posláním společnosti je najít ty nejperspektivnější startupy s originálními příběhy, růstovým potenciálem a globálním dosahem, a to nejen v Maďarsku, ale v celém regionu střední a východní Evropy. Prostřednictvím LV tak maďarské venture kapitálové prostředky vstoupí rovněž na evropský trh.

„Do fondů LV jsme investovali celkem 50 milionů eur, protože jedním z pilířů strategie MOL 2030 je, že se chceme otevřít novým odvětvím a inovativním řešením,“ říká Zsolt Hernadi, předseda představenstva a generální ředitel MOL.

„Jsme přesvědčeni, že díky Lead Ventures můžeme podpořit regionální firmy a společně s nimi najít budoucí úspěšné značky pocházející ze střední a východní Evropy,“ doplnil.

Partner ve druhém a třetím kole investic

Lead Ventures povede Abel Galacz, absolvent MBA studia na University of California v Berkeley. V předchozích 10 letech byl viceprezidentem MOL pro rozvoj firemního byznysu, kde byl zodpovědný za veškeré akvizice a prodeje ve skupině (výrazně se např. podílel na převzetí čerpacích stanic Agip a Lukoil na českém trhu, čímž se benzinky MOL zařadil v mezi tři největší sítě v Česku). Poté se stal viceprezidentem pro obchod. Získal tedy zkušenosti při práci v téměř všech zemích střední a východní Evropy.

„V minulé dekádě jsme byli v regionu u zrodu první generace startupů a VC investorů,“ poznamenává Galacz, ředitel Lead Ventures. „Tito podnikatelé dosáhli skvělých výsledků a dostali tak region na světovou startupovou mapu. Jsme připraveni pomoct této komunitě, stát se jejich partnerem ve druhém a třetím kole investic. Kromě kapitálu jim můžeme poskytnout také znalosti a otevřít naše sítě.“

Členové představenstva Lead Ventures mají bohaté zkušenosti s řízením a růstem větších společností. Vedle Galacze jsou jimi: György Bacsa, Strategic Operations and Corporate Development SVP v MOL Group; Andras Becsei, generální ředitel OTP Mortgage Bank; Andras Dunai, bývalý Chief Digital Officer v Central Media Group a venture kapitálový investor Miklós Kobor.

Další investor, Maďarská rozvojová banka (MFB) vyčlenila 25 milionů eur. „Prostřednictvím společnosti HiVentures již podporujeme startupy v jejich počáteční fázi. Poskytujeme jim evropské a maďarské fondy,“ vysvětluje Tamás Bernath, generální ředitel a předseda představenstva MFB. „S Lead Ventures bychom rádi podpořili vyspělejší firmy s prokazatelnými výsledky na trhu a vytvořili tak udržitelný a zdravý finanční ekosystém.“

I třetí investor fondů LV vyčlenil částku 25 milionů eur. Je jím Maďarská banka pro export a import (Exim). Její šéf Gergely Jakli to komentuje slovy: „Lead Ventures poskytuje skvělou příležitost podpořit růst exportně orientovaných firem a investovat maďarský kapitál do regionu. Tento fond dokonale zapadá do naší strategie podpory firem s růstovým potenciálem,“ říká Jakli. „Navíc se skvěle doplňuje s naším stávajícím investičním portfoliem.

Total
0
Shares
Další články