V Praze bude probíhat vývoj suborbitální rakety, do vesmíru chce již letos

Do pražského kosmického inkubátoru ESA BIC Prague vstoupil startup Suborbitality. Plánuje vytvořit první komerční a zároveň cenově dostupnou suborbitální raketu. Určena je zejména pro vědecké experimenty a testy ve vesmírných podmínkách, proto startup počítá se zákazníky mezi výzkumnými institucemi, univerzitami či dalšími výrobci družic a jiných kosmických technologií.

Za Suborbitality stojí inženýři Hamed Gamal z Egypta a David Hubert ze Spojených států. Českou republiku si pro svůj vývoj podle vyjádření vybrali zejména kvůli spolupráci se zdejšími odborníky. Výroba rakety bude ovšem probíhat zcela z evropských komponent, a bude tak moct nabízet služby po celém světě.

„Podobných raket, které by sloužily výzkumným a vědeckým účelům, není mnoho. Současné suborbitální rakety jsou navíc poměrně drahé, protože nejsou primárně určeny pro komerční využití. Chceme proto vytvořit takovou raketu, která testování malých družic, jiných kosmických technologií a vědeckých experimentů ze všech možných oblastí zpřístupní všem. Na trhu bychom ji chtěli nabídnout hned po úspěšném otestování,“ avizuje Gamal.

Suborbitální let spočívá ve vystoupání do výšky více než 100 kilometrů, tedy nad hranici vesmíru. Rychlost a energie rakety není dostatečná pro dosažení oběžné dráhy Země a raketa se tak následně i se svým nákladem kontrolovaně vrací zpět na zemi. Během této krátké návštěvy vesmíru je však náklad vystaven mikrogravitaci, kosmické radiaci a dalším podmínkám vesmíru, což umožňuje testy kosmických technologií či menší vědecké experimenty.

Raketa Anubis

  • Výška: 7,5 metru
  • Diameter: 0,4 metru
  • Úžitkové zatížení: 50 až 75 kg
  • Dosahovaná nadmorská výška: 120 až 220 km
  • Čas v mikrogravitaci: 3 až 5 minut

„Suborbitality je prvním startupem v našem inkubátoru, který se zaměřuje na vývoj technologií používaných přímo ve vesmíru. Na vývoji a výrobě rakety plánují spolupracovat s technologickými partnery z České republiky. Jednají v této chvíli s ČVUT Praha a několika firmami,“ uvádí Michal Kuneš z inkubátoru, který spadá pod agenturu CzechInvest.

Total
0
Shares
Další články