V Nápadu roku uspěly projekty Rozečti.se, Leady.cz a Videoflot

Vítězem pátého ročníku soutěže o nejlepší podnikatelské záměry se stal Michal Zwinger s online aplikací pro výuku rychlého čtení Rozečti.se. Druhý se umístil Tomáš Berger se systémem Leady.cz pro identifikaci firemních návštěvníků webů a na třetím místě skončil David Spáčil s projektem Videoflot, který si klade za cíl sblížit nezávislé tvůrce videa se zákazníky i herci.

Celkem se do letošního ročníku Vodafone Nápad roku přihlásilo 156 projektů, což je oproti loňsku nárůst o 60 procent. Mnohá jména účastníků nejspíš nebudou našim čtenářům neznámá, řadu z nich jsme představili v našem startupovém průvodci nebo v rámci reportáží z akcí typu StarCube a dalších.

“Letošní rozhodování nebylo kvůli velkému nárůstu přihlášených projektů vůbec jednoduché. Porotci museli prostudovat více než tři tisíce stránek textu, aby mohli určit finalisty pro osobní prezentace. Stejně tak kvalita přihlášených projektů a tím i konkurence mezi nápady letos byla velmi vysoká,” komentoval průběh letošního ročníku za organizátory Martin Kešner, zakladatel soutěže Nápad roku.

I když nešlo jen o internetové projekty, přední příčky obsadily právě ty. Směřování k internetu je podle organizátorů vidět ve větší míře hlavně poslední dva roky. Pro začínající podnikatele je internetový startup jednodušší, lépe mu rozumí a hlavně je levnější. Třeba vítězný projekt investoval na své rozjetí do domén a spojených záležitostí jen několik tisíc korun. Vydělávat chce už v létě. Nápad na Rozečti se měl jeho zakladatel Michal Zwinger už na střední škole. Skutečná práce na realizaci ale začala asi před pěti měsíci. Stojí za ním sedm lidí, jejichž cílem je v létě prodávat až 5 kurzů denně.

V rámci letošního ročníku byly vyhlášeny i dvě speciální kategorie. Kategorii Ekonom Student podnikatel pro nejlepší studentský projekt vyhráli Libor Erlebach a Monika Bajerová z Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně s nápadem na ADsettee, gauč vyrobený z pětivlnného kartonu. Jedná se o ekologicky a finančně nenáročný účelový nábytek, který je možné složit bez lepení a opět snadno rozložit. Kategorii HTC Startup roku pro nejlepší již realizovaný studentský projekt vyhrál Marián Škvarek s projektem realPad, první mobilní aplikací pro prodejce rezidenčních projektů.

Vítězové jednotlivých kategorií:

Rozečti.se (vítěz Vodafone Nápad roku 2012)
Michal Zwinger

Rozečti.se je online aplikace pro výuku rychlého čtení. Aplikace umožňuje výuku této dovednosti formou absolvování 20 připravených lekcí. Dosažitelný cíl každého uživatele je zvýšení rychlosti čtení o 100% a více. Rychlé čtení je představeno kombinací e-booku, ilustračních videí a návodů k jednotlivým cvičením. Praktická interaktivní cvičení pak zlepší práci očí a mozku.

 

ADsettee (vítěz EKONOM Student podnikatel a 5. místo)
Monika Bajerová, Michal Marko

ADsettee je gauč vyrobený z pětivlnného kartonu. Jedná se o ekologicky a finančně nenáročný účelový nábytek, který je možné složit bez lepení a opět snadno rozložit. V porovnání s jiným nábytkem pořídíte ADsettee za velmi nízké náklady, proto je vhodný pro rychlé a levné vybavení interiérů. Tento netradiční výrobek je zároveň atraktivní pro reklamní účely.

 

realPad (vítěz kategorie HTC Startup roku)
Marián Škvarek

realPad je aplikace pro iPad a Android, která pomáhá developerům prodávat rezidenční projekty moderně a efektivně. Tým mladých grafiků a programátorů si klade za cíl umožnit zájemcům o bydlení v novostavbě získat přesnou představu o tom, jak jejich byt bude vypadat. Aplikace již našla uplatnění u několika developerů v ČR a současnosti je chystána expanze do dalších zemí regionu střední a východní Evropy.

 

Další zajímavé projekty v pořadí jejich umístění:

Leady.cz (2. místo)
Tomáš Berger

Systém identifikuje firemní návštěvníky webu. Řekne, jaká firma přišla na web a co ji zajímalo, doplní obrat, obor, ověřené kontakty a další informace. Umožňuje tak identifikovat nové klienty, více vytěžovat ty stávající a monitorovat své kampaně či online aktivity. Systém ví, jaký zdroj přinesl jaké klienty a tedy kolik vydělal i když zákazník jen zavolal či napsal email.

 

Videoflot (3. místo) 
David Spáčil

Projekt Videoflot vzniká jako reakce na rostoucí význam videa a poptávku po něm (obor roste 55% meziročně) a zároveň strmě rostoucí množství nezávislých videotvůrců, animátorů a dalších audiovizuálních kreativců. Mimo sblížení zákazníků a tvůrců pomůže taky hledat spoluautory, herce a další stejně motivované lidi.

 

Mikroelektrárna (4. místo)
Miroslav Semrád

OnSite Power se zabývá výstavbou a provozem nezávislých zdrojů elektřiny a tepla – Mikroelektráren. Mikroelektrárny instalujeme do hotelů, business center a dalších objektů na svoje náklady a tím zákazníkům dlouhodobě zajistíme částečnou energetickou nezávislost a úsporu za teplo a elektřinu. Zákazník neinvestuje – kupuje od nás levné teplo a levnou elektřinu.

 

Edukin (6. místo)
Jan Martinovič

Projekt je zaměřený na pomoc hendikepovaným dětem s různými poruchami učení, pohybovými poruchami a dalšími, které potřebují zvýšenou péči pedagogů a rodičů. Cílem je přinést dětem zajímavé aplikace využívající nové technologie (jakými jsou tablety a pohybové senzory), které umožní rozvoj jejich schopností. Nezávislost aplikací na místě používání zajišťují cloudové technologie.

 

Servis NA KLIK (7. místo)
Vladimír Šandera

Vyřešíme Vaše problémy s počítačem na jeden klik. Stačí otevřít naše stránky www.servisnaklik.cz a kliknout na tlačítko “Připojit”. Náš technik se poté připojí na Váš počítač a vše vyřeší během okamžiku.

 

Pikr (8. místo)
Adam Surák

Tržiště mikroprací. Pikr Vám pomůže najít pomocníka na drobné úkoly, které sami nezvládáte nebo nechcete zvládat. S Pikrem získáte více volného času a stejně tak můžete vydělat na svém volném čase.

 

Jáhrdina.cz (9. místo)
Jakub Mádle

Projekt Jáhrdina.cz nabízí originální dětské knížky, v nichž je dítě aktivní součástí pohádkového příběhu. Jméno dítěte je přímo vytisknuto do textu knihy společně s jménem jeho kamaráda či sourozence a názvem města, kde oba bydlí. Tím vzniká jedinečný a naučný dárek pro Vaše dítě.

 

mojeBillboardy.cz (10. místo)
Martin Chytrý

“Bezrealitky venkovní reklamy. mojeBillboardy pomáhají podnikatelům a firmám při nákupu billboardů, citylightů a dalších médií. Na mojeBillboardy naleznou tisíce reklamních ploch, hledání v interaktivní mapě a třídění dle mnoha kritérií. Vybranou plochu mohou online poptat u jejího majitele,který je orecenzován předchozími uživateli.”

 

ChlapskáZásilka.cz (11.-14. místo)
Martin Březina

Řekli jsme STOP nudnému nakupování! Muži mají vždy něco lepšího na práci, než řešit svoje děravé ponožky nebo vytahané trenky. Naše webová služba pomáhá chlapům vyhnout se nezábavnému nakupování. Řešíme komplexní problém pravidelnými zásilkami chlapského zboží od trenek, ponožek až po drogérii. Ani superhrdinové nemají čas na spodní prádlo!

 

Kočárek pro děti i rodiče (11.-14. místo)
Pavel Černý

Náš víceúčelový kočárek využijí rodiče jak ve městě, tak při joggingu, jízdě na kolečkových bruslích nebo v rozličných terénech na kole. Běžné kočárky nechává za sebou už nápaditým designem, hlavně ale možností snadného, a přitom velmi stabilního připojení za kolo. Chceme stavět na původní konstrukci, kvalitě zpracování a originální distribuci.

 

Seidiple (11.-14. místo)
Jakub Pavlík

Webová stránka na níž by mělo být přes více než 80 kategorií instruktážních sportovních videí, díky nimž se naučíte jakýkoliv sport.

 

TelTei (11.-14. místo)
Řehoř Vykoupil

TelTei je softwarový produkt, který přináší do chytrých telefonů online telefonní seznamy z jakýchkoli externích zdrojů – od osobních telefonních seznamů uložených v tzv.cloudu přes korporátní seznamy až po integraci s podnikovými informačními systémy a systémy řízení vztahu se zákazníky.

Total
0
Shares
Další články
Přečtěte si více

Potřebujete nakopnout? Ještě dva týdny se lze hlásit do “lidského akcelerátoru” TechPeaks

Především na talentované jednotlivce ze zemí střední a východní Evropy či Ruska se zaměřuje zajímavý program TechPeaks. Šestiměsíční projekt dá v italském Tridentu dohromady designéry, programátory a podnikatele, aby společně vytvořili týmy kolem vybraných projektů a dotáhli je až k investici nebo do velkých akcelerátorů. Mezi partnery programu jsou například Seedcamp, Founders Institute, Mind the Bridge, Eleven, H-Farm, Geekaccelerator nebo iCatapult.