V Laboratoři se vybíraly nejlepší technologické inovace, které se teď budou chystat dobýt trh

Navigační systém (nejen) pro nevidomé, aplikace, která nemocným se schizofrenií pomůže vyhnout se opakovaným pobytům v psychiatrických léčebnách, nebo aplikace na rychlé řešení problémů ve veřejném prostoru. To není seznam nesplnitelných přání, ale reálné projekty, které zaujaly v Laboratoři Nadace Vodafone. Jde o tři nejlepší technologické projekty, které teď budou bojovat o absolutní vítězství v akceleračním programu.

Mají za sebou čtyři měsíce práce, ve kterých se týmy naučily pohybovat na trhu a na své projekty se podívaly podnikatelským pohledem. Teď se je musí naučit především prodávat. V následujícím měsíci se vrhnou na finanční plánování a na práci na tvorbě produktu. V dubnu pak proběhne závěrečný Den D, kde bude vyhlášen absolutní vítěz programu. Ten si odnáší 350 tisíc korun.

„Vybrali jsme projekty, které mají největší potenciál do budoucna, aby prostřednictvím technologií měnily svět k lepšímu,” říká Adriana Dergam ze správní rady Nadace Vodafone a zároveň členka poroty.

Ty nejslibnější projekty s ní vybírala ještě kolegyně Jana Neupauerová, Jiří Knitl z Open Society Fund, Martin Palička z firmy Etnetera a Roman Všetečka z redakce Technet v iDnes.cz. Porota hodnotila společenský dopad projektů, tým, samotnou technologii a podnikatelské řešení jejího prodeje.

Porota, zleva: Martin Palička, Jiři Knitl, Jana Neupauerová, Roman Všetečka, Adriana Dergam. Foto: Filip Gyore
Porota, zleva: Martin Palička, Jiři Knitl, Jana Neupauerová, Roman Všetečka, Adriana Dergam. Foto: Filip Gyore

Z původní dvacítky projektů tedy nejvíc zaujala tato trojice, ze které Laboratoř vybere vítěze:

Naviterier Conversaiton – mobilní konverzační navigační systém pro osoby se sníženou schopností orientace a navigace (nevidomí, vozíčkáři, senioři) postavený na generování popisu trasy na základě speciálně upravených mapových podkladů a dat teleasistenční služby (Navigační Centrum SONS). Vyvíjí ho ČVUT.

Itareps II – jednoduchá mobilní aplikace, která je určena lidem s psychózou (schyzofrenií). Jejím cílem je umožnit dlouhodobě a kontinuálně sledovat vývoj zdravotního stavu u takto nemocného člověka, a tím zamezit několikaměsíčním opakovaným pobytům v psychiatrických léčebnách.

Lepší místo – webová a mobilní aplikace s republikovou působností, která umožní komukoliv vyfotit problém, nedostatek nebo nebezpečí ve veřejném prostoru a automaticky ho odeslat územně odpovědnému městskému úřadu, který podnět začíná řešit.

Zástupci jednotlivých projektů se v Laboratoři Nadace Vodafone naučili sestavit jednoduchý byznys model, identifikovat klíčová rizika svého podnikání a v experimentech se zaměřili na testování řešení problémů cílové skupiny a na zjišťování jejích potřeb. Během workshopů se seznámili s možnostmi financování, marketingem a prodejem.

Total
0
Shares
Další články
Přečtěte si více

Česko má novou sociální síť. Yeago navazuje na neúspěšné AskYou

Od pondělí 25. února startuje Yeago.com, nová sociální síť, která uživatelům doporučí akce na míru na základě jejich zájmů. Jde vlastně o chytrý agregátor, který bude kromě největší nabídky akcí zahrnující i veřejné události z Facebooku lákat také na schopnost učit se poznávat vaše zájmy a vytipovat zajímavé akce v okolí, kam se chystají vaši přátelé.