V Laboratoři se vybíraly nejlepší technologické inovace, které se teď budou chystat dobýt trh

Navigační systém (nejen) pro nevidomé, aplikace, která nemocným se schizofrenií pomůže vyhnout se opakovaným pobytům v psychiatrických léčebnách, nebo aplikace na rychlé řešení problémů ve veřejném prostoru. To není seznam nesplnitelných přání, ale reálné projekty, které zaujaly v Laboratoři Nadace Vodafone. Jde o tři nejlepší technologické projekty, které teď budou bojovat o absolutní vítězství v akceleračním programu.

Mají za sebou čtyři měsíce práce, ve kterých se týmy naučily pohybovat na trhu a na své projekty se podívaly podnikatelským pohledem. Teď se je musí naučit především prodávat. V následujícím měsíci se vrhnou na finanční plánování a na práci na tvorbě produktu. V dubnu pak proběhne závěrečný Den D, kde bude vyhlášen absolutní vítěz programu. Ten si odnáší 350 tisíc korun.

„Vybrali jsme projekty, které mají největší potenciál do budoucna, aby prostřednictvím technologií měnily svět k lepšímu,” říká Adriana Dergam ze správní rady Nadace Vodafone a zároveň členka poroty.

Ty nejslibnější projekty s ní vybírala ještě kolegyně Jana Neupauerová, Jiří Knitl z Open Society Fund, Martin Palička z firmy Etnetera a Roman Všetečka z redakce Technet v iDnes.cz. Porota hodnotila společenský dopad projektů, tým, samotnou technologii a podnikatelské řešení jejího prodeje.

Porota, zleva: Martin Palička, Jiři Knitl, Jana Neupauerová, Roman Všetečka, Adriana Dergam. Foto: Filip Gyore
Porota, zleva: Martin Palička, Jiři Knitl, Jana Neupauerová, Roman Všetečka, Adriana Dergam. Foto: Filip Gyore

Z původní dvacítky projektů tedy nejvíc zaujala tato trojice, ze které Laboratoř vybere vítěze:

Naviterier Conversaiton – mobilní konverzační navigační systém pro osoby se sníženou schopností orientace a navigace (nevidomí, vozíčkáři, senioři) postavený na generování popisu trasy na základě speciálně upravených mapových podkladů a dat teleasistenční služby (Navigační Centrum SONS). Vyvíjí ho ČVUT.

Itareps II – jednoduchá mobilní aplikace, která je určena lidem s psychózou (schyzofrenií). Jejím cílem je umožnit dlouhodobě a kontinuálně sledovat vývoj zdravotního stavu u takto nemocného člověka, a tím zamezit několikaměsíčním opakovaným pobytům v psychiatrických léčebnách.

Lepší místo – webová a mobilní aplikace s republikovou působností, která umožní komukoliv vyfotit problém, nedostatek nebo nebezpečí ve veřejném prostoru a automaticky ho odeslat územně odpovědnému městskému úřadu, který podnět začíná řešit.

Zástupci jednotlivých projektů se v Laboratoři Nadace Vodafone naučili sestavit jednoduchý byznys model, identifikovat klíčová rizika svého podnikání a v experimentech se zaměřili na testování řešení problémů cílové skupiny a na zjišťování jejích potřeb. Během workshopů se seznámili s možnostmi financování, marketingem a prodejem.

Total
0
Shares
Další články
Přečtěte si více

Jižní Korea navzdory výhružkám láká startupy včetně těch českých

V souvislosti s Korejským poloostrovem se nyní nejčastěji mluví o armádních manévrech, válečné hrozbě nebo dokonce jaderných zbraních. Otrlí Jihokorejci nicméně dál v klidu plánují svou největší startupovou událost beLaunch, kam zvou i české či slovenské projekty. A dosavadní české zkušenosti potvrzují, že na tomto trhu je rozhodně o co stát.
Přečtěte si více

Startup Challenge vyzývá české startupy. Vídeň čeká!

Od 29. do 31. října se kousek od českých hranic vystřídají desítky startupů, 60 řečníků a 2500 návštěvníků prestižního festivalu Pioneers. A pořadatelé nyní vyzývají české startupy, aby se nenechaly zahanbit a utkaly se o 25 tisíc eur i pozornost 25 porotců z největších investičních fondů a vedení zajímavých firem.