V Bratislavě se startupům otevřel The Spot. Co je zač?

Nový bratislavský prostor je jakousi kombinací mezi českým Node5 a StartupYardem, napůl inkubátor a napůl akcelerátor. A rozhodně platí, že nejen Slováci, ale také Češi by si ho měli přidat na svou pomyslnou mapu startupově pozitivních míst. Už proto, že na Slovensku si věci jako obvykle dělají po svém.

Na slavnostním otevření (česky bychom řekli kalba) se například hned projevila fascinace bláznivou službou Blame it on the fish, která většinu lidí donutí nechápavě kroutit hlavou a současně se usmívat od ucha k uchu. Začíná z ní být tak trochu maskot. Věřte nebo ne, tahle parta cvoků, jejichž akvárko už se stalo miláčkem davu na pražském i bratislavském Startup Weekendu, se dokonce dostala mezi vybrané projekty nového akceleračního programu Startup Summer.

První startupové léto proběhne právě pod hlavičkou The Spot, potrvá tradičně tři měsíce a pojetím se blíží StartupYardu či StarCube. Showmani z Blame it on the fish se podle všeho postarají o zábavu, jejich věštící rybka poradí v těžkých chvílích s rozhodováním, sami ale budou také pracovat na business modelu (chystají se například různé certifikáty, které vám umožní vymluvit se na rybu). Jsme vážně zvědaví, jestli se dá online služba a business kolem ní vybudovat prostě na tom, že jste zábavní a všichni vás mají rádi. Výsledku bratislavského experimentu se už teď nemůžeme dočkat.

Další projekty zapojené do programu určitě brzy souhrnně představíme, až budou mít organizátoři definitivně jasno. Ani další zájemci o startupování ale nemusejí přijít zkrátka. Za nějakých 20 eur měsíčně bude možné navštěvovat veškeré workshopy a akce, cena kolem 150 eur už znamená možnost využívat veškeré vybavení a zřídit si plovoucí kancelář ve sdíleném prostoru. Odmítnuti nebudou ani zájemci o soukromou kancelář, kteří už si ale trochu připlatí. Zájem startupů od počátku převyšuje kapacitu a tak si v The Spot mohou vybírat.

Z OC Dunaj se zřejmě definitivně stává centrum bratislavského startupování a zatímco The Spot zabírá celé třetí patro, ve čtvrtém se pravidelně koná třeba stále populárnější StartupCamp. Až budete mít cestu na Slovensko, určitě se tu zastavte. Obzvlášť, jestli vám už český rybníček připadá okoukaný a máte pocit, že znáte úplně všechny. Tady má zjevně každý dveře otevřené a můžete získat čerstvý, nezaujatý a hlavně jiný pohled na věc.

Na Slovensku jde v podstatě o první prostor takové velikosti, který nabídku místa a startupové atmosféry kloubí s mentoringem, pravidelnými workshopy a akceleračním programem (jehož detaily se teprve dozvíme). Za pozornost nicméně stojí i dění a firmy v Mozgohouse, startupovém domě, který pro vybrané mladé projekty ze své kapsy platí investor Juraj Ďuriš z 42Angels – není ale úplně lehké stát se jedním z jeho obyvatel. Do Silicon Valley se zase Slováci mohou podívat díky soutěži StartupAwards a celkově je vidět, že podobně jako v Česku se celá oblast rychle rozvíjí.

Stejně jako další Češi začínáme být v Bratislavě poslední dobou pravidelnými hosty a alespoň občasnou návštěvu můžeme poradit každému. Není to daleko, místní akce mají úroveň a kolem startupů se točí zajímaví lidé. Navíc je tak trochu místním specifikem, že startupům se s nadšením nevěnují jen startupisté a investoři, ale i další lidé ze spřízněných kreativních oborů. Česká a slovenská startupová scéna se částečně prolínají už nyní, přejeme si ale, aby to bylo ještě o poznání více (a taky tomu pomůžeme).

Slovo do pranice

Přejeme The Spot jen to nejlepší, už proto, že startupisté ukázali, jak se také dá oživit upadající prostor v centru města. A už se těšíme na další blížící se otvíračku, kterou tentorkát bude smíchovský Node5. A když už je řeč o Node5, přidáme ještě druhý pohled na celou akci z pera Lukáše Hudečka:

Ještě donedávna jsem našim slovenským bratrům a sestrám záviděl (vedle úžasného Rasťova Rose Valley) KáCéčko v centru Bratislavy. Místo, kde se pravidelně setkává poměrně početná komunita startupistů na akci Radovana Greža, na StartupCampu. Nyní se hrstka odvážných (r.e.s.p.e.c.t) rozhodla udělat významný krok a vytvořila ve stejné budově pro všechny se zájmem podnikat skvělý co-working space a inkubátor.

The Spot bude koncepčně velice podobný našemu Node5. Podobná centra budou v procesu vzniku startupů hrát čím dál významnější roli. Síla komunity a crowdsourcingu má nepředstavitelné větší moc než konvenční “venture capital and private equity” koncept. Moc se těším na propojování našich komunit a sdílení zkušenosti.

Máte skvělý nápad? Tak pro vás mám dobrou zprávu, už není na co se vymlouvat :). Zvedněte se z gauče, zrušte dovolenou v Chorvatsku a přihlaste se do programu Startup Summer. V Node5 připravujeme na léto něco podobného a už se nemůžu dočkat “výměnných pobytů”. Doba ještě nikdy nebyla pro podnikání příznivější, takže na co ještě čekáte?

Total
0
Shares
Další články
Mark Startup School, Zdroj: Flickr.com, Robert Scoble
Přečtěte si více

Inspirujte se: 7 věcí, které můžete beztrestně ukrást od konkurence. Včetně informací o fanoušcích

Základ řady startupů stojí na nápadech, které jejich tvůrci viděli někde jinde. Napadlo vás ale inspirovat se i konkurenčními postupy, demografií jejich online zákazníků nebo dokonce cizími požadavky v zákaznické podpoře? Je to výhodné: ukradněte přání uživatelů a získejte je na svou stranu – jednoduše, beztrestně a rychle. Přinášíme sedm rychlých typů, jak na to.