Upvest.cz přináší do České republiky novinku v podobě crowdového investování do developerských projektů

Máme tu další důkaz, že se v České republice významně rozmáhá crowdfunding všeho druhu. Projekt Upvest.cz je navíc revoluční v tom, že se jako vůbec první u nás pouští na pole real estate, kde chce využít možností investičního crowdfundingu jak pro developery, tak investory.

V zahraničí jsou real estate crowdfundingové platformy vcelku běžnou věcí, do České republiky ale poprvé přišla až letos v srpnu díky fintech startupu upvest s.r.o. Ten chce nabídnout developerským firmám externí zdroj financování pro realizaci lokálních projektů formou mezaninových úvěrů. Na druhé straně se pak objevují zcela nové možnosti pro malé či větší investory, jak se přímo podílet na různých developerských projektech.

Podřízené neboli mezaninové financování formou úvěrů ve spojení s konceptem crowdinvestingu, jako způsobu získávání kapitálu, dovolí lidem investovat v řádech jednotek, desítek či stovek tisíc do developerských projektů, k nimž by se běžně pravděpodobně vůbec nedostali. V takových případech je totiž vždy důležitá minimálně důkladná analýza, jež je často velmi nákladná a investice by se pak investorovi vůbec nevyplatila.

Proto vznikla právě platforma upvest.cz, která za vás důkladnou analýzu každého projektu provede a následně vám umožní velmi jednoduše a online investovat do konkrétních developerských projektů, a to klidně jen za pár tisíc korůn. Nejnižší možná investice je pět tisíc korun, což značí, že se chce upvest.cz zaměřit i na skutečně nejmenší investory, kteří následně mohou vydělat na výnosech z úroků (ročně zhruba pět až osm procent).

Vzhledem k tomu, že důkladná analýza celého projektu je v oblasti real estate pro vyhodnocení případné investice skutečně důležitá, sestavil upvest.cz investiční komisi, která každou investiční příležitost pečlivě vyhodnotí a následně ji schválí, či zamítne. V investiční komisi sedí Petr Malík a Jan Holásek, kteří jsou zároveň společníky a investory upvest s.r.o.

Investiční komise upvest.cz

Petr Malík a Jan Holásek mají svými zkušenostmi zastřešit celý projekt a dodat mu na kredibilitě.

  • Petr Malík dříve vedl analytický tým PPF Real Estate v Rusku a také působil v konzultační společnosti McKinsey & Company. Nyní je finančním ředitelem Moravské stavební.
  • Jan Holásek je zakládajícím partnerem známé advokátní kanceláře Havel, Holásek & Partners, kde několik let vedl také realitní divizi. Nyní působí jako investor fondu průmyslových nemovitostí Accolade.

Na upvest.cz aktuálně najdeme jediný projekt, kterým platforma v srpnu odstartovala svůj provoz, a jde o Rezidenci u Grébovky, kterou realizuje právě Moravská stavební. „Crowdfunding přes upvest.cz formou mezaninových úvěrů je pro nás dlouhodobě zajímavý finanční produkt především díky jednoduchosti a rychlosti získání finančních prostředků. Taktéž vidíme určité synergie v souvislosti s marketingem projektu,“ vysvětluje zmíněný Petr Malík, jehož by měly v nejbližší době na upvestu následovat další developeři. Jejich jména zatím nejsou známá, ale má se jednat o jiné subjekty.

Investiční cíl je u Rezidence u Grébovky nastaven na 5 až 15 milionů korun, přičemž každý investor může získat čistý výnos 5 % p.a. (před zdaněním) s třináctiměsíční očekávanou splatností investice. Dosud do projektu investovalo 35 investorů za celkem 1 830 000 korun. Průměrná investice se tak pohybuje kolem 50 tisíc korun.

Bude zajímavé sledovat, jak se v České republice nový finanční produkt spojený s mezaninovým financováním uchytí. Vzhledem k tomu, že jinde po Evropě i Spojených státech je tento koncept velmi rozšířený a funkční, slibují si v upvest.cz, že se uchytí i u nás. Pro developery tato platforma nabízí další možnost dluhového financování nad rámec bankovního úvěru a pro investory zase zcela nové investiční možnosti přímo do konkrétní developerských projektů.

Podrobné informace o tom, jak upvest.cz funguje včetně modelového příkladu celého procesu, najdete na upvest.cz.

Total
0
Shares
Další články