Univerzita ve Stanfordu bude investovat do studentských startupů

Univerzita ve Stanfordu bude studenty nejen vzdělávat, ale také jim pomáhat s podníkáním. Do jejich startupů bude kromě již existujícího fondu StartX investovat i přímo sama škola.

Fond StartX vznikl při Stanfordu v roce 2009 a od té doby se soustředí na společnosti, které vznikají pod rukama studentů téhle prestižní univerzity. Zvláštností akcelerátoru je, že od společností nebere akciový podíl, jak to v podobných případech bývá obvyklé.

Výhodou fondu StartX pro studenty Stanfordu je to, že získání peněz je řádově jednodušší, než od běžných investorů. Proto se nemusí tolik soustředit na fundraising, a mohou více pracovat na tvorbě produktu. I přesto StartX nabízí řadu spřátelených mentorů i kontakty do Silicon Valley, takže ani o tyto výhody tradičně spojené se získáním investice startupy nepřijdou. Podmínkou fondu pro investici je, že startup musí mít alespoň jednoho zakladatele spojeného s univerzitou, samozřejmě nejlépe probíhajícím či ukončeným studiem. Druhou podmínkou je, že prvotní investice musí činit celkem (včetně peněz od StartX) alespoň 500 tisíc dolarů, z čehož minimálně 30 procent musí být od profesionálních investorů.

Po boku akcelerátoru bude nyní do startupů investovat i přímo sama univerzita. Její investiční fond bude finančně neomezený, což si Stanford může snadno dovolit, ročně hospodaří s více než miliardou dolarů. U investic do “svých” startupů ale nikdy nebude tím, kdo kolo povede (kdo vloží nejvyšší částku), takže množství prostředků, které bude od univerzity možné získat, neomezené rozhodně nebude. Stanford bude investovat pouze do startupů, na nichž se podílí StartX, nebo které budou jiným zásadním způsobem spjaty s univerzitou. Kromě toho Stanford podpoří fond StartX finančně. Po dobu příštích tří let bude od školy StartX dostávat dotaci 1.2 milionu dolarů ročně, celkem 3.6 milionu.

Aby to nebylo málo, do investic se pouští i místní nemocnice, Stanford Hospital & Clinics. Ta bude investovat do startupů po boku jak Stanfordu, tak akcelerátoru StartX. Otázkou samozřejmě je, jaký to vše bude mít vliv na hlavní poslání univerzity, vzdělávání. Není žádným tajemstvím, že mnoho mladých zakladatelů, jejichž společnost se nadějně rozjede, své studium přeruší a často se k němu již nikdy nevrátí.

Total
0
Shares
Další články