Uber jde do vzduchu: Letadlovou taxi dopravu UberAIR spustí za tři roky v Los Angeles

Vzdušná taxi doprava, kterou Uber už nastínil a o které technologičtí nadšenci od té chvíle sní, se blíží ke svému spuštění. Od roku 2020 se má – prozatím v Los Angeles – stát skutečností „rychlá, tichá a bezpečná“ služba UberAIR. Firma s ní hodlá provozovat v mnoha nejlidnatějších městech světa síť elektrických letadel, ve kterých budou moct sdílet lety až čtyři cestující.

Uber bude využívat data o nejvytíženějších trasách nebo o dálničních zácpách. Cesta napříč Los Angeles v letadle pohybujícím se rychlostí 300 kilometrů za hodinu prý vyjde jednoho cestujícího zhruba stejně jako jízda autem UberX.

Nad ucpanými ulicemi vzduchem

Cena se má navíc časem snižovat, takže nakonec by létání vzduchem mělo být dokonce levnější. Omezený komerční provoz hodlá UberAIR spustit v roce 2023, tedy pět let před olympijskými hrami, které se v Los Angeles budou konat. Uber předpokládá, že na nich už budou zákazníci létat pravidelně a bez starostí.

Plán je součástí iniciativy Uber Elevate. Informace jsou k dispozici na stránkách uber.com/air. Tam je bude firma postupně aktualizovat.

„Technologie umožní obyvatelům Los Angeles doslova létat nad ucpanými ulicemi, kterými je město proslulé. Díky tomu jim zbude víc času na práci nebo na rodinu a přátele. Počítáme s tím, že časem bude UberAIR nad městem realizovat každý den desítky tisíc letů. Při takovém objemu cest budou mít časové úspory výrazně pozitivní dopad na ekonomiku celé oblasti,“ říká produktový ředitel společnosti Uber Jeff Holden.

Třeba cesty z letiště ke stadionu Staples Center by se ve špičce mohly zkrátit z dnešní jedné hodiny a dvaceti minut autem na méně než půl hodiny autem a 4 minuty vzduchem.

Významní partneři

UberAIR chce využívat elektrická letadla s vertikálním startem a přistáváním, označovaná zkratkou VTOL (vertical takeoff and landing). Proti klasickým vrtulníkům mají být tišší, bezpečnější, levnější a navrch i šetrnější k životnímu prostředí.

Uber zároveň podepsal s NASA dohodu o vývoji nových konceptů pro projekty Unmanned Traffic Management (UTM, automatizované řízení dopravy) a Unmanned Aircraft Systems (UAS, bezpilotní letové systémy). Oba se zabývají bezpečným a efektivním provozem bezpilotních letounů v nízkých výškách.

Jde o první partnerství Uberu s americkou federální agenturou a nemá být poslední. Právě NASA má hrát důležitou roli ve zpřístupnění nového dopravního trhu. NASA spolupracuje na vývoji nových technologií letového řízení a bezpečného provozování bezpilotních letounů v nízkých výškách i s jinými společnostmi.

Uber už má podepsanou dohodu o vývoji přistávací infrastruktury, jeho partnerem se stala společnost Sandstone Properties. Ta má v širší oblasti LA přes 20 strategicky umístěných nemovitostí, které jsou teď vyhrazené právě pro síť Uber Elevate. Společně tedy mohou obsluhovat cestující na losangeleském mezinárodním letišti, v centru Los Angeles, v Santa Monice nebo v Sherman Oaks. S dalšími vlastníky nemovitostí hodlá Uber partnerství uzavřít v následujících měsících – trasy mají vznikat, až nad městem začnou létat první cestující.

Na konferenci Elevate Summit v dubnu Uber oznámil, že uzavřel partnerství s texaskými městy Dallas, Fort Worth a Frisco a také s pěti předními výrobci letecké techniky, společnostmi Embraer, Bell Helicopter, Pipistrel, Aurora Flight Sciences a Mooney Aviation.

Total
0
Shares
Další články