Tyinternety vybírají 5 nejlepších startupů roku 2017. Vítězem je Davinci TS

Konec roku tradičně přináší trochu toho bilancování a nejinak tomu bylo i v případě Těchinternetů. V redakci jsme dali hlavy dohromady a společně jsme vybrali startupové projekty, které nás letos opravdu zaujaly. Již potřetí tak představujeme pětici (tentokrát i s bonusem) nejzajímavějších projektů – těch, které se v roce 2017 objevily a podle nás mají velký potenciál, nebo které se významně posunuly.

Mezi nimi je v první řadě startup roku podle Těchinternetů: Davinci TS.

1. Davinci TS

Davinci Travel System vyvíjí platformu pro hromadné ubytování. Ty jsou totiž běžně dělané ručně a pomocí e-mailů. Na rozdíl od konkurence si zakládá na automatizaci celého procesu. Startup vznikl loni, na trh ale vstoupil v lednu 2017 a na české poměry poněkud netradičně se místo publicity a PR věnoval zejména co nejrychlejšímu růstu.

Proč jsme startup vybrali:

  • Během roku od vstupu na trh dokázal tým vedený Alexem Ilyashem v tržbách překonat úroveň 35 milionů korun (což je více, než mělo za první rok působení na trhu Kiwi.com). Za tuto dobu navázal spolupráci s 20 cestovními kancelářemi a více než 1 250 hotely ve 124 evropských městech.
  • V létě projevil důvěru v růst startupu fond J&T Ventures a společnost Prague Boats, když do něj investovaly miliony korun.
  • V příštím roce plánuje Davinci TS nastolené tempo rychlého růstu udržet, a to pomocí další investice a velké expanzi na další zahraniční trhy, zejména pak do Číny.

2. ThreatMark

ThreatMark jsme označili za velkého bratra, který v bankách sleduje každý váš online pohyb. Ovšem tentokrát je to kvůli bezpečnosti – podle CEO Michala Tresnera je hloupost spoléhat se jen na systém detekující hrozby, a proto vyvíjí řešení stojící na behaviorální biometrii. To znamená, že sleduje stovky charakteristik každého uživatele, tím vytváří jeho digitální identitu a při přihlášení se útočníka pod jeho jménem tak dokáže automaticky rozpoznat, že jde o jinou osobu.

Proč jsme startup vybrali:

  • ThreatMark má sice jednotky zákazníků, což je ovšem dané vysokou komplexností produktu a specifickým zaměřením na banky. Získává proto velké zakázky s cenou jednoho řešení pro klienta v řádech milionů korun.
  • Break-even by měl podle plánu nastat až v roce 2019, do té doby však firma chystá velkou expanzi – k České republice a Slovensku postupně přidává Polsko, Anglii, Jižní Ameriku nebo třeba Indonésii.
  • Několikaletý startup náležitě oceňují i investoři, mezi které patří seed investice 300 tisíc dolarů od Cleverance Group a další desítky milionů od Springtide Ventures spadající do skupiny KKCG a fondu Rockaway Ventures.

3. SDK.finance

Také na třetí pozici je startup z oblasti fintechu. I když v případě SDK.finance jde spíše o tech-fin. Pražská firma vyvíjí platformu pro fintech společnosti jako backend-as-a-service. Konkrétně jde o SDK (software development kit) pro oblast financí, od začátku je určen pro developery a technickou část vývoje jakékoliv finanční služby.

Proč jsme startup vybrali:

  • I když je startup vedený Alexem Malyshevem a Pavlem Sidelovem v České republice relativně neznámý, v květnu ho magazín Financial IT zařadil do kategorie vycházejících fintech hvězd startupů z celého světa.
  • SDK.finance začínalo jako platforma fungující jako blackbox, postupně se však transformuje na open-source řešení. Protože jde o inovativní přístup, ambicí startupu je stát se ekvivalentem WordPressu nebo Ubuntu fintech světa.
  • O klienty startup nemá nouzi, rozběhnutých mají na 15 projektů (dalších 15 jich bylo již ukončených), zakázky přicházejí z celého světa. Úroveň tržeb firma nepublikuje, přiznává ale, že cena jedné platformy pro velkou korporaci se pohybuje i na úrovni milionu eur.

4. Oscar Senior

Oscar Senior v podstatě učí babičky a dědečky používat ty internety. Vyvíjí totiž aplikaci, která na tabletu nabízí velmi jednoduché uživatelské prostředí, díky čemuž seniorům přináší snadný způsob, jak být v kontaktu s rodinou a přáteli. Na rozdíl od konkurence vyvíjí jen software a ne přímo tablet (byť i to by se mohlo změnit). Zákazníkům tak umožňuje vybrat si vlastní rozlišení a jiné specifikace tabletu, který už možná i používají.

Proč jsme startup vybrali:


5. FaceUp Technology a makeITtoday

Vidíte dobře, z pětice nejzajímavějších startupů se letos stala šestice – a to kvůli stejnému počtu bodů, které FaceUp.com a makeITtoday získali v interním hlasování Těchinternetů. A shodou náhod také sdílejí pole působnosti – oba totiž působí v oblasti vzdělávání. Ovšem na úplně jiných koncích. Zároveň nejde o žádné nejmodernější technologické výstřelky a vymoženosti, ale jejich činnost je natolik záslužná, že si v našem žebříčku zaslouží místo oba projekty.

makeITtoday určitým způsobem nahrazuje stát. Ten totiž selhává v oblasti výuky programování na školách, což se Silvie Zeman a Klára Štouračová rozhodly změnit a založily kurzy programování pro děti. Výuka je organizována v jazyku Scratch, speciálně navrženém pro děti na americké univerzitě MIT.

FaceUp Technology vyvíjí internetové systémy a mobilní aplikace na boj proti šikaně, zajištění bezpečí, budování přátelské atmosféry a především oznámení rizikového chování na školách. Zájem o službu si startup vedený Janem Slámou otestoval neziskovým projektem NNTB (Nenech to být) a v rámci dalšího působení se chce zaměřit zejména na Spojené státy. Za celým projektem přitom stojí tři sedmnáctiletí zakladatelé z brněnského gymnázia, prostředky na fungování pak získali od Jiřího Hlavenky.

A jaké startupy letos zaujaly vás?

Total
0
Shares
Další články