Twisto se dostalo do světové 50 nejslibnějších fintech startupů

Český startup Twisto, zjednodušující nakupování a platby, se dostal do výběru padesáti nejslibnějších fintech startupů světa, který vydává magazín Financial IT. Kde sídlí a čemu se výběrové firmy nejčastěji věnují?

„Co se děje ve světě fintechu je jedna věc. Co se stane je druhá. Abychom získali jasnější představu o tom, jak bude vypadat svět fintechu za tři roky, vyvíjíme Financial IT 2016/2017 Pathfinder Ranking, definitivní seznam 50 nejslibnějších startupů,“ popisují autoři žebříčku, ve kterém jsou kvůli rychle se měnícímu prostředí jen startupy založené v roce 2013 a později.

Twisto bylo založeno ve stejném roce a v rámci žebříčku se umístilo na 29. místě. V TOP50 světovém výběru je tak jediným zástupcem z České republiky. Do kategorie rising stars (nadějné startupy, které se ale kvůli hodnocení nedostaly do první padesátky) se pak dostal i startup SDK.finance, za kterým stojí Alex Malyshev a Pavlo Sidelov.

TOP50 fintech startupů v datech a grafech

Jaké jsou hlavní závěry ze samotného řebříčku? Nominované firmy jsou většinou relativně malé, jen 10 ze 70 naraisovalo více než 10 milionů dolarů, přičemž zdroj financování se hodně liší. Většina zároveň nemá víc než pár desítek zaměstnanců a nepřiměřeně velké množství firem pochází z USA nebo UK.

„Není užitečné kategorizovat hlavní oblasti zájmu každého ze zástupců, protože často dochází k překrývání hlavních elementů fintechu, jak bychom je definovali ve Financial IT. Blockchain často hraje klíčovou roli v bezpečnosti a KYC řešeních; umělá inteligence je často klíčovým elementem mobilních bankovních řešení, a podobně,“ uvádějí autoři.

Nicméně, pro pětinu firem je nejdůležitější oblastí zájmu mobilní bankovnictví, pro sedminu umělá inteligence. Podobný podíl primárně zajímá také oblast blockchainu, data managementu nebo core bankovnictví a technologie managementu investic. Mikropůjčky (což je i případ Twista) zajímají ještě menší podíl.

50 top fintech startupů Zdroj: FinancialIT.net
Zdroj: FinancialIT.net
Zdroj: FinancialIT.net
Zdroj: FinancialIT.net

Na základě čeho byly vůbec startupy do řebříčku vybrány? Autoři hodnotili zejména tyto kritéria:

  • unikátnost fintech řešení určité výzvy
  • diferenciační faktory a body inovací
  • etapa vývoje a geografické pokrytí
  • team a jeho background.

Total
0
Shares
Další články
Přečtěte si více

Víme první: Pražská Wayra končí. Další startupy už nevychová

Wayra v tuzemsku zavře své kanceláře. Podle našich zdrojů přímo z jejího zákulisí akcelerátor končí. Cyklus startupů, které si v současnosti užívají jeho přízně, nechá doběhnout. Další už ale na řadu nepřijdou. Po 420 tisících eurech investovaných samotnou Wayrou a a třičtvrtě milionu, které do firem vložily další společnosti, už se další technologicky našlápnutý talent z jejích kanceláří nevyloupne.