Transferwise, první crowdsourcovaná směnárna

S nápadem, který je potenciálně schopný ušetřit velké částky peněz při bankovních převodech v různých měnách, přišel startup Transferwise. Na internetové platformě páruje poptávky a nabídky po směně bezhotovostních prostředků v různých měnách.

Nápad je vcelku jednoduchý, běžná banka vám při směně měny na jinou zaúčtuje poplatek za směnu a ještě má rozdílný kurz na nákup a prodej. Transferwise funguje jako zprostředkovatel pro směnu uživatelů mezi sebou a páruje opačné poptávky. Za to si účtuje jednorázový poplatek vy výši jedné britské libry, směnný kurz je nákup = prodej.

Samozřejmě to má několik problémů. Za prvé, protože se jedná o internetovou službu, je možné Transferwise použít pouze pro bankovní převody, kdy účet máte vedený v jedné měně, ale zaplatit potřebujete v jiné. Tím se využitelnost výrazně snižuje. Dalším problémem je pak to, že v současnosti umí jen převody z britských liber na eura či obráceně. Zde by se ale dalo čekat, že pokud se záležitost ujme, budou postupně přibývat další konvertibilní měny.

Každopádně jde o další zajímavý nápad, jak šikovně využít sociální prostředí internetu a jeho potenciál. Za projektem stojí Taavet Hinrikus, jeden z prvních zaměstnanců společnosti Skype ještě z jejích počátků, jinak Estonec žijící v Londýně.

Via VB

Total
0
Shares
Další články