Tohle je Spaceknow. Inovativní startup Čechů, který z vesmíru fotí zemi a dodává informace. V Česku nezajímá

O startupu, který v Silicon Valley založilo několik Čechů, jste velice pravděpodobně neslyšeli. Zatím totiž o něm nikdo v českých médích nepsal a sama společnost o to velmi ani nestojí. „Jak ses o nás vůbec dozvěděl?“ byla jedna z prvních otázek Pavla Machálka, zakladatele Spaceknow, když jsme se potkali během jeho několikatýdenní návštěvy Prahy.

Firma založená v roce 2013 svým zaměřením zatím běžná média velmi neoslovuje. Podniká totiž v relativně malém oboru, který však v nejbližších letech může ve velkém změnit způsob, jakým měříme ekonomické veličiny a statistiky.

„V nejjednodušší rovině analyzujeme satelitní snímky, vybíráme z nich informace a ty pak dále prodáváme,“ popisuje v rozhovoru pro TyInternety Machálek. Z drtivé většiny jde přitom o ekonomické informace.

Pokud tedy chcete zjistit, jaká je výroba konkrétní továrny, nebo všech továren v dané oblasti, software Spaceknow pro vás automaticky zanalyzuje satelitní snímky. Zkoumá na nich například vývoj počtu aut a kamionů, kontejnerů, množství materiálu ve venkovních skladech nebo pomocí stínů také výšku budov, a to, jestli na nich nebyly postaveny další patra.

Dalším příkladem je sledování zásob ropy – její klasické zásobníky mají pohyblivou střechu, takže když jsou prázdné, vidíte delší stín, než když jsou plné.

Myslíte, že jsou to nepotřebné informace? Omyl. O tato data mají zájem desítky různých společností. Jde o analytická oddělení bank a finanční instituce či vládní úřady. Nebo třeba neziskové organizace, které tak mohou sledovat růst uprchlických táborů a lépe distribuovat svou pomoc.

https://www.youtube.com/watch?v=DaDulXHY4QA

V Česku není zájem

Pavel Machálek odešel z Prahy ještě v roce 2000, obor astrofyzika vystudoval na University College London. Doktorát ze stejného oboru si pak dodělal na John Hopkins University v americkém Marylandu.

A ve Spojených státech už zůstal. Skvělou školou nazývá své působení v NASA, kde se podílel na projektu Kepler, který má za úkol najít ve vesmíru druhou Zemi. Pak ale chtěl rozvíjet své další schopnosti a zaměstnal se ve firmě sledující zemědělskou produkci pomocí různých snímků z letadel a satelitů. Tu odkoupil největší výrobce osiva světa a Machálek dostal nápad na nové podnikání.

Pavel Machálek
Pavel Machálek

Jeho společníkem při zakládání Spaceknow se stal spolužák z gymplu Jerry Javornický, stojící za firmami AppToCloud nebo eM Client, kde je také CEO. I když jsou oba Češi, jejich společný startup je oficiálně americká společnost.

Důvodů proč je hned několik. „Přístup k mnohým datům, instrumentům nebo i operátorům je ve Spojených státech jednodušší. Stejně tak je daleko přívětivější i podnikatelské prostředí,“ vyjmenovává Machálek.

V České republice také není po jejich službách poptávka. „Firmy nás tady nepotřebují, zákazníky máme spíš ve velkých finančních centrech jako Hong Kong, Londýn nebo New York,“ říká Machálek. Proto o nich v tuzemsku není moc slyšet – nemusí tady řešit žádné PR.

Řešíme reálné věci v reálném světě

Na Čechy se ale Spaceknow stále spoléhá. Víc než polovina přibližně desetičlenného týmu sídlí právě tady, ani ne pět minut pěšky od Václavského náměstí. Jde o vývojáře, kteří jsou tady podle Machálka dostatečně dobří. A také levnější, to ale při rozhodování nebyl ten hlavní důvod.

I když společnost žádné finanční informace o sobě neprozrazuje, je pravdědopodné, že se jí daří. Dokazuje to také rozšiřující se tým lidí, tentokrát půjde o několik vývojářů přímo ve Spojených státech.

Machálek také nekomentuje, jestli je Spaceknow v zisku nebo ztrátě. „Startupy fungují tak, že i kdyby byl v účetním zisku, všechno proinvestuje dál do dalšího vývoje. Zisk tedy není naším cílem. Tím je dlouhodobý růst,“ vysvětluje.

Do budoucna přitom očekává, že určitým způsobem jejich technologie mohou změnit způsob, jakým se vypočítávají ekonomické veličiny, jako třeba HDP. Zatím ale spíše jde o ověřování faktů a až v dlouhodobém horizontu bude na programu určování konkrétních veličin.

Za kolik let se startup Spaceknow do této fáze dostane, není jisté. Podle Machálka tam pomalu míří, ale čeká je ještě spousta práce. Přesto si věří. „My nemáme obyčejný web,“ říká na závěr mírně provokativním tónem. „My, na rozdíl od mnoha ostatních, řešíme reálné věci v reálném světě.“

Total
0
Shares
Další články