To nejlepší z LeWeb pohledem Zdeňka Cendry

LeWeb je konference, která bude mít rozpočet řádově ke třem milionům eur na jeden ročník, každý rok je vyprodaná a každý rok zpřístupní veškerý obsah živě na YouTube a ve stejný den konference i veškeré záznamy. Letos nabídla (jako již tradičně) excelentní organizaci a program o budoucnosti webu pro 3500 návštěvníků ze 75 států světa.

Loňský ročník LeWeb se točil kolem tématu SoLoMo, letos Loic vybral Internet věcí – primárně firmy a témata, které spojují fyzický svět (senzory, kamery, pohyb, měření) s online světem. Můj osobní TOP 10 (náhodně seřazeno) vypadá následovně:

Kevin Systrom (Founder & CEO, Instagram) a MG Siegler (General Partner, CrunchFund)

Kevin přijel jen pár hodin po vypnutí sdílení obrázků z Instagramu do Twitter feedu. Je na něm vidět, jak se velice rychle mění, skoro jako Mark. Každé jeho veřejné vystoupení působí důstojněji a víc seriózně.

Henri Seydoux (Founder & CEO, Parrot) a Loic Le Meur (Founder, LeWeb)

Uvolněný šéf Parrotu o budoucnosti této prémiové značky ve světě internetu věcí.

James Park (Founder & CEO, Fitbit) a Loic Le Meur

Jednoznačně miláček publika. Kdo neměl letos na LeWeb Fitbit, byl buďto obézní, nebo z Prahy :-).

Tony Fadell (Founder & CEO, Nest Labs)

Šéf Nestu o cestě za tím, jak z termostatu udělat cool gadget během roku a půl, do kterého investovaly mimo jiné Google Ventures.

Scott Harrison (Founder & CEO, Charity:Water)

Charitativní okénko o tom, jak mohou technologie zachraňovat lidské životy. Jednoduše: na své příští narozeninové party vybírejte vstupné místo dárků a tyto peníze dejte na charitywater.org. Moc pěkné.

Phil Libin (CEO, Evernote) a Loic Le Meur

Phil uvedl Evernote Business a zopakoval pár nových čísel o Evernote. Na to, že buduje firmu s miliardovou hodnotou v dolarech, vypadá Phil pořád jako hodný strejda, který nikam nespěchá.

David Marcus (President, PayPal) a Loic Le Meur

Šéf PayPalu o tom, jak se snaží ze společnosti znovu udělat startup. David tvrdí, že změnil strategii při výrobě produktu z běžného “waterfallu” na Lean s větším zapojením project managerů do samotné výroby. Inspirativní video.

Pascal Cagni (Ex-General Manager a Vice President, Apple Europe, Middle-East, India and Africa) a Loic Le Meur

Apple obecně na konferencích (a v Evropě obzvláště) nevystupuje, zde ale udělal Pascal výjimku. V neformálním rozhovoru nechal mírně nahlédnout pod pokličku Apple a vyloučil, že by společnost začala dělat například kameru či jiné zařízení. Budoucnost vidí ve focusu a specializaci, nikoliv v tom dělat stovky produktů jako konkurenti.

Raphael Pirker (Founder, Team BlackSheep)

Tech Spotlight. Hledáte-li cool vánoční dárek nebo jste geek, který rád lítá, v obou případech BlackSheep stojí za pozornost. Budete okouzleni.

Matt Mullenweg (Founder, Automattic) a Om Malik (Founder, GigaOM)

Jak se cítí zakladatelé WordPressu, který aktuálně pohání 17 procent světového internetu? Je už WordPress víc než blogovací systém, CRM nebo content-managment systém? Podle Matta je a hlavně v budoucnu bude WP zejména platforma.

Bonus: Mike North (Founder & CEO, Reallocate.org)

“The Internet of Me”. Pokud chcete vlastní nekonečný tobogán, borci z Reallocate.org jej mají. Stojí za pozornost ;-).

Na závěr si dovolím drobné srovnání s konferencemi v ČR. Kromě mírně odlišného rozpočtu a naprosto bravurní exekuce na pódiu LeWeb odlišuje od ostatních konferencí zejména obsah. Prakticky nezavadíte 0 komerční prezentaci, případně prezentaci, která má tlačit firmu. Většina vystoupení tlačila myšlenku, směr nebo vizi – nikoliv poslední produktové portfolio. Loic také preferuje prezentace bez slidů, které jsou ideálně formou dialogu. Krátké, 15 až 20 minut trvající rozhovory, čtyři za hodinu.

Celá konference díky krátkým blokům jede jak ďábel, zejména v porovnání s řadou konferenci v ČR, kde mívají speakeři 45minutové i delší prezentace a k nim padesátku slidů. Cesta je v obsahu, ne v počtu obrázků. Pokud chcete LeWeb zažít dříve než za rok, zkuste příští rok v červnu menší verzi v Londýně, která díky dvěma dnům působí více našlapaně proti třídenní konferenci v Paříži.

Total
0
Shares
Další články
Přečtěte si více

#StartupStories, video příručka začínajícího startupisty

V záplavě informací a často protichůdných názorů na to, jak správně startupovat, je někdy těžké zachytit to podstatné. A právě o to se snaží série krátkých videí se zajímavými osobnostmi, která pokrývá klíčová témata jako je pitchování, otázka neúspěchu či získávání peněz. Absolutní pravdy nenabízí, hezké ucelené shrnutí pro samouky ale rozhodně.